Det här gillar jag! Länge sedan jag såg Lindesberg stöta på så här tufft motstånd. Mitt enda problem med Lindetjejerna är att de är lite för duktiga. Jag gillar tuffa jämna, spännande matcher och det var precis vad det blev. Lindesberg släpper inget set och vinner med 0-3 efter 18-25, 18-25 och 24-26, men spänningen och bollduellerna var det inget fel på.
Ismo Peltoarvos återkomst i Idrottshuset efter att ha tagit över Lindesberg Volley blir riktigt underhållande. Båda lagen är härligt tända inför uppgiften och första set är till en början riktigt jämnt. I Örebro handlar mycket om Whitney Turner som sliter på och bombar in smashar till poäng. Men vid ställningen 13-13 börjar Lindesberg hitta rätt, mycket tack vare Tina Johansson som hittar yta från centerpositionen. Lindesberg har bredden som gör rycket, 13-13 blir 13-16 som blir 18-25.
Örebro börjar riktigt taggat i andra set och vinner de flesta poängen som det spelas om. Dock så servar Örebro uselt, nästan varje serve i nät eller ut, så Lindesberg håller ändå jämna steg. Bollarna som det blir spel om är ofta långa, tuffa och underhållande. Vid ställningen 16-16 i andra kommer Emma Westerberg och Sofie Lundberg in och helt plötsligt hittade Lindesberg hålen i Örebros försvarsmur. Samtidigt så tätade Linde och blockade Whitney Turners backspike framgångsrikt. Andra set slutar precis som första 18-25.
Även tredje set är otroligt jämnt. Min känsla är att Örebro får kämpa hårdare för poängen, men det är riktigt bra block och försvarsspel av båda lagen. Knallhårt fram till 17-17 men sedan kommer det berömda Linderycket fram till 17-21 och Lindesberg visar som vanligt klass när det behövs som mest. Örebro viker inte ner sig, vänder upp till 19-22 och en bra smash av Ulrika Blank ger 20-22. Kanonserve ger 21-22 och det är riktigt spännande. Lagen följs till 24-24 men Lindesberg vägrar släppa set idag, tredje och sista set slutar 24-26.
Ismo Peltoarvo Lindesbergs nya tränare, hur var återkomsten till Idrottshuset? – Det var roligt, jag har ju stått här många gånger. Härligt att vara tillbaka i samma hall som har en härlig atmosfär.
Är du nöjd med det du fick se ditt lag prestera ikväll?
– Tyvärr så fick jag se lite av det jag trodde jag skulle få se, kanske inte det jag ville få se. Men jag är inte besviken eller förvånad, utan ungefär det jag förväntade. Sen hade jag hoppats att vi skulle vara lite bättre på några grejor som vi har tränat på, men vi har bara haft några träningar. Det här är ju bara början, så vi får jobba vidare.
Ni vinner ju ändå med 3-0?
– Ja precis, och det får man ju givetvis vara nöjd med. det är ju viktigt att få med sig poängen från en sån här match.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.