Det blev en ny bortavinst och säsongens första trepoängare för Lindesberg Volley. Laget hade inga som helst problem mot Sollentuna, som besegrades i tre raka set med siffrorna 25-21, 25-20 och 25-11.
Efter segern i förra helgens premiär, en match där 0-2-underläge i set vändes till 3-2 följde Lindesberg Volley upp med ny framgång. Laget gjorde processen klart kortare med Sollentuna. Motståndet slogs tillbaka i tre raka set på lördagen, något som betydde Lindes andra bortavinst och ger laget totalt fem inspelade poäng.
Bergslagsgästerna tog kommandot direkt om det första setet, men släppte sedan upp Sollentuna. Lagen tampades fram till 20-poängsstrecket då Linde med avslutade starkt och vann med 25-21. Värre började set nummer två, där Sollentuna kopplade en ledning som höll sig långt in.
Men vid underläge 11-14 svarade Lindesberg för nio raka poäng och det gav så småningom setvinst. Där avgjordes också matchen, för Sollentuna kunde inte resa sig till set tre som Linde fullkomligen dominerade. 25-11 betydde seger i tre raka set.
– Det enda problemet var att vi första set servade lite för enkelt. Det gjorde att Sollentuna kunde hänga med i matchen. Det andra setet var starkare och hade en bättre serve, men då var mottagningen inte lika bra, analyserar Sebastien Bougeatre.
Spelar hemma nästa söndag: ”Blir vårt första test”
Vinsten över Sollentuna var en bra uppföljning till dramat i Linköping förra helgen. Där hade Lindesberg Volley som bekant fått slita rejält och insatsen här var man inom laget betydligt nöjdare med.
– Ja verkligen, för vi hade läst på bra på deras spel i veckan. I min mening hade vi ett bra försvar och de fick svårt att göra poäng. Vi var organiserade i block och försvar, berömmer tränare Bougeatre.
Med två inledande bortavinster spelar Linde nästa söndag hemma för första gången. Motståndet kommer att vara Svedala, ett lag som blandat spelmässigt men som har kvaliteter för att utmana.
– Det blir vårt första test. Svedala har spelat sina två första matcher utan fullt lag, men från vad jag har hört kommer de att kunna ha alla med på onsdag mot Gislaved. Normalt sett ska det här bli ett riktigt test, för det är en stark motståndare, kommenterar Bougeatre.
– De har definitivt både längd och styrka. Det blir en annan typ av match.
Matchfakta Sollentuna-Lindesberg Volley:
Resultat: 0-3 (21-25, 20-25, 11-25)
Publik: 144
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.