Den nya padelbanan kommer inom kort stå färdig hos Lindegym. Foto: Camilla Lagerman
Lindegym utökar verksamheten med egen padelbana
Lindegym tar nu steget från att enbart vara ett gym till att bli ett träningscenter. Den tidigare innebandyrinken får nu kliva åt sidan för att ge plats åt den senaste satsningen – en egen padelbana.
Beslutet att bygga en egen padelbana är inget man fattar i en handvändning, ändå var det just ett snabbtänkt sådant som gjorde att just den här banan hamnade hos Lindegym.
– Vi hade haft tankar på det länge, men det var när förfrågningarna började komma från kunder som idén föddes på allvar, berättar Alexander Scharnke.
Alexander Scharnke och hans kollegor tror att satsningen kommer bli ett lyft. Foto: Camilla Lagerman
Man visste att det handlade om mellan 10-12 veckors leveranstid, men bestämde sig ändå för att undersöka vad kostnaden skulle bli för att investera i en egen bana.
– Då fick vi veta att det fanns en bana som ”väntade” eftersom hallen den skulle till inte var färdigställd än, så då var vi tvungna att fatta ett snabbt beslut. Vi funderade och diskuterade lite innan vi till sist bestämde oss för att köra, och nu är den här! säger Alexander glatt.
Padeltennisens popularitet har minst sagt exploderat de senaste åren, och spelas nu på betydligt fler platser än Latinamerika och Spanien där sporten en gång föddes. Den nya banan som just nu tar form kommer från just Spanien, och byggs där det tidigare var en innebandyrink, och spelplanen kommer att mäta 10×20 meter när den är färdig.
– Vi tror att det här kommer bli ett lyft, och vi hoppas kunna locka folk som normalt inte spelar padel också. Här kan man testa i lugn och ro utan att känna någon press, och man kan även kombinera padel med gym om man vill. Tanken är att man på sikt även ska kunna komma och träna padel ensam, då vi kommer att investera i en bollmaskin framöver, berättar Alexander entusiastiskt.
Det är dock inte enbart på padeln man har satsat, även gymmet har fått sin omsorg där man har investerat i bland annat nya och fräscha maskiner för att hålla det uppdaterat åt kunderna.
Den nya banan kommer stå färdig om bara några dagar, men den officiella invigningen få vänta till efter årsskiftet.
– Det är lite detaljer som ska fixas, och så vill vi göra lite fint runt om, bland annat för uppvärmning. Sedan har vi eventuellt lite samarbeten på gång, så vi får se vad som händer, säger Alexander och avslutar:
– Vi har så otroligt mycket idéer på vad man kan göra här inne, bara fantasin sätter gränserna!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Niclas Bryngelson och Johanna Reidarsdotter står bakom Lindesbergs nya Solotek. Foto: Camilla Lagerman
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Ingela Björkman, HR-chef Sparbanken Bergslagen, tillsammans med tre Drömjobbare 2025: Imran Ali, Emil Skoglund, Axel Tuomisto, samt Jonathan Rudman, VD Emax. Arkivfoto: Privat
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Världsklass när frisörduon öppnar egen salong
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhä...
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.