Många minns säkert vinterns och vårens sändningar från LIF Lindesbergs bortamatcher i Allsvenskan. Lika många blir säkert glada när det nu får en uppföljning. Efter att läsarna och fansen sagt sitt kan LindeNytt meddela att man fortsätter och utökar sin stora satsning på livesänd sport.
Redan på söndag gör LiveSporten debut, då LindeNytt sänder Lindlövens seriepremiär borta mot Grästorp. Precis som förra året är även samtliga LIF Lindesbergs bortamatcher inbokade och kommer att sändas. Sändningarna distribueras via LindeNytts hemsida, något som man i LIF välkomnar med stor glädje.
– Vi tycker så klart att det är jättebra. Vi i LIF gynnas desto mer vi syns och desto mer utrymme vi får, hyllar klubbens marknads- och ekonomiansvarige Sébastien Ehnevid.
Man tror i LIF att LiveSporten blir ett nytt sätt för klubben att visa upp och marknadsföra sig. Dessutom pekar Sébastien på vad den betyder för alla som följer lagets matcher.
– Vi är glada att folk tycker om att se oss spela. Dessutom är det här en bra service för våra supportrar, som innebär att de nu kan följa oss även i bortamatcherna.
HockeyEttan får bättre matcher och större underhållning
Men det är inte bara LIF Lindesberg som kommer att ta del av LindeNytts sportsändningar. En stor nyhet tills i år är att man även kommer att testsända Lindlövens bortamatcher i HockeyEttan. Först ut att visas blir helgens premiärmöte borta mot Grästorp. Till årets upplaga av HockeyEttan är åtta lag borttagna, något som borgar för bättre matcher och större underhållning.
– Lindlöven spelar nu i en mycket bättre serie med fler intressanta matcher. Vi har ett ungt lag i år, med bra stämning och en härlig gemenskap. Dessutom har vi rekordmånga 18 spelare som är boende i Lindesberg, säger John Falck.
Lindlövens sportchef berättar att föreningen verkligen är på rätt väg med en bra ungdomsverksamhet och många ledare och föräldrar som hjälper till. Förhoppningen är nu att sändningarna kan bidra till att marknadsföra föreningen, vilket ska locka fler till att börja spela hockey.
”Nu blir sändningarna ännu bättre”
Under september och inledningen av oktober blir det samma typ av sändningar som tidigare. Därefter kommer LindeNytts investering för LiveSporten att öka. Det kommer i sin tur att innebära att sändningarna från slutet av oktober blir mycket bättre med bland annat möjlighet till att visa reklamfilmer, repriser samt tränar- och spelarintervjuer.
– Det är ju jättebra. Vi i LIF vill ju ta ett steg fram med allt som vi gör i föreningen och vi är glada att det här hjälper oss att göra det. Förra säsongen var första gången de sände våra matcher och nu blir sändningarna ännu bättre, summerar Sébastien.
Sändningarna för LiveSporten kommer att starta med omedelbar verkan. Premiär är redan på söndag då du som tittare via LindeNytt kan följa testsändningen från Grästorp-Lindlöven med start klockan 15.55.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.