Under helgen var Ida Larsson, Klara Juneholm och Merta Sjögren på plats i Falköping för läger och information. Anledningen är att trion blivit antagna till riksidrottsgymnasiet för volleyboll och i augusti går flytten från Lindesberg Volley.
– Det känns jättekul! Både roligt och spännande att få flytta hemifrån och upptäcka nya saker, säger Ida Larsson.
Tillsammans med Klara Juneholm och Merta Sjögren var Ida på plats i Falköping den gångna helgen. Trion reste dit redan på torsdagen för att delta i ett informationsläger för gymnasiet, som sedan pågick fram till söndag.
Sammanlagt har tolv tjejer i årgången antagits till riksidrottsgymnasiet i volleyboll. Gruppen tränade dubbla tvåtimmarspass varje dag och höll även ett beachpass under lägret. Beskedet att Klara, Merta och Ida blivit antagna till RIG kom strax efter jul och de tre Lindesbergstjejerna är glada över att få göra varandra sällskap.
– Precis, det är bara extra plus att vi är tre stycken. Vi är ju bra vänner också. Vi har spelat ihop väldigt mycket ända sedan vi var små, förklarar Ida.
Flyttar i sommar – men ska först jaga SM-guld
Den ursprungliga uttagningen gjordes redan i höstas. Då hade 42 spelare från Sveriges alla hörn samlats för att kämpa om de tolv platserna, där alltså hela tre gick till spelare fostrade i Lindesberg Volley. Nu har tolv spelare sållats fram som de allra främsta och Ida Larsson tycker det är häftigt att få vara med där.
– Så klart jätteroligt! Det känns extra speciellt att bli just uttagen, eftersom det är så många som varit med. Det är spelare från hela Sverige.
I augusti går flytten från Bergslagen för Ida, Klara och Merta. De tre tjejerna har sedan en gymnasieutbildning i Falköping att se fram emot, men först väntar avslutning med Linde Volley och ett stekhett SM-slutspel. Klara och Ida har under säsongen tagit varsin plats i A-truppen. Båda talangerna har också fått mycket speltid, något de inte förväntade sig.
– Nej, det trodde jag inte. Jag trodde först att jag bara skulle få vara med och träna någon gång ibland, inte att jag skulle få spela. Men det har varit annorlunda och lite hårdare, men väldigt roligt, berättar Ida som tagit stora kliv.
– Jag har utvecklats jättemycket sen jag började träna med elitlaget. Det känns bra. Det är ett mycket snabbare tempo i elitlaget, lite tuffare spel också.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.