Lindesberg Volleys söndagsmöte borta mot Hylte/Halmstad kommer att kunna ses av stora publikskaror. Matchen visas nämligen via viasatsport.se, som en del i Viasats nya satsning kring Elitserien.
På söndag spelar Lindesberg Volley säsongens sjätte match. Laget ställs då mot serieledande Hylte/Halmstad i en match som kommer att finnas tillgänglig i form av livesändning.
Viasat Sport sänder matchen via sin webbsida viasatsport.se, som en del av den satsning kanalen nu gör inför OS. Under säsongen kommer man att visa ett antal matcher från Elitserien. Vinterns OS kommer som bekant att sändas i just Viasats kanaler, där volleyboll är en av grenarna.
– Viasat vill gärna bidra till att öka intresset för volleyboll i Sverige, inte minst för att det är en OS-sport, förklarar Viasats sport- och OS-chef Erik Westberg om initiativet.
Linde Volleys tränare Johan Isacsson är försiktig med huruvida sändningen är något som påverkar laget.
– Nej, jag tror inte att det är något som tjejerna tänker på. Men det är ju klart att man ser att det är sändning från matchen, menar Isacsson.
Matchen drar igång klockan 14.30 och visas på Viasat Sports webbsida. Sändningen från Örnahallen startar 14.25 och går att följa via http://www.viasatsport.se/live/10401.
Bäst av två matcher mot Värnamo. Det är förutsättningarna, när Linde Volley går in för SM-slutspelets inledande åttondelsfinal. Med ett utvecklande spel på planen och en stark spelarform, står Lindelaget laddade mot säsongens tuffaste uppgift.
– Vi är redo för att gå vidare, säjer Ida Larsson.
Lindlövens IF ger alla som vill, chansen att se onsdagens hemmamatch mot Grums, genom HockeyEttans sändning utan kostnad. Detta när föreningen, för fjärde året i rad, väljer att hylla sin stora eldsjäl Ernst Röös.
– Han har på ett eller annat sätt, hjälpt till med allt som han kan bidra med, berättar Henry Nordlund.
Säsongens sista möte mot Malung spelades under onsdagskvällen, i Lindehov. Båda lagen bjöd på ett svajigt spel, där Lindlöven bjöd in bortalaget trots tre fina mål i den andra perioden. Matchen fick i slutändan avgöras i straffläggning, där tabelljumbon spelade in 1-2.
Från ett sjumålsunderläge i halvleksvilan, till en fyramålsseger. När den andra halvleken spelades igång, hade Rimbo svårt att ta sig förbi, LIF Lindesbergs uppskruvade spel. Hela 23 mål spelades in i den andra halvleken, där ett lättat LIF kunde räkna in två nya poäng.
– Det här var en riktig ”måstematch” som vi bara skulle vinna, säjer Asso Eliassi.
Lindlöven hade inte sin bästa dag, när laget tog sig till Surahammar under söndagen. Bortamatchen slutade med en total utklassning, där Surahammar utnyttjade varje sekund i de orangefärgade boxplayspel som gavs. Något som blev Lindlövens stora förlust, där poängtavlan visade 4-0 efter sextio minuter.
Tabelltrean Kungälv bjöd på ett snabbt och högt tryck, när LIF gästade bohuslänningarna under lördagen. Motståndarlaget höll ett stort grepp i matchen, men med hjälp av Robert Mjönander och åttamålsskytten Algot Hane. Kunde LIF, trots förlust, minska målgapet från ett sjumålsunderläge till en tremålsförlust, på tjugo minuter.
RIG Falköping bjöd upp till kamp när de gästade Arenan under lördagen. Trots tappra försök, fick man svårt att slå ett laddat Linde Volley som bjöd på ett lugnare spel än på länge. Martina Konecna var tillbaka från sjukdom och visade direkt, en stort längtan av spel i Elitserien som ledde till tre raka setsegrar.
Surahammar var sist ut i vårseriens första mötesomgång och bjöd på en underhållande match. Efter ett chansartat drag från bortalaget tvingades matchen in i ett övertidsspel som därefter avgjordes i straffar. Sex skott behövde där Alexander Sunnefors spelade in två viktiga poäng till Lindlöven.