Lindlöven avgjorde i straffläggning

Två jämna lag drabbade samman i Lindehov där tre tabellpoäng för Lindlöven skulle få dem ett stort steg närmare en plats i AllEttan, med hårda tag från båda lagen och snabba spel i samtliga perioder tvingades matchen in i en straffläggning där hemmalaget drog det sista jublet.

HockeyEttan närmar sig sitt slut där Lindlöven avslutade veckan med en intressant match på hemmaisen mot tabellsjuan Köpings HC, vid seger och tre tabellpoäng skulle Lindlöven enbart stå en poäng ifrån en säker plats i AllEttan som tar sin början i januari.

Med Köping i Lindehov väntade dock en jämn kamp om poängen, i det tidigare mötet lyckades Lindlöven komma undan som segrare efter ett spel i förlängning, något som bortalaget Köping hade revanschsug för när de klev in på isen.

Efter en kortare försening av söndagens hemmamatch där isen inom bortalagets målgård inte hunnit frysa ihop helt, kom man snabbt igång med matchen som inledde med en mållös period.

Trots att publiken var frånvarande från Lindehov fanns ett jämnt och hårt spel på isen där flera försök till ”gruff” fanns bland spelarna, man fick ta del av flertalet tjuvnyp i form av hårda knuffar samt slag på motspelares ben medan tiden stod stilla.

Efter periodens fjortonde minut var det till synes dåliga nyheter som nådde hemmalaget, efter ett hårt spel om pucken föll Lindlövens stora målgörare Max Lalander ner på isen efter att en puck nått huvudet i full hastighet.
Lalander reste sig snabbt och kunde därefter fortsätta matchen.

Båda lagen fick flera chanser på skott mot målen och även om inget skott gick hela vägen till nätet, uppstod flera lägen för båda lagen som skapade tuffa uppgifter för de deltagande målvakterna.

Foto: Hasse Persson

När spelarna klev in för den andra perioden kändes det tidigt som en tidsfråga om vilket lag som skulle spela in matchens första mål, precis som känslorna meddelade så tog det inte många minuter innan en målfest kunde inledas.

Efter sex minuters hårdare spel där de mjuka tjuvnypen från den tidigare perioden ändrats sig till hårdare tacklingar, tilldelades Köping till sin första utvisning.

Med nedsläppet efter bortalagets utvisning avklarat kunde Maxim Semjonov spela pucken till Alexander Kovalonok som i sin tur gav en snabb passning till Jesper Broeng som spelade in 1-0, ett mål som gjordes på fem sekunder inom hemmalagets powerplayspel.
Ledningen blev däremot kortvarig, bara minuten efter det inledande målet kunde Köpingspelaren Janne Kivilahti kvittera ställningen till 1-1 efter ett skott framför hemmamålet.

Minuten efter kvitteringsmålet var samma Kivilahti snabb med pucken och kunde på nytt spela in ledningen till bortalaget, Köpings ledning höll sig däremot bara i tio minuter då Lindlövens Maxim Semjonov efter ett passningsspel med Alexander Sunnefors och Kovalonok kunde kvittera matchen på nytt.

Bara sekunder därefter var Jesper Broeng aktuell med ett nytt skott på mål i ett försök att ta tillbaka ledningen, ett skott som räddades av bortamålvakten.

Hårda tag kom i den andra halvleken där hemmamålvakten Jonathan Frykholm fick hemmamålet över sig Foto: Hasse Persson

Med den tredje perioden i spel stod Lindlöven starkast och kunde efter fyra minuter in i perioden spela tillbaka ledningen, efter ett tufft passarspel mellan David Berg och Anton Toolanen så flög Adam Björkman fram och kunde spela in pucken till 3-2.

Flera chanser till en utökad ledning kom direkt därefter då Köpings försvarsspel framför bortamålet var i en blödande situation, skotten från Lindlöven blev med detta många där målvakten stod för många imponerande räddningar som blev bortalagets räddning.

Efter en time-out från bortalaget kom Köping upp till samma spelnivå på nytt, med två raka utvisningar från Lindlövens sida fick Köping dessutom en stor chans framför hemmamålet i ett ”tre mot fem-spel” och lyckades kvittera till 3-3.

Trots ett kvitteringsmål så höll sig Köping i ett numerärt överläge med ett ”fyra mot fem-spel”, trots den stora fördelen kunde man aldrig komma till något avslut.

Målen fortsatte att lysa med sin frånvaro vilket tvingade in matchen i ett förlängningsspel, trots mållösa fem minuter så började de tuffa tagen att visa sig på nytt där Köpings tidigare målgörare Janne Kivilahti gick till attack mot målvakten Jonathan Frykholm efter att hemmamålvakten räddat en puck inom den sista minuten.

I ett försök att försvara sin målvakt blev även Joakim Lilliehöök inblandad i vad som utvecklades till ett slagsmål, båda spelarna fick lämna isen för den resterande matchtiden.

Trots ett förlängningsspel på fem minuter kunde inget av lagen spela in något avgörande mål vilket tvingade in matchen till straffar.

David Berg och Max Lalander inledde direkt med varsitt straffmål där David Berg fick en ny chans till straffmål när hemmalagets femte straff skulle spelas, det stod 2-2 i straffläggningen vid tillfället men med ett nytt straffmål från skicklige Berg så sattes stor press på Köping som vid miss skulle gå förlorande ur matchen.
Pucken fångades vilket ledde till stort jubel från hemmalagets avbytarbänk som kunde fira två nya poäng till tabellen.

Resultat Lindlöven-Köpings HC
Slutresultat: 4-3 (0-0, 2-2, 1-1, 0-0, 1-0)
Publik: 161 personer via HockeyEttans sändning

Målgörare:
1-0 Jesper Broeng (Alexander Kovalonok, Maxim Semjonov)
2-2 Maxim Semjonov (Max Lalander, Alexander Kovalonok)
3-2 Adam Björkman (David Berg, Anton Toolanen)
4-3 David Berg

Läget i tabellen: Trots bonuspoängen så halkar Lindlöven ner till HockeyEttans fjärdeplats efter att den tidigare fyran Borlänge spelat hem tre poäng mot Kumla, steget ner till Skövde handlar om fyra poäng medan klivet upp mot tabelltoppen är tre poäng.
Grums står för nästa motstånd i Lindehov och placeras just nu som nia med 19 poäng.

Nästa match: Onsdag 9:e december vs Grums IK i Lindehov med nedsläpp kl. 19.00
Publik hänvisas till HockeyEttans sändning

Publicerad 6 december 2020 klockan 20:07

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Willhelm Sundman, oppositionsråd Liberalerna Örebro län Foto: Liberalerna

Socialdemokraterna försöker skriva om historien

REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.

30 maj 2026 klockan 13:01 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Närbilder och en natt i vildmarken

FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.

30 maj 2026 klockan 13:01 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Kraftig garagebrand utanför Lindesberg

UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och r...

Man vårdas för svåra skador efter olycka i natt

En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig ...

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 ...

Foto: Ung Företagsamhet

Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026

Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.

28 maj 2026 klockan 09:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Joakim Bååk. Foto: Hasse Persson

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.

28 maj 2026 klockan 08:56 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Tormeks sommarutställning tillbaka – lyfter både konstnärer och verktyg
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella ...
27 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fest i regnbågens alla färger när Paletten invigdes
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att ...
27 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för ...
26 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Linda Grönkvist, turismutvecklare i Lindesbergs kommun lade på de första korvarna vid den nya grillplatsen på Loppholmarna. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Solstol, grillplats och gemenskap under jubileet vid Lindessjön

Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.

26 maj 2026 klockan 10:54 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Björn Nyberg blev den sextonde personen nägonsin inom svensk judo att få den hedersamma graden. Foto: Privat

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.

25 maj 2026 klockan 15:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”

Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats...

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans ...

FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka ...

Mimmi var väldigt nöjd efter massagen hos Emma. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.

22 maj 2026 klockan 09:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det ...

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!

INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare...

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC

REPLIK: Willhelm Sundman, (L), <a href="https://lindenytt.com/nyheter/lat-dem-inte-lura-dig-igen/" target="...

Sista sommaren med S:t Mary

Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista ...

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. ...

Foto: Guldsmedshyttans Musikkår

Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”

Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.

18 maj 2026 klockan 10:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ibland, om det är en lång promenad till...
15 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
14 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar...
14 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-13

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-13

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-10

2026-05-09

2026-05-08

2026-05-08

2026-05-07

2026-05-07

2026-06-01 10:09