Lindlöven är unika i hockeysverige, enligt Lars-G Karlsson på Svenska ishockeyförbundet. Det finns bara ett fåtal div 1 föreningar i landet som kan visa upp ett plusresultat år efter år de senaste fyra-fem åren. Att som Lindlöven klara av att göra det som nykomling är fantastikt bra gjort fortsätter Lars-G Karlsson som hoppas på att åter kunna lägga en landskamp i Lindehov i framtiden.
Att vi i Lindlöven kan visa upp ett positivt resultat för fjärde året i rad är tack vare alla fantastika föräldrar, ledare, spelare och samarbetspartners som ställer upp på ett beundransvärt sätt för föreningen. Under verksamhetsåret 080501-090430 hade föreningen en omsättning på 2.8 miljoner kr och visade upp en vinst på 51.000 kr efter avskrivmingar och finansiella kostnader.
Ett starkt engagemang och bra jobb av medlemmarna har resulterat i att vi fått ett bra verksamhetsår säger föreningens ordförande Henry Nordlund. Styrelsen har haft ett stort och tungt ansvar under verksamhetsåret, för att lyckas i framtiden behöver arbetsbördan som hamnar på styrelseledamöternas axlar minskas enligt Nordlund För att nå dit behöver många fler medlemmar knytas upp på olika uppdrag i arbetsgrupper och styrelse. Vi bedömer att en sådan satsning och ett ännu mera aktivt arbeta med att fördela arbetsbördorna är ett måste avslutar Nordlund.
Lindlövens styrelse 2009/2010: Ordförande Henry Nordlund. Övriga ledamöter: John Falck, Tomas Rydén, Ylva Israelsson, Arne Larsson, Eva-Lena Ohlsson.
En man i 60-årsåldern, bosatt i Lindesbergs kommun, häktades i mars misstänkt för flera fall av grov våldtäkt mot barn. Enligt stämningsansökan till Örebro tingsrätt misstänks mannen ha begått brotten vid upprepade tillfällen, mellan det att barnet var 6-7 år gammalt. Mannen själv förnekar brott.
En 60-årig man, bosatt i den norra länsdelen, häktades i april misstänkt för flera fall av våldtäkt mot barn. Enligt häktningsframställan ska brotten begåtts under cirka 18 månaders tid, mellan november 2021 till februari 2023, på ett flertal orter i Sverige, bland annat i Lindesbergs kommun.
Det nordiska energibolaget Cloudberry har för avsikt att bygga en vindpark i Munkhyttan strax utanför Lindesberg. I ett pressmeddelande uppger företaget, att arbetet påbörjas under hösten 2023.
I höstas kontaktade Linde energi arbetsmarknadsenhetens snickeri i Lindesberg, för att lägga en beställning på ett nytt insektshotell med en specifik utformning, något som inspirerats av den tävling som kommunen tidigare haft. Under måndagen, på Världsmiljödagen, avtäcktes det nya hotellet, föreställande Linde energis enorma silo, som fått sin plats hos just det kommunala energibolaget.
– Det är ett mästerverk som ni har byggt! säger tillträdande vd Joakim Johansson.
Företaget WA3RM, som haft för avsikt att etablera en stor tomatodling samt en odlingsanläggning för jätteräkor i Frövi, har beslutat att inte fullfölja den ursprungliga planen. Företaget har informerat att räkodlingen kommer etableras på annan plats istället – detta med hänsyn till närliggande vattendrag.
I hela 10 år har den talangfulle Rickard Larsson varit ledare för den så högt älskade Manskören Harmoni. För hans mycket uppskattade arbete med kören och den årliga Capricen, fick han i samband med LindeDagen ta emot Lindesbergs Rotaryklubbs kulturstipendium på 10.000 kronor.
Han var favorit i uppsnacket om att få den sista inbjudan till Elitloppet. Den rosa biljetten gick istället till Norge, vilket fick tränare Stefan Melander att anmäla startkatapulten, Click Bait, till Fornaboda när STL Sommar inledde sin långa turné. Trots en lugn start så blev det en klar seger med gott om krafter kvar hos den tidigare Elitloppsfinalisten.
Strax före klockan 18 på söndagen upptäcktes en rökpelare i ett skogsområde mellan Lindesberg och Aspens äng. SOS Alarm uppger nu att det rör sig om en skogsbrand i omfattningen 4000 kvadratmeter.
– Just nu försöker räddningstjänsten att omringa branden, uppgav operatör vid SOS Alarm strax före klockan 19.