Många minns säkert vinterns och vårens sändningar från LIF Lindesbergs bortamatcher i Allsvenskan. Lika många blir säkert glada när det nu får en uppföljning. Efter att läsarna och fansen sagt sitt kan LindeNytt meddela att man fortsätter och utökar sin stora satsning på livesänd sport.
Redan på söndag gör LiveSporten debut, då LindeNytt sänder Lindlövens seriepremiär borta mot Grästorp. Precis som förra året är även samtliga LIF Lindesbergs bortamatcher inbokade och kommer att sändas. Sändningarna distribueras via LindeNytts hemsida, något som man i LIF välkomnar med stor glädje.
– Vi tycker så klart att det är jättebra. Vi i LIF gynnas desto mer vi syns och desto mer utrymme vi får, hyllar klubbens marknads- och ekonomiansvarige Sébastien Ehnevid.
Man tror i LIF att LiveSporten blir ett nytt sätt för klubben att visa upp och marknadsföra sig. Dessutom pekar Sébastien på vad den betyder för alla som följer lagets matcher.
– Vi är glada att folk tycker om att se oss spela. Dessutom är det här en bra service för våra supportrar, som innebär att de nu kan följa oss även i bortamatcherna.
HockeyEttan får bättre matcher och större underhållning
Men det är inte bara LIF Lindesberg som kommer att ta del av LindeNytts sportsändningar. En stor nyhet tills i år är att man även kommer att testsända Lindlövens bortamatcher i HockeyEttan. Först ut att visas blir helgens premiärmöte borta mot Grästorp. Till årets upplaga av HockeyEttan är åtta lag borttagna, något som borgar för bättre matcher och större underhållning.
– Lindlöven spelar nu i en mycket bättre serie med fler intressanta matcher. Vi har ett ungt lag i år, med bra stämning och en härlig gemenskap. Dessutom har vi rekordmånga 18 spelare som är boende i Lindesberg, säger John Falck.
Lindlövens sportchef berättar att föreningen verkligen är på rätt väg med en bra ungdomsverksamhet och många ledare och föräldrar som hjälper till. Förhoppningen är nu att sändningarna kan bidra till att marknadsföra föreningen, vilket ska locka fler till att börja spela hockey.
”Nu blir sändningarna ännu bättre”
Under september och inledningen av oktober blir det samma typ av sändningar som tidigare. Därefter kommer LindeNytts investering för LiveSporten att öka. Det kommer i sin tur att innebära att sändningarna från slutet av oktober blir mycket bättre med bland annat möjlighet till att visa reklamfilmer, repriser samt tränar- och spelarintervjuer.
– Det är ju jättebra. Vi i LIF vill ju ta ett steg fram med allt som vi gör i föreningen och vi är glada att det här hjälper oss att göra det. Förra säsongen var första gången de sände våra matcher och nu blir sändningarna ännu bättre, summerar Sébastien.
Sändningarna för LiveSporten kommer att starta med omedelbar verkan. Premiär är redan på söndag då du som tittare via LindeNytt kan följa testsändningen från Grästorp-Lindlöven med start klockan 15.55.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.