Under helgen var Ida Larsson, Klara Juneholm och Merta Sjögren på plats i Falköping för läger och information. Anledningen är att trion blivit antagna till riksidrottsgymnasiet för volleyboll och i augusti går flytten från Lindesberg Volley.
– Det känns jättekul! Både roligt och spännande att få flytta hemifrån och upptäcka nya saker, säger Ida Larsson.
Tillsammans med Klara Juneholm och Merta Sjögren var Ida på plats i Falköping den gångna helgen. Trion reste dit redan på torsdagen för att delta i ett informationsläger för gymnasiet, som sedan pågick fram till söndag.
Sammanlagt har tolv tjejer i årgången antagits till riksidrottsgymnasiet i volleyboll. Gruppen tränade dubbla tvåtimmarspass varje dag och höll även ett beachpass under lägret. Beskedet att Klara, Merta och Ida blivit antagna till RIG kom strax efter jul och de tre Lindesbergstjejerna är glada över att få göra varandra sällskap.
– Precis, det är bara extra plus att vi är tre stycken. Vi är ju bra vänner också. Vi har spelat ihop väldigt mycket ända sedan vi var små, förklarar Ida.
Flyttar i sommar – men ska först jaga SM-guld
Den ursprungliga uttagningen gjordes redan i höstas. Då hade 42 spelare från Sveriges alla hörn samlats för att kämpa om de tolv platserna, där alltså hela tre gick till spelare fostrade i Lindesberg Volley. Nu har tolv spelare sållats fram som de allra främsta och Ida Larsson tycker det är häftigt att få vara med där.
– Så klart jätteroligt! Det känns extra speciellt att bli just uttagen, eftersom det är så många som varit med. Det är spelare från hela Sverige.
I augusti går flytten från Bergslagen för Ida, Klara och Merta. De tre tjejerna har sedan en gymnasieutbildning i Falköping att se fram emot, men först väntar avslutning med Linde Volley och ett stekhett SM-slutspel. Klara och Ida har under säsongen tagit varsin plats i A-truppen. Båda talangerna har också fått mycket speltid, något de inte förväntade sig.
– Nej, det trodde jag inte. Jag trodde först att jag bara skulle få vara med och träna någon gång ibland, inte att jag skulle få spela. Men det har varit annorlunda och lite hårdare, men väldigt roligt, berättar Ida som tagit stora kliv.
– Jag har utvecklats jättemycket sen jag började träna med elitlaget. Det känns bra. Det är ett mycket snabbare tempo i elitlaget, lite tuffare spel också.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.