Förlust i det första setet och tidig uppförsbacke – men Lindesberg Volley vände det till ännu en seger. Efter tre raka setvinster kunde Sollentuna sänkas i hemmaborgen och Linde närmade sig i tabelltoppen.
– Vi började lite lågt kan man säga, sen byggde vi upp oss. På slutet hittade vi verkligen vårt spel och visade vem som skulle vinna, analyserar Emilia Johansson efter 3-1-vinsten.
Lindesberg Volley hade annars problem med att hitta in i hemmamötet med Sollentuna. Motståndet, som redan hade besegrats med klara siffror en gång den här hösten, startade starkt och stod upp i ett tätt första set. Gästerna var i förarsätet länge och höll även undan till siffrorna 23-25. En kalldusch för Lindespelarna.
– Det kändes som att det var låg energi på planen. Vi hade inte riktigt kommit igång, sen var det många egna misstag som gjorde sitt också, förklarar Emilia.
Bergslagsgänget skulle dock resa sig och ta hem matchen tämligen komfortabelt till sist. Genom att studsa tillbaka med 25-20 i set två utjämnade laget och 25-18 i setet efter innebar slagläge för Lindesberg. Det läget utnyttjade man också, för i det fjärde setet ryckte laget ifrån tidigt och stängde dramatiken.
Anfallsspelet levererade: ”Väldigt nöjd”
Segern landade alltså vid 3-1 i set, vilket betydde tre poäng in på kontot. Det gör att Lindesberg Volley återigen närmar sig tabelltoppen och laget placerar sig som trea i Elitserien. Trots den sega starten mot Engelholm såg hemmaspelarna positivt på insatsen som innehöll många positiva bitar.
– Vi hade riktigt bra anfall, det är jag väldigt nöjd med. Sen hade vi en bra kämparglöd i andra och tredje set. Det tycker jag vi ska ta med oss, menar Emilia Johansson.
Den tidigare defensivt inriktade liberon har fått en annan typ av roll i årets trupp. Det tackade Emilia för genom att slå in 22 poäng mot Sollentuna, poängbäst i Lindesberg. Övriga spelare bidrog även till segern och Johansson kommenterar hur hon själv upplevde matchen.
– Ja, men det kändes riktigt bra. Vi klickade verkligen med passarna idag som gjorde ett jättejobb. Jag känner absolut att jag själv har en större roll i år också.
Matchfakta Lindesberg Volley-Sollentuna:
Resultat: 3-1 (23-25, 25-20, 25-18, 25-17)
Publik: 107
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.