Det lackar mot jul och för stadens tre elitlag är det serieuppehåll som gäller. LindeNytt passar då på att ta tempen med Lindlövens, LIF:s och Lindesberg Volleys ledarstab för att kartlägga den höst som passerat. Som avslutning ger sportchefen Dan Walterson sin syn på volleybollens framfart.
Resultaten:
Tabellplacering: Fyra i Elitserien (klara för Grand-Prix)
Spelade matcher: 11
Poäng: 18
Vinster: 6
Förluster: 5
Setdifferens: 20-15
Bästa poänggörare: Nette Peit – 156
Sportchef Dan Walterson ger svar på:
Hur lyder din summering av hösten?
– Det har varit fullt godkänt. Samtidigt har vi haft många skador och det är synd, för de har påverkat resultaten i negativ riktning. Vi har inte vunnit så många matcher som jag tycker att vi skulle kunna ha gjort. Utifrån förutsättningarna har vi ändå gjort det man kan förvänta sig av laget och skadorna har gjort att vi fått ta in ytterligare ungdomar i laget. Elsa (Arrestad) och Klara (Juneholm) har fått spela mycket, det tror jag kommer att gynna oss på lång sikt.
Vilken eller vilka matcher har varit er bästa prestation?
– Peaken på säsongen var när vi slog Örebro hemma med 3-0, det gjorde att vi fick GP-platsen. Vår taktik fungerade till 120 procent där. Örebro blev lite tagna på sängen och kunde inte ställa om, det blev en lätt resa.
Vilken eller vilka matcher har varit er sämsta prestation?
– Man hade hoppats att vi skulle ha vunnit mot Svedala (1-3) och Gislaved (0-3). Mot Gislaved var det inte så illa, men Svedala var värre och där hade vi chansen men tog den inte. Den matchen fick vi flytta till bortaplan på grund av juleventet i Arenan. Det blir ju spekulationer, men man frågar sig ändå hur det hade gått om vi hade fått spela den inför hemmapublik och alla de fördelarna.
Vem eller vilka spelare har imponerat mest på dig?
– Freja (Morén) har varit bättre än vad jag har sett henne tidigare. Det är synd att hon inte har kunnat vara med den senaste månaden, för hon har gjort en bra höst. De andra har haft sina dagar, Elsa (Arrestad) har varit bra i vissa matcher och Martina (Konecna) i några andra.
Vad kommer att bli viktigast under våren?
– Det viktigaste är att alla spelare blir friska och hela, så att vi inte behöver lida av det på träningarna. Det skulle höja nivån på laget betydligt. Sen hoppas jag att vi kan få in någon förstärkning under våren, det skulle också leda till att de andra lagen får det tuffare mot oss. Jag hoppas att vi kan ligga kvar som topp fyra under hela våren och förbättra vårt spel lite mer. Vår svaghet under hösten har varit servemottagningen, det gäller att vi jobbar vidare med den biten.
Vad önskar du laget i julklapp?
– Jag önskar att de får en riktigt skön jul. Att de får ladda batterierna hemma hos sina nära och kära.
Efter mycket högtidsfirande i slutet av december, så fortsatte hockeys Division 2-serie under fredagskvällen efter drygt tre veckor ledighet. För Guldsmedshytte SK så blev det ingen mjuk start av det nya året, då tabellettan IFK Arboga blev årets första motstånd i Råsshallen. Ett tufft motstånd som gick vinnande ur striden efter en snabbspelad match.
– De är lite mer resoluta, säger Sam Perstedt.
Det såg länge ut som en promenadseger för LIF Lindesberg. Snabb som handbollen är så blev det istället en rejäl hemmaförlust där hemmalaget gick från en femmålsledning i halvtid till en fyramålsförlust. Förlusten är tung för LIF Lindesberg som nu har både Täby och Uppsala hack i häl inom den jämna tabellen.
– Vi tror att matchen är klar och att det ska gå för lätt, säger Joakim Bååk.
Nästa år firar Ervalla SK 90 år som idrottsförening. Detta tjuvfiras redan i mellandagarna när 28 futsallag, varav flera landslagsspelare, gästar Lindesberg Arena för vad som blir ”länets största futsalcup”. Lördagen den 28:e december kommer futsalmatcherna att avlösa varandra i arenan mellan klockan 10 till 21 för en lång men häftig dag innan nyårsafton.
– Det vankas publikfest kort och gott i mellandagarna, skriver Ervalla SK i ett pressmeddelande.
Under lördagen av gjordes årets lag-SM i judo, som i år gick av stapeln i Kungsbacka sporthall. Frövi judo, som har en imponerande segersvit på damsidan, gick in som klara favoriter. För åttonde året i rad blev damlaget svenska mästare, medan herrarna fick med sig ett välförtjänt brons.
Söndagen den 6 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för tredje året, i ett samarbete mellan IFK Lindesbergs pojklag födda 2010 och LindeNytt. Syftet med cupen var att hedra och hylla lagets bortgångne vän Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 7 500 kronor till Barncancerfonden, som under tisdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Att cupen heter Benjamins Minne tycker jag är så fint, att man har kvar den kopplingen till varför man startade det här, för då kommer det att leva vidare. Det är väldigt fint, jag blir rörd, säger Matti.
Det var blandade känslor hos Linde Volley som både hämtat en bortaseger och en hemmaförlust under de senaste veckorna. På lördagen kom en ny chans till revansch när en av seriens yngsta lag, RIG Falköping, gästade arenan. Gästerna började med att ta åt sig och var snabba att vinna det första setet. Därefter hade man inte mycket att göra, där hemmatruppen Linde Volley repade sig med tre raka setsegrar.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de ska söka in till. För skolan var årets mässa kanske viktigare än någonsin, efter ett år med hot om nedläggningar och besparingar.
Den nionde omgången är spelad, vilket innebär att den första halvan av HockeyEttans grundserie är avklarad innan fortsättningsserierna tar över. Lindlöven är ett av lagen som har haft en bra vecka på isen, där man verkligen har blandat motståndet. Under onsdagen lyckades man att plocka tre poäng från tabellettan Borås, medan man till helgen tog en bortaseger mot Borlänge. Båda matcherna gjordes utan insläppta mål.