Lindesberg Volley utökade på lördagen sin vinstsvit till sju raka segrar. Borta mot fjolårsfinalisten Svedala vann laget med 3-1, efter att ha vänt ett underläge i fjärde set. Den nya vinsten innebär att Linde är fortsatt obesegrat och hakar på Engelholm i tabelltoppen.
Efter en superstart på säsongen gick Lindesberg Volley förra söndagen in till en tuff vecka. Med tre matcher på sju dagar skulle man få bekänna färg. När laget på lördagen slog Svedala satte man punkt för veckan med tre segrar, vilket totalt gav åtta poäng.
– Inte ens i mina vildaste fantasier hade jag kunnat tro att vi skulle vinna tre matcher när den här veckan började. De har gjort det över förväntan de här tjejerna. Jag är jättestolt över att vara deras tränare, berömmer Johan Isacsson sitt lag.
Bortamötet med Svedala började starkt för Linde, som vann det inledande setet tämligen komfortabelt och kopplade ett grepp. Fjolårsfinalen kom dock tillbaka och kunde utjämna till 1-1. Isacsson menar att Linde i det andra setet stod för många oprovocerade misstag, samt tappade i side-outen.
Till tredje set studsade dock laget tillbaka och visade sin klass på nytt. Linde spelade med högt servetryck, hade ett urstarkt blockspel och vann setet med 25-20. När man sedan följde upp med 25-19 i fjärde innebar det att segern var säkrad. Isacsson är efter matchen mest imponerad över hur hans lag spelar i slutet av seten.
– De här tjejerna är hårda. De ger sig inte och jobbar hårt för sig själva. Även fast det är underläge så kan de förflytta berg, det är få idrottsmän som får chansen att uppleva det i en grupp.
”Ett roligt gäng att träna”
Segern var Lindes sjunde raka och man har inlett säsongen på ett närmast omänskligt sätt. Laget har nu tagit 19 poäng av 21 möjliga, vilket ger en förstaplats före ett jagande Engelholm.
I 3-1-vinsten över Svedala stod hela laget för en mycket fin insats. Marjorie Giordano fortsatte att prestera fantastiskt volleyboll. Isacsson konstaterar dock att hon kan göra det tack vare sina medspelare, som drar ett lika stort strå till det offensiva spelet.
– Det är ett roligt gäng att träna. Ingen dag är lik den andra och det är fascinerande. Jag njuter och det ska man göra när man vinner, vi för dåliga på att fira i Sverige, säger tränaren.
I och med segern sätter alltså Linde punkt för den tuffa veckan. Isacsson kan nu ge sitt lag några vilodagar fram till nästa match, då de regerande SM-guldvinnarna Hylte/Halmstad gästar Arenan.
– Nu har vi en vecka att återhämta oss till Hylte-matchen och det är skönt. Det har varit en hård vecka nu och alla behöver vila. Det är många poäng kvar att spela om och vi måste jobba på.
Matchfakta Svedala-Lindesberg Volley:
Resultat: 1-3 (17-25, 25-20, 20-25, 19-25)
Övriga resultat från Elitserien:
Gislaved-Engelholm 1-3
Örebro Volley-RIG Falköping 3-0
Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt under matchens andra halva så gör LIF Lindesberg en makalös vändning och ser även positiva ut mot både Tyrold och duellen mot Uppsala. Trots en stor tiomålsseger så lyckas Uppsala knipa kvalplatsen i Boden, där ett sista mål i Norrland med 30 sekunder kvar blir avgörande.
– Vi tappade kvalplatsen på det jobbigaste tänkbara sättet, säger Joakim Bååk.
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.