Lindesberg Volley tog idag ett stort steg mot avancemang i SM-slutspelet. I lördagens bortamöte med Gislaved vann laget via 3-1 i set. I och med vinsten har Linde nu vänt på matchserien och kan säkra en semifinalplats på tisdag.
Inför den tredje kvartsfinalen mellan Lindesberg Volley och Gislaved var utgångsläget glasklart. Vinnaren skulle skaffa sig ett utmärkt slagläge inför fortsättningen. Det blev även Linde som tog vara på den chansen.
Med ett mycket stabilt och rejält spel säkrade laget sin första bortaseger i slutspelet. De tre inledande seten var samtliga jämna, där Linde tog hem det första via siffrorna 25-21. Gislaved gav sig dock inte så enkelt, utan utjämnade genom att ta hem ett dramatiskt set två med 25-23. Därefter slog dock Linde på aggregaten, vann det tredje setet med fyra poängs marginal och körde på.
Segern säkrades sedan i set fyra. Ett alltmer slaget Gislaved orkade inte hänga med och Linde gick ifrån i en imponerande stil. Setet vanns med siffrorna 25-16 och innebar ledning med 2-1 i matcher för Linde.
– Ja, detta var förjävla skönt! Det var härligt. Jag är jättestolt över våra tjejer, hyllar en lycklig Johan Isacsson från bussen på väg hem mot Lindesberg.
– Det var kanske inte den mest välspelade matchen, men en spännande match. Men det var stressigt från båda lagen i första set. Det känns riktigt skönt. Nu hoppas jag att vi kan vila på söndag och göra en bra träning på måndag
Tränaren tyckte att spelet i första set såg en aning nervöst ut. Men efter att Linde lyckats ta hem det setet växte man med matchen. Framförallt plussar Isacsson för servespelet och lagets defence, som ställe Gislaved inför bekymmer.
En tendens som annars visade sig i matchen var trötthet från båda lagen, menar tränaren. Det faktum att man mötts i tre raka matcher gör dessutom att spelarna nu kan varandra.
Minst en match till väntar mellan lagen. I och med dagens seger har Linde kopplat greppet om kvartsfinalserien med 2-1 i matcher och på tisdag har man chansen att säkra en semifinalplats. Isacsson tror att dagens förlust tog hårt på Gislaveds psyke inte minst då laget aldrig vunnit i Lindesberg Arena. Men han varnar sitt lag för att ta ut något i förskott.
– Men det gäller att spela en match och en boll i taget. Skenar man iväg med tankarna blir det jobbigt, speciellt när man har så ungt lag som vi har. Det är fötterna på jorden, hårt jobb och det blir säkert en tuff match på tisdag, avslutar tränaren.
Matchfakta Gislaved-Lindesberg Volley:
Resultat: 1-3 (21-25, 25-23, 22-25, 16-25)
Publik: –
Kvartsfinalserien: 1-1 i matcher
Övriga kvartsfinaler:
Svedala-Sollentuna 3-2 (2-1 i matcher)
Hylte/Halmstad-Örebro 3-0 (3-0 i matcher, Hylte/Halmstad till semifinal)
Engelholm-Katrineholm (2-0 i matcher)
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher innebär att det blir slutspelsmöten i Lindehov under både lördagen och söndagen, där den aktuella kvartsfinalen kan få sitt avgörande på söndag. Seger under lördagen blir däremot viktig för båda lagen, där Lindlöven ger goda rapporter.
– Vi kommer med pigga och fräscha spelare med bra energi, säger Lennart Hermansson.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.
Efter ett års uppehåll återupptar IFK Lindesberg nu sin populära gåfotboll för seniorer. Under hösten genomförde kommunen projektet Seniorkraft, som uppmuntrade äldre att prova på olika fysiska och sociala aktiviteter, där gåfotboll visade sig vara en stor succé. För att möta det stora intresset satsar nu IFK Lindesberg på en nystart.
– Deltagarna som var med under hösten tyckte att det var väldigt roligt, så vi har beslutat oss för att ge detta en ny chans, säger Pernilla Eriksson från IFK Lindesberg.