Lindesberg Volley tog idag ett stort steg mot avancemang i SM-slutspelet. I lördagens bortamöte med Gislaved vann laget via 3-1 i set. I och med vinsten har Linde nu vänt på matchserien och kan säkra en semifinalplats på tisdag.
Inför den tredje kvartsfinalen mellan Lindesberg Volley och Gislaved var utgångsläget glasklart. Vinnaren skulle skaffa sig ett utmärkt slagläge inför fortsättningen. Det blev även Linde som tog vara på den chansen.
Med ett mycket stabilt och rejält spel säkrade laget sin första bortaseger i slutspelet. De tre inledande seten var samtliga jämna, där Linde tog hem det första via siffrorna 25-21. Gislaved gav sig dock inte så enkelt, utan utjämnade genom att ta hem ett dramatiskt set två med 25-23. Därefter slog dock Linde på aggregaten, vann det tredje setet med fyra poängs marginal och körde på.
Segern säkrades sedan i set fyra. Ett alltmer slaget Gislaved orkade inte hänga med och Linde gick ifrån i en imponerande stil. Setet vanns med siffrorna 25-16 och innebar ledning med 2-1 i matcher för Linde.
– Ja, detta var förjävla skönt! Det var härligt. Jag är jättestolt över våra tjejer, hyllar en lycklig Johan Isacsson från bussen på väg hem mot Lindesberg.
– Det var kanske inte den mest välspelade matchen, men en spännande match. Men det var stressigt från båda lagen i första set. Det känns riktigt skönt. Nu hoppas jag att vi kan vila på söndag och göra en bra träning på måndag
Tränaren tyckte att spelet i första set såg en aning nervöst ut. Men efter att Linde lyckats ta hem det setet växte man med matchen. Framförallt plussar Isacsson för servespelet och lagets defence, som ställe Gislaved inför bekymmer.
En tendens som annars visade sig i matchen var trötthet från båda lagen, menar tränaren. Det faktum att man mötts i tre raka matcher gör dessutom att spelarna nu kan varandra.
Minst en match till väntar mellan lagen. I och med dagens seger har Linde kopplat greppet om kvartsfinalserien med 2-1 i matcher och på tisdag har man chansen att säkra en semifinalplats. Isacsson tror att dagens förlust tog hårt på Gislaveds psyke inte minst då laget aldrig vunnit i Lindesberg Arena. Men han varnar sitt lag för att ta ut något i förskott.
– Men det gäller att spela en match och en boll i taget. Skenar man iväg med tankarna blir det jobbigt, speciellt när man har så ungt lag som vi har. Det är fötterna på jorden, hårt jobb och det blir säkert en tuff match på tisdag, avslutar tränaren.
Matchfakta Gislaved-Lindesberg Volley:
Resultat: 1-3 (21-25, 25-23, 22-25, 16-25)
Publik: –
Kvartsfinalserien: 1-1 i matcher
Övriga kvartsfinaler:
Svedala-Sollentuna 3-2 (2-1 i matcher)
Hylte/Halmstad-Örebro 3-0 (3-0 i matcher, Hylte/Halmstad till semifinal)
Engelholm-Katrineholm (2-0 i matcher)
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett bra skick som gjorde att man kunde ta del av riktigt travgodis. Chamberi galopperade i starten men visade sig ändå bäst i gänget samtidigt som Åke Lindblom blev svaret i årets upplaga av Fornaboda Grand Prix.