När Erikshjälpen i förra veckan bestämde att lördagens dagskassa skulle gå till de drabbade på Filippinerna trodde man inte på nytt rekord. Men så blev det, efter fyra intensiva timmar kunde secondhandbutiken räkna in 57 000 kronor som nu oavkortat skickas till de tyfondrabbade människorna på Filippinerna. Också Manskören Harmoni låter hela överskottet på 8 000 kronor från sin sedvanliga höstpub i förra veckan gå till de drabbade.
I förra veckan bestämde sig Erikshjälpen i Lindesberg för att skänka hela lördagens dagskassa till de drabbade människorna på Filippinerna. Också Manskören Harmoni tog samma initiativ inför körens höstpub i förra veckan.
Lindesbergarna visade stor generositet och totalt gav de bägge insatserna 65 000 kronor som nu kommer det svårt drabbade Filippinerna till gagn.
– Vi slog nytt rekord för en dag. Totalt fick vi in 57 000 kronor som vi nu oavkortat skänker vidare till de drabbade på Filippinerna, säger en överväldigad Rikard Kanlén från Erikshjälpen.
Han berättar också att man under fyra mycket intensiva timmar i lördags sålde drygt 2 200 artiklar till över 450 kunder. Och för andra försäljningsdagen i rad var det julsakerna som var populärast.
– Engagemanget var stort och många kom och handlade bara för att kunna vara med och hjälpa till, säger Kanlén.
Att givmildheten var extra stor den här dagen vittnade man också om i kassan, där bland annat Ninni Fahlgren jobbade under lördagen.
– Ingen försökte pruta, utan istället var de många som lät oss behålla växeln, berättar hon.
Generös Harmonikväll
I torsdags i förra veckan arrangerade Manskören Harmoni sin sedvanliga höstpub för sponsorer och medlemmar. Och redan innan tyfonkatastrofen på Filippinerna hade man pratat om att via Rotary köpa en så kallad Shelterbox för överskottet.
Efter det som hänt beslutade kören att istället låta hela beloppet som kom in under kvällen oavkortat gå direkt till de drabbade i katastrofområdet.
– Körens gäster bidrog under kvällen med totalt 8 000 kronor, berättar Roland Helsing från Harmoni.
Pengarna kommer nu att skickas till ett Rotarydistrikt på Filippinerna som Lindesbergs Rotaryklubb sedan tidigare har en god kontakt med. Det garanterar att inga pengar försvinner i administration och Rotary på plats vet hur pengarna kommer till bästa nytta.
– Harmoni framför sitt stora tack till alla generösa pub-gäster, avslutar Helsing.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.