Det var ett tag sedan senast, men om en vecka springer Lindesberg åter runt Lindesjön. För första gången sedan 90-talet arrangeras Lindesjönloppet, en tävling som Storådalens SK och IFK Lindesberg står bakom. Startskottet går klockan 11.00 den sjätte juni och man hoppas att loppet ska bli en del av stadens nationaldagsfirande.
Den sjätte juni klockan 11.00 går startskottet för Lindesjönloppet 2016. Därmed springer Lindesberg åter den sträcka som var en återkommande tävlingsled för flera år sedan. Bakom initiativet står Storådalens SK och IFK Lindesberg, som tillsammans står som värdar för arrangemanget.
– Vi vill återuppta den här idén, för på 90-talet var det en hel del lopp runt Lindesjön. Det har faktiskt varit på tal om en återstart i flera år. Nu har vi tagit steget till att göra en nysatsning och den känns riktigt intressant, berättar Arne Evertsson från Storådalens SK.
Som namnet gör gällande löper loppet runt hela Lindesjön, med en nio kilometer lång sträcka. Större delen utgörs av promenadstråket runt sjön och sedan tillkommer även ytterligare partier. Start och målgång sker vid Lindeskolan, där möjlighet till omklädning även finns. Arne Evertsson är väldigt nöjd med tävlingsupplägget och hoppas att deltagarna ska uppskatta den fina sträckan längs med sjön.
– Ja, det tror jag säkert. Jag har själv sprungit den där leden förut och det är verkligen en fin sträckning. Dessutom är det ett något mjukare underlag, för det är inte asfalterat hela vägen.
Ser loppet som en del av nationaldagsfirandet
Datum för Lindesjönloppet är alltså satt till den sjätte juni, vilket innebär att det sammanfaller med nationaldagen. Arrangörerna hoppas att loppet blir en del av firandet och ser stora fördelar med att tävlingen äger rum på förmiddagen innan det att övriga event startar.
Anmälan stängde under måndagen, men möjligheten till efteranmälan är öppen ända fram till en timme före start. Totalt finns fyra klasser med på programmet och dessa är tävling dam och herr, samt motion dam och herr. Det enda smolket i arrangörernas bägare är att man inte hann klart i tid för att ingå i långloppscupen.
– Men vi hoppas på att komma med i cupen nästa år, det skulle göra en väldig skillnad. På lite längre sikt vill vi få till en ungdomstävling i samband med det här. Vi siktar på att växa och målet är att få upp loppet till samma nivå som Wedevågs IF har, förklarar Arne Evertsson.
Tillsammans med övriga från Storådalens SK och IFK Lindesberg ser han fram emot ett trevligt lopp. Priser kommer att delas ut till de tre främsta i respektive tävlingsklass, samt lottas ut i motionsklasserna. När Lindesjönloppet nu är tillbaka efter ett längre uppehåll uppmanar Evertsson folk till att delta.
– Många har frågat efter när vi ska kunna starta upp det här loppet igen. Vi hoppas därför att de nu ställer upp och deltar när intresset varit så stort på förhand.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.