Med 60 anmälda fylldes startkvoten till bredden när Lindesbergs Brukshundklubb för första gången provade på att arrangera hundtävling i Rallylydnad. Och när Lindesbergstjejen Malin Saxin, tillsammans med sin hund Spira, gick in och vann första klassen kunde klubbkamraterna inte annat än jubla, vilken dag det kom att bli!
På grusplanen bredvid Lindehovs ishall befinner sig alla sorters typer av hundar. Men trots denna uppsjö av raser, storlekar, pälsar, plattnosar och långnosar, och ålder så har de en sak gemensamt. Idag tävlar de allihop i Rallylydnad. Rallylydnad är en någorlunda ny tävlingsform och går ut på att man tillsammans med hunden går en skyltad bana. Varje skylt talar om vad förare med hund ska göra, och så är det bara att efter bästa förmåga följa anvisningarna. Alla startande har en pott på 100 poäng, vid missar och fel dras poäng av, så i slutändan gäller det att ha så många poäng som möjligt kvar.
– Vi har 60 anmälda idag och det är max vad vi får ta. De kommer överallt ifrån och det är alla raser. Den minsta vi har sett idag var en dvärgpudel, berättar klubbens ordförande Malin Johansson.
Man har just blivit klara med den första klassen och nästa klass är fullt upptagna med att gå banan utan hund, sedan står uppvärmning på schemat, för att påkalla hunden uppmärksamhet och få den lite på alerten. Dagens båda klasser är nybörjarklasser, men man har valt att dela upp det på två för att slippa den oändliga väntan.
– Det är första gången vi arrangerar tävling i Rallylydnad, och det går jättebra, än har ingen katastrof inträffat, säger Malin och skrattar.
Elin Skyllbäck har rest från Falun för att starta tillsammans med sin hund Theo, som är en Shetland sheepdog. Hon har haft Theo sen han var en åttaveckors gammal valp, och nu till sommaren fyller han 3 år. Det blir en andraplats för paret och de får 98 poäng kvar av de 100.
– Det här var vår andra tävling, så vi har inte tränat Rallylydnad så länge. Men lydnad och sådant har vi tränat innan, berättar Elin och klappar om Theo.
Förstaplatsen kniper Malin Saxin.
– Det är extraroligt eftersom hon är från Linde, säger Malin nöjt.
Spira är en Australien Shepherd och har varit ett par med Malin sedan i höstas. Trots den korta tiden tillsammans har de klickat minst lika väl som handen i handsken, och man kan på långt håll se hur Spira avgudar sin matte.
– Det roligaste är att det här är vår första start. Jag antar att jag är petig men det var ju bra!, säger Malin och ler.
99 av 100 poäng blev slutresultatet.
– Jag tror att hon satt lite snett, förklarar Malin avdraget.
Första gången de provade på Rallylydnad var förra veckan vid Brukshundklubbens Öppet hus.
– Och så gick jag en kurs för fyra år sedan med min förra hund. Men vi tränar ju lydnad så man har ju en hel del därifrån. Det var jätteroligt men vi har ju ingenting att jämföra med, jag trodde i alla fall inte att vi skulle vinna av 30 stycken.Spiras pappa tävlar i SM i det mesta, han är i elitklass i lydnad, så hon har bra huvud och något att brås på!
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.