Med 60 anmälda fylldes startkvoten till bredden när Lindesbergs Brukshundklubb för första gången provade på att arrangera hundtävling i Rallylydnad. Och när Lindesbergstjejen Malin Saxin, tillsammans med sin hund Spira, gick in och vann första klassen kunde klubbkamraterna inte annat än jubla, vilken dag det kom att bli!
På grusplanen bredvid Lindehovs ishall befinner sig alla sorters typer av hundar. Men trots denna uppsjö av raser, storlekar, pälsar, plattnosar och långnosar, och ålder så har de en sak gemensamt. Idag tävlar de allihop i Rallylydnad. Rallylydnad är en någorlunda ny tävlingsform och går ut på att man tillsammans med hunden går en skyltad bana. Varje skylt talar om vad förare med hund ska göra, och så är det bara att efter bästa förmåga följa anvisningarna. Alla startande har en pott på 100 poäng, vid missar och fel dras poäng av, så i slutändan gäller det att ha så många poäng som möjligt kvar.
– Vi har 60 anmälda idag och det är max vad vi får ta. De kommer överallt ifrån och det är alla raser. Den minsta vi har sett idag var en dvärgpudel, berättar klubbens ordförande Malin Johansson.
Man har just blivit klara med den första klassen och nästa klass är fullt upptagna med att gå banan utan hund, sedan står uppvärmning på schemat, för att påkalla hunden uppmärksamhet och få den lite på alerten. Dagens båda klasser är nybörjarklasser, men man har valt att dela upp det på två för att slippa den oändliga väntan.
– Det är första gången vi arrangerar tävling i Rallylydnad, och det går jättebra, än har ingen katastrof inträffat, säger Malin och skrattar.
Elin Skyllbäck har rest från Falun för att starta tillsammans med sin hund Theo, som är en Shetland sheepdog. Hon har haft Theo sen han var en åttaveckors gammal valp, och nu till sommaren fyller han 3 år. Det blir en andraplats för paret och de får 98 poäng kvar av de 100.
– Det här var vår andra tävling, så vi har inte tränat Rallylydnad så länge. Men lydnad och sådant har vi tränat innan, berättar Elin och klappar om Theo.
Förstaplatsen kniper Malin Saxin.
– Det är extraroligt eftersom hon är från Linde, säger Malin nöjt.
Spira är en Australien Shepherd och har varit ett par med Malin sedan i höstas. Trots den korta tiden tillsammans har de klickat minst lika väl som handen i handsken, och man kan på långt håll se hur Spira avgudar sin matte.
– Det roligaste är att det här är vår första start. Jag antar att jag är petig men det var ju bra!, säger Malin och ler.
99 av 100 poäng blev slutresultatet.
– Jag tror att hon satt lite snett, förklarar Malin avdraget.
Första gången de provade på Rallylydnad var förra veckan vid Brukshundklubbens Öppet hus.
– Och så gick jag en kurs för fyra år sedan med min förra hund. Men vi tränar ju lydnad så man har ju en hel del därifrån. Det var jätteroligt men vi har ju ingenting att jämföra med, jag trodde i alla fall inte att vi skulle vinna av 30 stycken.Spiras pappa tävlar i SM i det mesta, han är i elitklass i lydnad, så hon har bra huvud och något att brås på!
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.