Lindesberg Volley har den här helgen tagit sig till Finland för träningsspel. Med lite mer än en vecka kvar till Elitseriestarten spelar laget en turnering med fem matcher, däribland mot lokalrivalen Örebro. Till turneringen har Linde fått förstärkning av nyförvärvet Nette Peit som avslutat sitt landslagsuppdrag.
Det vankas en intensiv helg för Lindesberg Volley. Laget installerade sig på fredagsförmiddagen i Finland, där man denna helg går inte mindre än fem matcher till mötes. Först ut är kvällens fight mot finska LP Viesti, ett lag som Linde drabbat samman med en gång tidigare i september. Skillnaden nu är att laget denna gång har sin estniska stjärna Nette Peit redo för spel.
– Det här är vad vi behöver, att kunna spela in Nette. Hon har fått ett par träningar och nu är det match. Vi har stor uppgift med att få in henne i laget inför säsongen, förklarar Teemu Sarna.
Linde-tränaren har tålmodigt fått vänta in sitt nyförvärv. Nette Peit skrev tidigare i somras på för en återkomst till Bergslagen, men har befunnit sig på landslagsuppdrag med Estland och kvalat till EM. Nu är kvalspelet avslutat och spikern kunde i dagarna därför äntligen ansluta till Linde-truppen. En som är nöjd med att ha Nette tillgänglig är tränare Sarna.
– Nu får vi visa vad Nette kan bidra med. Det är bra att vi har fem matcher den här helgen och kan träna in oss på annat än bara träning.
Viktig helg: ”Måste förbättra spelet”
Senast Lindesberg Volley spelade var på hemmaplan för två veckor sedan, då laget tillsammans med Örebro Volley arrangerade en tvådagarsturnering. Nu väntar nytt cupspel och återigen ställs Linde mot just Örebro i en av matcherna. Även de andra två turneringsmotståndarna, finska LP Viesti och estniska Kohila, har man redan stött på under försäsongen.
Truppen som Teemu Sarna tagit med sig över Östersjön är denna helg bästa tänkbara. Nette Peit kliver rakt in på högerflanken, något som innebär att nya passaren Ijeoma Moronu får stifta bekantskap med spikern. Fem matcher fördelat på tre dagar står på schemat för Linde som hoppas kunna utveckla spelet ytterligare.
– Vissa saker måste vi göra bättre, andra saker är redan bra. Naturligtvis måste vi förbättra spelet mot hur det var i vår egna turnering, konstaterar Sarna och tillägger.
– Det gäller att vi spelar så bra vi bara kan och lär oss av varandra ute på planen. Det är vad den här helgen är till för.
Lindesberg Volleys spelschema för helgen:
Fredag 18.00 Lindesberg Volley-LP Viesti
Lördag 10.00 Lindesberg Volley-Kohila
Lördag 14.30 Lindesberg Volley-Örebro Volley
Söndag två slutspelsmatcher
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.