I helgen så har det varit mycket Volleyboll i Lindesberg Arena när Lindesberg Volley bjöd in Sollentuna, Örebro och Falköping till en elitträningsturnering. Värdlaget och tillika regerande svenska mästarinnorna Lindesberg visade med eftertryck att man gärna vill behålla titeln i Lindesberg.
I finalen så mötte man RIG Falköping, ett lag sprängfyllt med talang, där många av spelarna även spelar juniorlandslaget. Inponerande av dom unga tjejerna att levera så pass bra volleyboll och man stal även ett set av Lindesberg i finalen. Nu är det ju så att i Lindesberg volley inte bara är fullmatat med talang, utan man har även gott om både erfarenhet och matchvinnare. Det syntes tydligt att när det närmar sig slutet av ett set så fokuserar man och plockar fram det lilla extra ur rockärmen som gör setet till sin fördel.
Frågade tränaren Jesse Knight vad han var mest nöjd med i helgen?
– Det är att alla tjejerna visar att dom kan vara med och bidra när dom får komma in och spela, svarade Jesse. Jag är också väldigt nöjd med den viljan att vinna som spelarna visar. Vi fortsätter även att putsa på vårt spelsystem och är positivt överaskad hur väl det fungerade, visst sen kommer alltid misstag i en sån här försäsongsturnering men det får man ta när man är under utveckling.
Tilläggas kan att Lindesberg vilade idag både Tina Johansson och Kaisa Wallin som varit på landslagsuppdrag och bara spelade första matchen i går. Idag vilade även Freja Morén på förmiddagen.
Setsiffror i finalen:28-26, 24-26, 25-18 och 25-20.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.