Sara Malmlöv var tillbaka på planen och Lindesberg Volley fortsatte på den inslagna vägen. Bortamötet med Gislaved krävde visserligen fyra set, men slutade med tre nya poäng sedan Linde segrat med 25-21, 18-25, 25-19 och 25-22.
– Det är en vinst och det är allt som räknas. Men det kunde ha blivit 3-0, om vi bara hade hållit ihop det i andra. Jag tycker ändå att vi gör en bra insats, det var skönt att ha Emilia (Johansson), tillbaka på liberoplatsen, summerar Linnea Skogsberg.
Tillsammans med sitt Lindesberg Volley spelade hon hem tre starka poäng på söndagen. Laget ställdes mot Gislaved i en tuff bortamatch, men en uppgift som Linde inledde övertygande. Ett tätt första set vanns av Linde, som ryckte ifrån till en klar ledning och sedan höll greppet. I set två blev det däremot ett uppvaknande för laget sedan Gislaved sköljt över Bergslagstjejerna med hela 25-18.
– Det setet är inget som jag kan sätta fingret på. Energin gick ner totalt, det var skrämmande hur tyst det blev på planen. Alla slutade prata och det tror jag gjorde väldigt mycket, kommenterar Linnea.
Bottennappet i andra set lades snabbt till handlingarna av Lindesberg. Efter vilan klev laget ut med attityd och energi, något som gav dubbla setvinster och avgjord match. Linde sprang ifrån till 25-19 respektive 25-22, något som gav seger med 3-1 i set och tre poäng in på kontot.
Om nyförvärvet: ”Hon är en väldigt erfaren spelare”
En av de framträdande namnen i segern var Sara Malmlöv. Spikern var tillbaka i moderklubben efter att ha skrivit kontrakt bara dagarna innan. Malmlöv gjorde därmed sitt första framträdande i Lindesberg Volleytröjan sedan 2014, något hon firade med ett notera 14 poäng. Näst bäst i laget.
– Det är jättekul! Hon är en väldigt erfaren spelare, tar för sig mycket och känns säker. Det är kul att ha med henne i laget, säger Linnea Skogsberg om Sara Malmlövs debut.
Vinsten placerar Lindesberg Volley kvar i toppskiktet av Elitserien. Laget har sedan förlusten mot Engelholm radat upp tre raka vinster och går starkt. På torsdag väntar en intressant utmaning borta mot lokalrivalen och fyran Örebro, en match som Linde går in till med fantastisk form. Linnea Skogsberg ger sin syn på var laget står för tillfället.
– Nu när Sara kommit in känns det riktigt bra. Vi spelar ihop oss allt mer och lär oss läsa av varandra.
Matchfakta Gislaved-Lindesberg Volley:
Resultat: 1-3 (21-25, 25-18, 19-25, 22-25)
Publik: 183
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.