Lindesberg Volley tog idag ett stort steg mot avancemang i SM-slutspelet. I lördagens bortamöte med Gislaved vann laget via 3-1 i set. I och med vinsten har Linde nu vänt på matchserien och kan säkra en semifinalplats på tisdag.
Inför den tredje kvartsfinalen mellan Lindesberg Volley och Gislaved var utgångsläget glasklart. Vinnaren skulle skaffa sig ett utmärkt slagläge inför fortsättningen. Det blev även Linde som tog vara på den chansen.
Med ett mycket stabilt och rejält spel säkrade laget sin första bortaseger i slutspelet. De tre inledande seten var samtliga jämna, där Linde tog hem det första via siffrorna 25-21. Gislaved gav sig dock inte så enkelt, utan utjämnade genom att ta hem ett dramatiskt set två med 25-23. Därefter slog dock Linde på aggregaten, vann det tredje setet med fyra poängs marginal och körde på.
Segern säkrades sedan i set fyra. Ett alltmer slaget Gislaved orkade inte hänga med och Linde gick ifrån i en imponerande stil. Setet vanns med siffrorna 25-16 och innebar ledning med 2-1 i matcher för Linde.
– Ja, detta var förjävla skönt! Det var härligt. Jag är jättestolt över våra tjejer, hyllar en lycklig Johan Isacsson från bussen på väg hem mot Lindesberg.
– Det var kanske inte den mest välspelade matchen, men en spännande match. Men det var stressigt från båda lagen i första set. Det känns riktigt skönt. Nu hoppas jag att vi kan vila på söndag och göra en bra träning på måndag
Tränaren tyckte att spelet i första set såg en aning nervöst ut. Men efter att Linde lyckats ta hem det setet växte man med matchen. Framförallt plussar Isacsson för servespelet och lagets defence, som ställe Gislaved inför bekymmer.
En tendens som annars visade sig i matchen var trötthet från båda lagen, menar tränaren. Det faktum att man mötts i tre raka matcher gör dessutom att spelarna nu kan varandra.
Minst en match till väntar mellan lagen. I och med dagens seger har Linde kopplat greppet om kvartsfinalserien med 2-1 i matcher och på tisdag har man chansen att säkra en semifinalplats. Isacsson tror att dagens förlust tog hårt på Gislaveds psyke inte minst då laget aldrig vunnit i Lindesberg Arena. Men han varnar sitt lag för att ta ut något i förskott.
– Men det gäller att spela en match och en boll i taget. Skenar man iväg med tankarna blir det jobbigt, speciellt när man har så ungt lag som vi har. Det är fötterna på jorden, hårt jobb och det blir säkert en tuff match på tisdag, avslutar tränaren.
Matchfakta Gislaved-Lindesberg Volley:
Resultat: 1-3 (21-25, 25-23, 22-25, 16-25)
Publik: –
Kvartsfinalserien: 1-1 i matcher
Övriga kvartsfinaler:
Svedala-Sollentuna 3-2 (2-1 i matcher)
Hylte/Halmstad-Örebro 3-0 (3-0 i matcher, Hylte/Halmstad till semifinal)
Engelholm-Katrineholm (2-0 i matcher)
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.