Med 60 anmälda fylldes startkvoten till bredden när Lindesbergs Brukshundklubb för första gången provade på att arrangera hundtävling i Rallylydnad. Och när Lindesbergstjejen Malin Saxin, tillsammans med sin hund Spira, gick in och vann första klassen kunde klubbkamraterna inte annat än jubla, vilken dag det kom att bli!
På grusplanen bredvid Lindehovs ishall befinner sig alla sorters typer av hundar. Men trots denna uppsjö av raser, storlekar, pälsar, plattnosar och långnosar, och ålder så har de en sak gemensamt. Idag tävlar de allihop i Rallylydnad. Rallylydnad är en någorlunda ny tävlingsform och går ut på att man tillsammans med hunden går en skyltad bana. Varje skylt talar om vad förare med hund ska göra, och så är det bara att efter bästa förmåga följa anvisningarna. Alla startande har en pott på 100 poäng, vid missar och fel dras poäng av, så i slutändan gäller det att ha så många poäng som möjligt kvar.
– Vi har 60 anmälda idag och det är max vad vi får ta. De kommer överallt ifrån och det är alla raser. Den minsta vi har sett idag var en dvärgpudel, berättar klubbens ordförande Malin Johansson.
Man har just blivit klara med den första klassen och nästa klass är fullt upptagna med att gå banan utan hund, sedan står uppvärmning på schemat, för att påkalla hunden uppmärksamhet och få den lite på alerten. Dagens båda klasser är nybörjarklasser, men man har valt att dela upp det på två för att slippa den oändliga väntan.
– Det är första gången vi arrangerar tävling i Rallylydnad, och det går jättebra, än har ingen katastrof inträffat, säger Malin och skrattar.
Elin Skyllbäck har rest från Falun för att starta tillsammans med sin hund Theo, som är en Shetland sheepdog. Hon har haft Theo sen han var en åttaveckors gammal valp, och nu till sommaren fyller han 3 år. Det blir en andraplats för paret och de får 98 poäng kvar av de 100.
– Det här var vår andra tävling, så vi har inte tränat Rallylydnad så länge. Men lydnad och sådant har vi tränat innan, berättar Elin och klappar om Theo.
Förstaplatsen kniper Malin Saxin.
– Det är extraroligt eftersom hon är från Linde, säger Malin nöjt.
Spira är en Australien Shepherd och har varit ett par med Malin sedan i höstas. Trots den korta tiden tillsammans har de klickat minst lika väl som handen i handsken, och man kan på långt håll se hur Spira avgudar sin matte.
– Det roligaste är att det här är vår första start. Jag antar att jag är petig men det var ju bra!, säger Malin och ler.
99 av 100 poäng blev slutresultatet.
– Jag tror att hon satt lite snett, förklarar Malin avdraget.
Första gången de provade på Rallylydnad var förra veckan vid Brukshundklubbens Öppet hus.
– Och så gick jag en kurs för fyra år sedan med min förra hund. Men vi tränar ju lydnad så man har ju en hel del därifrån. Det var jätteroligt men vi har ju ingenting att jämföra med, jag trodde i alla fall inte att vi skulle vinna av 30 stycken.Spiras pappa tävlar i SM i det mesta, han är i elitklass i lydnad, så hon har bra huvud och något att brås på!
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.