På lördag cyklar Sverige för cancerforskningen. Spin of Hope går då av stapeln, ett event som ämnar att dra in minst tre miljoner kronor åt Barncancerfonden. Även i Lindesberg Arena kommer det att cyklas, där LIF Lindesberg är en av de föreningar som ställer upp med cykel-lag.
Spin of Hope har blivit ett traditionellt arrangemang som Barncancerfonden årligen håller. Under tolv timmars tid cyklar lag bestående av föreningar, arbetskamrater och kompisar för den goda sakens skull. Den här våren äger evenemanget rum på lördag, den 29:e mars.
Än en gång kommer det att cyklas även i Lindesberg. Mellan klockan 07.00-19.00 öppnar Lindesberg Arena sina portar och dammar av sina spinnercyklar. Lokal arrangör är Lindecyklisterna och totalt har uppemot femton lag anmält sig. Ett av dessa är LIF Lindesberg.
– Vi har fjorton deltagare, så vi har några som delar på en timme. I grunden är det meningen att man kör en timme åt gången, berättar Anders Sjöberg.
Klubbchefen själv har tagit på sig ansvaret för att cykla den inledande timmen. LIF-laget är en salig blandning från alla klubbens hörn, där både spelare och funktionärer hjälper till att trampa in pengar till Barncancerfonden.
– Det är faktiskt lite blandat. Det är allt ifrån mig som klubbchef till vår ordförande Fredrik Öster. Sen har vi spelare från handbollsgymnasiet, från damlaget och någon från herrarnas a-lag. Vi har representanter från alla delar av föreningen nästan.
Parallellt står LIF även värd för ungdoms-DM under helgen. Detta blir ett sätt för klubben att kombinera de båda eventet och samtidigt göra debut i Spin of Hope.
– Initiativet som sådant är ju mycket lovvärt, med överskottet som går till Barncancerfonden. Det behövs väl inget mer argument än det känner vi. Det känns som att det är ett litet sätt för oss att vara med och bidra, förklarar Sjöberg.
Spin of Hope drar igång 07.00 på lördag morgon och håller sedan på fram till 19.00 på kvällen. I skrivande stund har Barncancerfonden redan samlat in över tre miljoner kronor.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.