Lindesberg Volley utökade på lördagen sin vinstsvit till sju raka segrar. Borta mot fjolårsfinalisten Svedala vann laget med 3-1, efter att ha vänt ett underläge i fjärde set. Den nya vinsten innebär att Linde är fortsatt obesegrat och hakar på Engelholm i tabelltoppen.
Efter en superstart på säsongen gick Lindesberg Volley förra söndagen in till en tuff vecka. Med tre matcher på sju dagar skulle man få bekänna färg. När laget på lördagen slog Svedala satte man punkt för veckan med tre segrar, vilket totalt gav åtta poäng.
– Inte ens i mina vildaste fantasier hade jag kunnat tro att vi skulle vinna tre matcher när den här veckan började. De har gjort det över förväntan de här tjejerna. Jag är jättestolt över att vara deras tränare, berömmer Johan Isacsson sitt lag.
Bortamötet med Svedala började starkt för Linde, som vann det inledande setet tämligen komfortabelt och kopplade ett grepp. Fjolårsfinalen kom dock tillbaka och kunde utjämna till 1-1. Isacsson menar att Linde i det andra setet stod för många oprovocerade misstag, samt tappade i side-outen.
Till tredje set studsade dock laget tillbaka och visade sin klass på nytt. Linde spelade med högt servetryck, hade ett urstarkt blockspel och vann setet med 25-20. När man sedan följde upp med 25-19 i fjärde innebar det att segern var säkrad. Isacsson är efter matchen mest imponerad över hur hans lag spelar i slutet av seten.
– De här tjejerna är hårda. De ger sig inte och jobbar hårt för sig själva. Även fast det är underläge så kan de förflytta berg, det är få idrottsmän som får chansen att uppleva det i en grupp.
”Ett roligt gäng att träna”
Segern var Lindes sjunde raka och man har inlett säsongen på ett närmast omänskligt sätt. Laget har nu tagit 19 poäng av 21 möjliga, vilket ger en förstaplats före ett jagande Engelholm.
I 3-1-vinsten över Svedala stod hela laget för en mycket fin insats. Marjorie Giordano fortsatte att prestera fantastiskt volleyboll. Isacsson konstaterar dock att hon kan göra det tack vare sina medspelare, som drar ett lika stort strå till det offensiva spelet.
– Det är ett roligt gäng att träna. Ingen dag är lik den andra och det är fascinerande. Jag njuter och det ska man göra när man vinner, vi för dåliga på att fira i Sverige, säger tränaren.
I och med segern sätter alltså Linde punkt för den tuffa veckan. Isacsson kan nu ge sitt lag några vilodagar fram till nästa match, då de regerande SM-guldvinnarna Hylte/Halmstad gästar Arenan.
– Nu har vi en vecka att återhämta oss till Hylte-matchen och det är skönt. Det har varit en hård vecka nu och alla behöver vila. Det är många poäng kvar att spela om och vi måste jobba på.
Matchfakta Svedala-Lindesberg Volley:
Resultat: 1-3 (17-25, 25-20, 20-25, 19-25)
Övriga resultat från Elitserien:
Gislaved-Engelholm 1-3
Örebro Volley-RIG Falköping 3-0
Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.