I helgen så fortsatte Lindesberg Volley uppladdningen inför elitseriestarten med att vara med i en tuff elitturnering i Danmark. Laget hann med fem matcher mot kvalificerat motstånd där Hylte/Halmstad är det andra svenska bidraget till turneringen tillsammans med danska Lyngby, Brönby och Fredriksberg. Rapporterna har varit lite knapphändiga, men klart är att laget säkert hade önskat ett bättre resultat i matcherna. På fem matcher blev det bara en seger.
Under lördagen så började man matchandet mot Hylte/Halmstad och där inkasserades en 0-3 förlust efter setsiffrorna 18-25, 17-25, 17-25. Sedan gick matchandet vidare mot Lyngby Svart och åter förlorade man matchen med 0-3 efter 21-25, 20-25, 20-25. Vad värre är att passaren Emma Westerberg utgick med stukad fot och kunde inte spela mer under lördagen. Positivt är att nye passaren Rebecca Andersson fick kastas in i hetluften och har gjort det över förväntan enligt Johan Isacsson.
På minussidan så har Freja Morén åter fått känning i sin magmuskel, dock inte på samma ställe som tidigare utan på ett nytt ställe. Freja har bara spelat i ett ordentligt set under helgen och sedan gjort inhopp som passare. Lördagen avslutades med match mot Brönby och förlust igen nu med 1-2 efter 22-25, 18-25, 25-20. Men skam den som ger sig, ny dag och nya möjligheter. På söndagsmorgonen besegrades Fredriksberg med 2- 1efter 25-13, 25-18, 23-25 men sedan blev även Lyngby Röd för svåra, 0-3 i set efter 16-25, 24-26, 18-25.
Bäst i Lindesberg har Sara Malmlöv varit som imponerat i varje match.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.