För andra gången på fyra dagar så besegrade Lindesberg Sollentuna. I onsdag så var det Ligacup och idag var det seriematch i elitserien. Setsiffrorna blev även idag 3-0 till Lindesberg.
Idag var det en mycket tuffare match, Sollentunas unga lag utan importer stretade mot riktigt bra i alla set men Lindesberg är jobbigt svårslagna och har en fantastisk bredd. I alla matcher som jag har sett den här säsongen så kommer det hela tiden in spelare från bänken och levererar, så även idag. Medan Sollentuna kommer till Lindesberg med endast nio spelare som måste spela på toppen av sin förmåga för att rubba Lindesberg, så har Lindesberg sex spelare som står redo att kliva in när som helst. Dessutom så är Bergslagstjejerna alltid bra i slutet av seten när det börjar dra ihop sig, hur kommer det sig Jesse Knight, Lindesbergs tränare?
– Det är ett bevis på mina spelares starka vilja, dom visar att dom verkligen vill vinna och kan fokusera i slutet då det finns miljontals saker som kan distrahera.
Sollentuna gav er en tuff match idag, är det svårt mentalt att ladda för att möta samma lag två gånger samma vecka.
– Inte för mig, det är en vana. Hemma i Kanada i universitetsligorna så spelar man mot samma lag både fredag och lördag. Sollentuna har ett spelsystem som dom följer och utför riktigt bra, dom gav oss en hel del problem idag. Vi är inte framme än utan vi jobbar fortfarande på många saker.
En spelare som jag tyckte var bra idag var Marjorie Giordano, säker i offensiven och stabil i defensiven. Är du nöjd med ditt spel idag Marjorie?
– Jag är nöjd med defensiven och servemottagningen. Jag har mer att ge i offensiven, jag kan slå bättre och få en bättre träff. Jag har kämpat med en lårskada så jag har inte nått min fulla potential än. Jag försöker göra det jag kan bra och hålla en hög lagom nivå. Som lag så blir vi bättre och bättre för varje match som vi spelar. Vi behöver speciellt bli bättre i början av varje set, ha rätt fokus och vara med från början i alla set.
Setsiffror: 25-23, 26-24, 25-20
Bästa poängplockare i Lindesberg:
Tina Johansson 12
Britney Brown 9
Marjorie Giordano 8
Publiksiffra: 321
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.