Förlust i det första setet och tidig uppförsbacke – men Lindesberg Volley vände det till ännu en seger. Efter tre raka setvinster kunde Sollentuna sänkas i hemmaborgen och Linde närmade sig i tabelltoppen.
– Vi började lite lågt kan man säga, sen byggde vi upp oss. På slutet hittade vi verkligen vårt spel och visade vem som skulle vinna, analyserar Emilia Johansson efter 3-1-vinsten.
Lindesberg Volley hade annars problem med att hitta in i hemmamötet med Sollentuna. Motståndet, som redan hade besegrats med klara siffror en gång den här hösten, startade starkt och stod upp i ett tätt första set. Gästerna var i förarsätet länge och höll även undan till siffrorna 23-25. En kalldusch för Lindespelarna.
– Det kändes som att det var låg energi på planen. Vi hade inte riktigt kommit igång, sen var det många egna misstag som gjorde sitt också, förklarar Emilia.
Bergslagsgänget skulle dock resa sig och ta hem matchen tämligen komfortabelt till sist. Genom att studsa tillbaka med 25-20 i set två utjämnade laget och 25-18 i setet efter innebar slagläge för Lindesberg. Det läget utnyttjade man också, för i det fjärde setet ryckte laget ifrån tidigt och stängde dramatiken.
Anfallsspelet levererade: ”Väldigt nöjd”
Segern landade alltså vid 3-1 i set, vilket betydde tre poäng in på kontot. Det gör att Lindesberg Volley återigen närmar sig tabelltoppen och laget placerar sig som trea i Elitserien. Trots den sega starten mot Engelholm såg hemmaspelarna positivt på insatsen som innehöll många positiva bitar.
– Vi hade riktigt bra anfall, det är jag väldigt nöjd med. Sen hade vi en bra kämparglöd i andra och tredje set. Det tycker jag vi ska ta med oss, menar Emilia Johansson.
Den tidigare defensivt inriktade liberon har fått en annan typ av roll i årets trupp. Det tackade Emilia för genom att slå in 22 poäng mot Sollentuna, poängbäst i Lindesberg. Övriga spelare bidrog även till segern och Johansson kommenterar hur hon själv upplevde matchen.
– Ja, men det kändes riktigt bra. Vi klickade verkligen med passarna idag som gjorde ett jättejobb. Jag känner absolut att jag själv har en större roll i år också.
Matchfakta Lindesberg Volley-Sollentuna:
Resultat: 3-1 (23-25, 25-20, 25-18, 25-17)
Publik: 107
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.