För 20 år sedan gjordes den allra första officiella publiceringen på LindeNytt. Idag vänder vi oss till alla våra läsare, annonsörer, tidigare medarbetare och samarbetspartners. Det är tack vare er att vi finns.
9 juni 1999. Just detta datum arrangerades Lindeskolans karneval, vilket också sammanföll i tid med lanseringen av LindeNytt. Karnevalen blev därmed den allra första händelsen som bevakades och publicerades.
Det var alltså under studentveckan, året 1999, som LindeNytt startades i en tid då lokalsajter av dylikt slag inte fanns i den uppsjö som är gällande idag. Att kunna läsa om nyhetshändelser på nätet samma dag som de hänt, var naturligtvis något nytt – men kanske också lite för nytt för vissa. Ganska tidigt insåg vi nämligen att det uppstod viss ambivalens när vi presenterade oss för människor vi önskade intervjua. ”Varför skulle någon på andra sidan jorden vilja läsa vad jag har att säga”, var en fras som förekom då och då i vårt vardagliga arbete under premiäråret.
Mycket vatten hinner rinna under broarna på 20 år – och visst har LindeNytt förändrats sedan starten. Dock vilar vi på samma grund som lades för 20 år sedan, att vara en lokal nyhetssajt som levererar nyheter och händelser till invånarna utan att belasta dem med en prenumerationsavgift. Så hoppas vi naturligtvis kunna fortsätta i minst 20 år till.
Med detta sagt (skrivet) vänder vi oss nu till alla våra läsare, annonsörer, tidigare medarbetare och samarbetspartners som har gjort vår resa möjlig. Utan er – inget LindeNytt. Ett stort tack från redaktionen!
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.