Det här gillar jag! Länge sedan jag såg Lindesberg stöta på så här tufft motstånd. Mitt enda problem med Lindetjejerna är att de är lite för duktiga. Jag gillar tuffa jämna, spännande matcher och det var precis vad det blev. Lindesberg släpper inget set och vinner med 0-3 efter 18-25, 18-25 och 24-26, men spänningen och bollduellerna var det inget fel på.
Ismo Peltoarvos återkomst i Idrottshuset efter att ha tagit över Lindesberg Volley blir riktigt underhållande. Båda lagen är härligt tända inför uppgiften och första set är till en början riktigt jämnt. I Örebro handlar mycket om Whitney Turner som sliter på och bombar in smashar till poäng. Men vid ställningen 13-13 börjar Lindesberg hitta rätt, mycket tack vare Tina Johansson som hittar yta från centerpositionen. Lindesberg har bredden som gör rycket, 13-13 blir 13-16 som blir 18-25.
Örebro börjar riktigt taggat i andra set och vinner de flesta poängen som det spelas om. Dock så servar Örebro uselt, nästan varje serve i nät eller ut, så Lindesberg håller ändå jämna steg. Bollarna som det blir spel om är ofta långa, tuffa och underhållande. Vid ställningen 16-16 i andra kommer Emma Westerberg och Sofie Lundberg in och helt plötsligt hittade Lindesberg hålen i Örebros försvarsmur. Samtidigt så tätade Linde och blockade Whitney Turners backspike framgångsrikt. Andra set slutar precis som första 18-25.
Även tredje set är otroligt jämnt. Min känsla är att Örebro får kämpa hårdare för poängen, men det är riktigt bra block och försvarsspel av båda lagen. Knallhårt fram till 17-17 men sedan kommer det berömda Linderycket fram till 17-21 och Lindesberg visar som vanligt klass när det behövs som mest. Örebro viker inte ner sig, vänder upp till 19-22 och en bra smash av Ulrika Blank ger 20-22. Kanonserve ger 21-22 och det är riktigt spännande. Lagen följs till 24-24 men Lindesberg vägrar släppa set idag, tredje och sista set slutar 24-26.
Ismo Peltoarvo Lindesbergs nya tränare, hur var återkomsten till Idrottshuset? – Det var roligt, jag har ju stått här många gånger. Härligt att vara tillbaka i samma hall som har en härlig atmosfär.
Är du nöjd med det du fick se ditt lag prestera ikväll?
– Tyvärr så fick jag se lite av det jag trodde jag skulle få se, kanske inte det jag ville få se. Men jag är inte besviken eller förvånad, utan ungefär det jag förväntade. Sen hade jag hoppats att vi skulle vara lite bättre på några grejor som vi har tränat på, men vi har bara haft några träningar. Det här är ju bara början, så vi får jobba vidare.
Ni vinner ju ändå med 3-0?
– Ja precis, och det får man ju givetvis vara nöjd med. det är ju viktigt att få med sig poängen från en sån här match.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.