I helgen så fortsatte Lindesberg Volley uppladdningen inför elitseriestarten med att vara med i en tuff elitturnering i Danmark. Laget hann med fem matcher mot kvalificerat motstånd där Hylte/Halmstad är det andra svenska bidraget till turneringen tillsammans med danska Lyngby, Brönby och Fredriksberg. Rapporterna har varit lite knapphändiga, men klart är att laget säkert hade önskat ett bättre resultat i matcherna. På fem matcher blev det bara en seger.
Under lördagen så började man matchandet mot Hylte/Halmstad och där inkasserades en 0-3 förlust efter setsiffrorna 18-25, 17-25, 17-25. Sedan gick matchandet vidare mot Lyngby Svart och åter förlorade man matchen med 0-3 efter 21-25, 20-25, 20-25. Vad värre är att passaren Emma Westerberg utgick med stukad fot och kunde inte spela mer under lördagen. Positivt är att nye passaren Rebecca Andersson fick kastas in i hetluften och har gjort det över förväntan enligt Johan Isacsson.
På minussidan så har Freja Morén åter fått känning i sin magmuskel, dock inte på samma ställe som tidigare utan på ett nytt ställe. Freja har bara spelat i ett ordentligt set under helgen och sedan gjort inhopp som passare. Lördagen avslutades med match mot Brönby och förlust igen nu med 1-2 efter 22-25, 18-25, 25-20. Men skam den som ger sig, ny dag och nya möjligheter. På söndagsmorgonen besegrades Fredriksberg med 2- 1efter 25-13, 25-18, 23-25 men sedan blev även Lyngby Röd för svåra, 0-3 i set efter 16-25, 24-26, 18-25.
Bäst i Lindesberg har Sara Malmlöv varit som imponerat i varje match.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt under matchens andra halva så gör LIF Lindesberg en makalös vändning och ser även positiva ut mot både Tyrold och duellen mot Uppsala. Trots en stor tiomålsseger så lyckas Uppsala knipa kvalplatsen i Boden, där ett sista mål i Norrland med 30 sekunder kvar blir avgörande.
– Vi tappade kvalplatsen på det jobbigaste tänkbara sättet, säger Joakim Bååk.
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.