Linde vann i tre raka: GP-platsen inom räckhåll

Hoppet om Grand Prix lever vidare för Lindesberg Volley. På onsdagen säkrade laget tre nödvändiga poäng, via en programenlig seger hemma mot Sollentuna. Med siffrorna 25-19, 25-16 och 25-16 sprang Linde ifrån till vinst med 3-0 i set.

Lindesberg Volley är ett vinnande lag igen. På onsdagen studsade man snabbt tillbaka från förlusten senast, genom att besegra Sollentuna med 3-0 på hemmaplan. Matchen öppnades avvaktande, där det bjöds på korta bolldueller och lagen följdes åt till 7-7.

Efterhand kunde Linde göra ett ryck upp till 13-10, en ledning som sedan stod sig. Engelholm minskade visserligen gapet till ynka en poäng, men Linde växlade upp och ökade snabbt avståndet. En vass Marjorie Giordano ledde hemmalaget till setvinst med siffrorna 25-19.

– Jag tycker att vi har ett bra servetryck, berömmer Martina Svensson Lindespelet.

Vann andra set efter stark vändning

I andra set tog man även kommandot och kopplade en tidig ledning. Precis som i första set var det dock länge jämnt, men efter en svag period tappade Linde mark och Sollentuna gick ifrån till 8-12. Teemu Sarna valde att ha is i magen och tog ingen timeout, något som tränaren skulle få rätt i.

För med en urstark upphämtning vände Linde till 16-13 och ångade därefter bara på. Freja Morén slog slutligen in setbollen till 25-16, efter att Linde vunnit 17 av de 21 avslutande bollarna. Martina Svensson förklarar den otroliga scenförändringen.

– Det kändes som att vi tog det lugnt, kanske lite för lugnt. Då ändrade vi i inställningen och tänkte att vi skulle vinna och göra det är snyggt, bra och enkelt. Vi lade in extra energi och det är den energin som behövs för att man ska vinna matcher.

I tredje set höll sedan Linde från start till slut. Laget tog en omedelbar ledning och skaffade sig ett tryggt avstånd på fem poäng. Mot slutet växte det avståndet alltmer, till vad som blev slutsiffrorna 25-16 och 3-0 i set.

– Det är en skönt vinst, det är precis en sån här match som vi ska vinna med 3-0. Då är det både jätteskönt och jätteroligt att göra det, summerar Martina glatt.

”Det är klart att det är tufft”

Segern över Sollentuna innebär att Linde kan inkassera sin blott tredje fullpoängare för säsongen. Dessutom tog laget revansch från i söndags, då man föll mot Engelholm med 1-3 i set.

– Det var så klart väldigt viktigt. Speciellt att vi hade en bra match och ett bra tredje set som vi tar med oss in till helgen, säger Martina.

Ja, för redan på söndag väntar nya uppgifter för Linde. Laget ställs då mot tabelltvåan Hylte/Halmstad, en match där vinst är ett måste för att ha chans på Grand Prix. Inför den sista omgången före julvilan placerar sig Linde två poäng bakom fyran Engelholm och trean Örebro, ett utgångsläge som Martina är medveten om.

– Det är klart att det är tufft. Jag skulle vilja ha ett lite stabilare utgångsläge, men nu är det så här och vi kan bara göra vårat bästa. Det gäller att fokusera på uppgiften och försöka ta poäng och vinna matchen. Örebro möter Gislaved och Engelholm har Falköping, så vi får väl hoppas att vi har turen med oss i någon av de matcherna.

Matchfakta Lindesberg Volley-Sollentuna:
Resultat: 3-0 (25-19, 25-16, 25-16)
Publik: 161

Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:
Elitserien tabell

Publicerad 16 december 2015 klockan 21:23


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Roderick Bergkvist och Hannez Eriksson med sin medaljskörd. Saknas på bilden gör Amir Naoum. Foto: Camilla Lagerman

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.

8 april 2026 klockan 12:18 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.

6 april 2026 klockan 23:49 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det ...

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.

2 april 2026 klockan 21:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Bild från gårdagens mål av Isak Jonsson. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.

31 mars 2026 klockan 22:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets ...
30 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden ...
29 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större ...
28 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.

25 mars 2026 klockan 23:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven är klara för semifinal efter 3-1 i matcher i kvartsfinalen mot Forshaga. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.

18 mars 2026 klockan 21:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas ...

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för ...

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från ...

Sara Gunnarsson sätter in 4-1 och låser i princip måndagens kvalmatch till IFK Lindesbergs fördel. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.

2 mars 2026 klockan 22:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som ...

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar sä...

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan

Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin ...

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter

Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer k...

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde ...

LIF Lindesberg brukar ha ett glatt humör när man säkrar två poäng men den här gången var det en ännu större glädje som hördes och syntes. Truppen är klara för det kommande kvalet till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan

Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.

25 februari 2026 klockan 22:10 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella ...
23 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad...
22 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det ...
22 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-19

2026-02-13

2026-02-09

2026-02-08

2026-02-04

2026-02-01

2026-01-25

2026-01-21

2026-01-17

2026-01-16

2026-01-15

2026-04-08 16:18