Besvikelse igår – glädje idag. Efter det tunga semifinaluttåget visade Lindesberg Volley musklerna och tog hem GP-bronset, efter seger med 3-1 i set över rivalen Örebro. Segern var även en revansch för derbyförlusten i onsdags.
Det blev ett lyckligt slut på Lindesberg Volleys Grand Prixhelg. På söndagen såg laget till att fira ett GP-brons, det genom att besegra Örebro Volley med 3-1 i set.
Bronsmatchen hade tidig starttid och redan vid klockan 09.00 klev Linde ut på planen för spel. Laget hade då knappt 18 timmars vila sedan den tunga semifinalförlusten, 0-3, mot Engelholm. Kanske var det något som präglade Bergslagstjejerna i matchupptakten, för bronsmötet började tungt.
Istället var det Örebro som kopplade greppet i det första setet och höll det hela vägen. Setsiffrorna landade vid 20-25, sedan Närkelaget haft ledningen rakt igenom. Till set nummer två kvicknade Linde till och tog fullständigt över taktpinnen, något som gav en säker setvinst via 25-15.
– Vi fick en bra press i serve och kunde spela varierat. Det var många olika som tog poäng, det gjorde det svårspelat för Örebro när vi var så pass spridda i anfallen, förklarar Rebecca ”12” Gustafsson.
Lindesberg fortsatte att sprida poängen på sina offensiva spelare och laget drog ifrån även i tredje till klara siffror. När det sedan var dags för set fyra klev Elsa Arrestad fram. Med en enorm precision från servepositionen ledde kaptenen sitt Linde fram till en ointaglig ledning. Örebro kunde snygga till resultatet en aning, men segern var aldrig hotad och Linde vann med 25-15 (3-1).
”Inte bara en vinst – revansch också”
Segern innebar brons i Grand Prix, en pallplats som man inom laget är nöjda över. Redan på förhand var semifinallottningen mot Engelholm tuff och skåningarna gick även hela vägen till guld i finalen, vilket var väntat. Lindesberg Volley å sin sida slog alltså tillbaka Örebro med 3-1 i set, en skön revansch för derbyförlusten i Elitserien i onsdags.
– Det känns riktigt bra! Det är inte bara en vinst, utan det fick bli lite revansch också för tidigare i veckan, slår en glad Rebecca fast.
Just onsdagens förlust hemma i Arenan var något som gnagde hos Lindespelarna inför dagens match. Örebro vann då en jämn match i tre raka set, ett resultat som Rebecca berättar fungerade som tändvätska.
– Oh ja, vi kände redan då att vi gjorde en bra match. Men vi fick inte utdelning för det. Idag var vi kanske inte på vår bästa sida i början, men sen fick vi ut allt och då kunde vi hålla dem på ganska stort avstånd.
Samtidigt som Engelholm tog hem guldet blev det alltså bronsmedalj med hem till Bergslagen från Grand Prix. Helgen i Uppsala är nu över och Lindesberg Volley återvänder till Elitserien, där seriespelet rullar vidare kommande vecka. Möte med RIG Falköping väntar nästa lördag och Rebecca Gustafsson berättar vad som Linde bär med sig från GP-spelet.
– Sättet som vi spelade och jobbade för varandra den här helgen. Vi har arbetat jättebra i försvar och haft bra mottagning för det mesta. Vi har visat att vi kan stå upp och avsluta många bollar som vi haft problem med förut, det har gett styrka och bredd i vårt spel.
Matchfakta Lindesberg Volley-Örebro Volley:
Resultat: 3-1 (20-25, 25-15, 25-17, 25-15)
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.