På lördagen var det dags för playoff-spelets hittills tuffaste match för Linde Volley, då förra årets SM-guldmedaljörer kom på besök. Storfavoriten Engelholm höll också för pressen och vann matchen med 1-3 i set. Linde Volley ska dock ha en eloge efter att ha stått upp bra mot det tuffa motståndet.
Engelholm kom till arenan som stora favoriter. Den enda frågan var om favoriterna skulle fortsätta sin suveräna segersvit eller om den skulle avslutas i Lindesberg. Lindetjejerna kämpade emot starkt i första set, men några enkla misstag gjordes och Engelholm kunde till slut ta hem setet med 23-25.
Linde Volley fortsatte med ett stabilt spel i andra set och tog direkt tag i taktpinnen. Engelholm fick inte spelet att stämma alls nu och hade många tekniska fel som Linde utnyttjade. Linde stack ifrån till en 19-13-ledning och därifrån släppte man inte fram Engelholm alls och kunde spela hem setet med siffrorna 25-18.
Tredje set och Engelholm började hitta tillbaka till sitt spel igen. Båda lagen höll jämna steg genom hela setet fram tills att gästerna gjorde ett litet ryck i slutet och höll ledningen setet ut, som slutade med siffrorna 20-25.
Fjärde och matchens sista set. Nu visade Engelholm varför de gått obesegrade genom denna säsong. En kraftuppvisning som inget lag i svensk damvolleyboll kan mäta sig med. Setsiffrorna 14-25.
Efter match var tränare Sebastien Bougeatre nöjd trots förlusten.
– Man kunde se att de inte spelade avslappnat. De blev stressade när det insåg att det kunde bli en jämn match, säger Sebastien och fortsätter:
– Sedan i slutet av november har vi en formkurva som går uppåt. I december åkte vi på en riktig smäll mot just Engelholm och jag tycker vi visar idag att vi har gått framåt mycket sen dess, Sebastien.
Nästa match för Linde Volley spelas 9 mars borta mot Örebro i Idrottshuset. Det är också den sista matchen i Playoff för Linde Volley.
Matchfakta
Linde Volley – Engelholm 1-3
Första set 23-25
Andra set 25-23
Tredje set 20-25
Fjärde set 14-25
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.