Förlust i det första setet och tidig uppförsbacke – men Lindesberg Volley vände det till ännu en seger. Efter tre raka setvinster kunde Sollentuna sänkas i hemmaborgen och Linde närmade sig i tabelltoppen.
– Vi började lite lågt kan man säga, sen byggde vi upp oss. På slutet hittade vi verkligen vårt spel och visade vem som skulle vinna, analyserar Emilia Johansson efter 3-1-vinsten.
Lindesberg Volley hade annars problem med att hitta in i hemmamötet med Sollentuna. Motståndet, som redan hade besegrats med klara siffror en gång den här hösten, startade starkt och stod upp i ett tätt första set. Gästerna var i förarsätet länge och höll även undan till siffrorna 23-25. En kalldusch för Lindespelarna.
– Det kändes som att det var låg energi på planen. Vi hade inte riktigt kommit igång, sen var det många egna misstag som gjorde sitt också, förklarar Emilia.
Bergslagsgänget skulle dock resa sig och ta hem matchen tämligen komfortabelt till sist. Genom att studsa tillbaka med 25-20 i set två utjämnade laget och 25-18 i setet efter innebar slagläge för Lindesberg. Det läget utnyttjade man också, för i det fjärde setet ryckte laget ifrån tidigt och stängde dramatiken.
Anfallsspelet levererade: ”Väldigt nöjd”
Segern landade alltså vid 3-1 i set, vilket betydde tre poäng in på kontot. Det gör att Lindesberg Volley återigen närmar sig tabelltoppen och laget placerar sig som trea i Elitserien. Trots den sega starten mot Engelholm såg hemmaspelarna positivt på insatsen som innehöll många positiva bitar.
– Vi hade riktigt bra anfall, det är jag väldigt nöjd med. Sen hade vi en bra kämparglöd i andra och tredje set. Det tycker jag vi ska ta med oss, menar Emilia Johansson.
Den tidigare defensivt inriktade liberon har fått en annan typ av roll i årets trupp. Det tackade Emilia för genom att slå in 22 poäng mot Sollentuna, poängbäst i Lindesberg. Övriga spelare bidrog även till segern och Johansson kommenterar hur hon själv upplevde matchen.
– Ja, men det kändes riktigt bra. Vi klickade verkligen med passarna idag som gjorde ett jättejobb. Jag känner absolut att jag själv har en större roll i år också.
Matchfakta Lindesberg Volley-Sollentuna:
Resultat: 3-1 (23-25, 25-20, 25-18, 25-17)
Publik: 107
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.