Nu står det klart; det är svenska lindesbergstjejer som det tyska sportföretaget vill ha i sina reklamfilmer. LindeNytt skrev tidigare om Julia Östlund som tillsammans med handbollskompisarna fått visa upp Rehbands produkter, och näst på tur var nu gymnasten Matilda Antman Morén.
LindeNytt uppmärksammade tidigare lindesbergstjejen Julia Östlund i samband med att hon och tre handbollskompisar medverkade i en av Rehbands reklamfilmer (HÄR! är den artikeln). Rehband är ett tyskt sportföretag som dels säljer olika sorters skydd; för armbågar, knän och rygg, men de har på senare tid även lanserat kompressionskläder.
En ny reklamfilm skulle göras och var söker sig företaget om inte återigen till Lindesberg. Den här gången letade dem i Stråssa Gymnastikförening där de hittade lovande kandidater.
– Rehband hade kontaktat vår tränare och det stod mellan mig och en tjej till. Vi skickade in bilder på oss och sedan fick jag svar att jag skulle få göra det. Egentligen var man tvungen att vara arton år, men de tyckte att jag såg nog gammal ut för att vara med, berättar sextonåriga Matilda Antman Morén som blev den lyckliga utvalda.

Matilda är en lindesbergstjej som går i nionde klass på Engelska Skolan i Örebro. Hon tränar och tävlar i rytmisk gymnastik, vilket hon också fick visa upp i reklamfilmen.
– De ville ha något maffigt, så jag hade tränat lite olika saker, hopp och dynamiska rörelser. Det tog ungefär två timmar och det var jättekul. Och att få se studion och hur man jobbar med kameror, säger Matilda och fortsätter:
– Gymnastik brukar inte uppmärksammas för att det är en sådan liten sport, så det var riktigt kul! Filmen har visats på en mässa i Japan, tror jag att det var, och jag hörde att Rehband just vann pris för bästa monter. Den ska även visas internationellt!
HÄR! är filmen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.