För andra gången på fyra dagar så besegrade Lindesberg Sollentuna. I onsdag så var det Ligacup och idag var det seriematch i elitserien. Setsiffrorna blev även idag 3-0 till Lindesberg.
Idag var det en mycket tuffare match, Sollentunas unga lag utan importer stretade mot riktigt bra i alla set men Lindesberg är jobbigt svårslagna och har en fantastisk bredd. I alla matcher som jag har sett den här säsongen så kommer det hela tiden in spelare från bänken och levererar, så även idag. Medan Sollentuna kommer till Lindesberg med endast nio spelare som måste spela på toppen av sin förmåga för att rubba Lindesberg, så har Lindesberg sex spelare som står redo att kliva in när som helst. Dessutom så är Bergslagstjejerna alltid bra i slutet av seten när det börjar dra ihop sig, hur kommer det sig Jesse Knight, Lindesbergs tränare?
– Det är ett bevis på mina spelares starka vilja, dom visar att dom verkligen vill vinna och kan fokusera i slutet då det finns miljontals saker som kan distrahera.
Sollentuna gav er en tuff match idag, är det svårt mentalt att ladda för att möta samma lag två gånger samma vecka.
– Inte för mig, det är en vana. Hemma i Kanada i universitetsligorna så spelar man mot samma lag både fredag och lördag. Sollentuna har ett spelsystem som dom följer och utför riktigt bra, dom gav oss en hel del problem idag. Vi är inte framme än utan vi jobbar fortfarande på många saker.
En spelare som jag tyckte var bra idag var Marjorie Giordano, säker i offensiven och stabil i defensiven. Är du nöjd med ditt spel idag Marjorie?
– Jag är nöjd med defensiven och servemottagningen. Jag har mer att ge i offensiven, jag kan slå bättre och få en bättre träff. Jag har kämpat med en lårskada så jag har inte nått min fulla potential än. Jag försöker göra det jag kan bra och hålla en hög lagom nivå. Som lag så blir vi bättre och bättre för varje match som vi spelar. Vi behöver speciellt bli bättre i början av varje set, ha rätt fokus och vara med från början i alla set.
Setsiffror: 25-23, 26-24, 25-20
Bästa poängplockare i Lindesberg:
Tina Johansson 12
Britney Brown 9
Marjorie Giordano 8
Publiksiffra: 321
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.