Lindesberg Volley har ett av landets främsta juniorlag. Det står klart sedan klubbens ungdomar spelat till sig en fjärdeplats på förra helgens USM, ett mästerskap som avgjordes i Jönköping. Linde nådde där fram till semifinal innan två raka förluster satte stopp.
– Det var en fantastisk helg i Jönköping, summerar tränaren Åsa Viggeborn.
Tillsammans med Fia Lindstedt styrde Viggeborn över det juniorlag som förra helgen rullade till Jönköping. USM för juniorer skulle avgöras med ett finalspel, dit Lindesberg Volley var ett av lagen som avancerat.
Bergslagstjejerna inledde med att vinna sin grupp på poängkvot, sedan laget vunnit med 2-0 över både Södertelge och Svedala. Trots förlust mot Värnamo (1-2 i set) slutade Linde som gruppetta och det betydde kvartsfinal mot KFUM Malmö. I kvartsmötet var Lindesberg starkast och med siffrorna 25-12 och 25-16 tog sig laget vidare till nästa slutspelssteg.
”Vi är grymt nöjda med vår insats”
Semifinalen spelades sedan mot Norsjö, ett motstånd som Linde stött på flera gånger men inte lyckats besegra. Så blev inte heller fallet denna gång och Lindesbergsjuniorerna föll i två raka set. Åsa Viggeborn menar att Linde gjorde en bra match och närmade sig motståndet, men medger att Norsjö är ett starkt lag.
Bronsmötet blev en historia mellan Lindesberg och Sollentuna. Första set föll Bergslagstjejerna i med klara siffror, för att sedan ta revansch och knipa ett tight andra. 6-15 i tredje set innebar däremot förlust med 1-2 i set och en fjärdeplats på USM för Lindesbergs Volleys juniorer.
– I avgörande set var Sollentuna det bättre laget och vi kunde inte hota dem om bronset. De vann komfortabelt, konstaterar Viggeborn som är stolt över Lindelaget.
– Vi gjorde en okej match, men framförallt en toppturnering. Målet var att nå A-slutspel, vilket är topp åtta i Sverige. Vi slutade fyra och är grymt nöjda med vår insats.
Lindesberg Volleys USM-lag:
Spelare: Merta Sjögren, Matilda Ederfors, Sofia Larsson, Klara Juneholm, Malin Sjöblom, Emma Olofsson, Moa Renström, Linn Blyckert, Hanna Viggeborn, Amanda Karlsson, Maja Lilja, Ida Larsson
Coacher: Åsa Viggeborn, Fia Lindstedt
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.