Lindlöven blir en joker

När sommarstiltjen lägger sig som mest påtaglig över landets Hockeyettan-klubbar kan vi konstatera att Lindlöven ser ut lite som en dark horse inför kommande säsong.

Vi närmar oss juli. Vi närmar oss de veckor på året när hockeyn är som minst i blickfånget. Trupperna har till stora delar börjat falla på plats i Hockeyettan, det är fortfarande en dryg månad kvar till det att lagen börjar gå på is och spela träningsmatcher, det är stiltje.
Det är med andra ord hög tid att ta ett djupt andetag och tänka efter kring spörsmålet hur Lindlöven ser ut att stå sig egentligen.
Klubben har jobbat lite annorlunda den här silly-säsongen genom att istället för att, som brukligt är, släppa spelare för spelare så fort kontrakt signerats samla ihop sina kontrakteringar i mastodontsläpp och basunera ut alla på samma gång. Ganska festligt om ni frågar mig.
Men vad är det egentligen för lag som Daniel Eriksson kommer att få basa över till vintern?
Svaret på den frågan är att det är väldigt svårbedömt och att väldigt mycket hänger just på vad den unge tränaren kan få ut av materialet. Lindlöven står med en väldigt brokig trupp som varken kan pekas ut som fågel eller fisk.
Eller ja, någon fågel av högkaratig dignitet kommer det inte att vara tal om. Inte ens om den forwardsspets och Micce Andreasson-keeper som ska in skulle visa sig hålla allsvensk klass kommer Lindlöven att aspirera på de absolut ädlaste platserna. Gäng som Skövde, Vimmerby och Mariestad har byggt alldeles för starka lag för att det ska vara rimligt att tro att Lindlöven ska kunna placera sig framför dem.
Men där bakom kan Lindekrigarna mycket väl bli en joker. Nyförvärven är knappast särskilt namnkunniga, i alla fall inte i de flesta fall, och av de som blivit kvar från fjolårstruppen finns mycket mer att önska. Men om alla tar bara ett litet kliv framåt i utvecklingen, då kan Lindlöven bli farliga. Om Daniel Eriksson får ihop kollektivet och hittar ett spelsystem som fungerar med de kort han har på hand, då kan laget bli en obehaglig överraskning i den nya Hockeyettan västra.
Att både Alexander Kovalonok och Max Lalander valde att stanna kan visa sig vara värt sin vikt i guld. Med ett fungerande försvars- och anfallsspel kommer sådana spetsar att bli ännu bättre än ifjol. Att Philip Ödmark stannar en tredje säsong i klubben är också viktigt. Med ett fungerande försvarsspel framför sig kommer han att kunna vara den där stabila målvakten som laget så väl behöver. Det är en symbios.
Så just så här i sommartid har supportrarna egentligen inga större skäl att oroa sig. Prognosen är förvisso ostadig, men en plats på seriens övre halva är inte alls omöjlig om man får ihop det.
Ett lyft jämfört med den miserabla fjolårssäsongen finns definitivt i blickfånget.
Publicerad 23 juni 2014 klockan 09:19

Mikael Mjörnberg , 070-299 38 29

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


LIF Lindesberg flög fram i de tre matcherna som spelades. Över 1 000 personer fick se herrlaget ta sin första seger sedan december. Foto: Hasse Persson

bildspel LIF Lindesberg stoltserar med triss i hemmasegrar

LIF Lindesbergs Publikkrona blev en stor succé där tre matcher hade fritt inträde. Förutom det klassiska LIF-arrangemanget som fanns runt lördagen så blev det en minst sagt lyckad dag sett till sporten. Farmarlaget LIF Blå värmde upp de tidiga besökarna medan damerna följde upp med ett riktigt sekunddrama. Allt för att herrarna skulle sätta punkt med en efterlängtad seger.
– Skönt att få komma ur mörkret som vi har varit i, säger Anton Flood.

8 februari 2025 klockan 20:23 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Efter en fartfylld och kvalitetsspelad match så blev det en klar seger för Kumla Hockey som fick den bästa tredje perioden. Foto: Timmy Lundegård

bildspel Guldsmedshytte SK missar slutspelet: ”Tråkigt”

Till fredagskvällen var det fri entré till Enkronasmatchen där Guldsmedshytte SK tog sig an tabelltvåan Kumla. Råsshallen var inte långt ifrån fullsatta läktare, vilket hördes på jublet som uppstod när hemmalaget tog sig ut på isen. Publikstämningen var på topp men dessvärre blev inte resultatet lika trevligt. Förlusten kom tidigt i den tredje perioden, vilket gör att slutspelsmöjligheterna är till ända.
– Vi har haft för mycket bortfall på spelare under säsongen, säger Mathias Morén.

8 februari 2025 klockan 00:13 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Medaljregn över Frövi judo under helgens Svenska mästerskap

7 guld, 8 silver och 6 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skå...

Odramatiskt när Guldsmedshytte SK plockar ner tabelljumbon

Det var inte någon större dramatik när Guldsmedshytte SK jagade tre nya tabellpoäng mot Kungsör ...

bildspel Tredje raka förlusten för LIF Lindesberg

Det är inga glada tankar och toner hos LIF Lindesberg. Laget som har samlat ihop en rekordung trupp i ett försök ...

Guldsmedshytte SKs lagkapten, Filip Nyberg, firar ledningsmålet i den första perioden. Kaptenen tog flest poäng i matchen med ett mål och fyra assist men är nog även nöjd med värvningen Oskar Holmstedt som lyckades med ett hattrick. Foto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK dominerar i måstematchen

Med bara sju matcher kvar av grundserien så har Guldsmedshytte SK lagt siktet på en av seriens fyra kvalplatser. När tabellsjuan Hallsberg gjorde säsongens sista besök till Råsshallen så fick man ta sig genom en tuff match. Hemmatruppen ångade sig genom motståndet och har bäddat upp för en jämn tabellavslutning i HockeyTvåan.
– Det är sex matcher kvar av grundserien och vi ska vinna resten, säger Oskar Holmstedt.

17 januari 2025 klockan 23:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Ett gäng glada seniorer på träning under säsongen 2023. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Nu ska IFK Lindesberg aktivera seniorer igen – gåfotbollen gör comback

Efter ett års uppehåll återupptar IFK Lindesberg nu sin populära gåfotboll för seniorer. Under hösten genomförde kommunen projektet Seniorkraft, som uppmuntrade äldre att prova på olika fysiska och sociala aktiviteter, där gåfotboll visade sig vara en stor succé. För att möta det stora intresset satsar nu IFK Lindesberg på en nystart.
– Deltagarna som var med under hösten tyckte att det var väldigt roligt, så vi har beslutat oss för att ge detta en ny chans, säger Pernilla Eriksson från IFK Lindesberg.

16 januari 2025 klockan 15:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tabellettan blev för mycket mot Guldsmedshytte SK
Efter mycket högtidsfirande i slutet av december, så fortsatte hockeys Division 2-serie under fredagskvällen efter drygt tre veckor ledighet. För ...
10 januari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel LIF Lindesberg går från femmålsledning till fyramålsförlust
Det såg länge ut som en promenadseger för LIF Lindesberg. Snabb som handbollen är så blev det istället en rejäl hemmaförlust där hemmalaget ...
6 januari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Linde Volley visar upp nya talanger
Strax innan jul så fick Linde Volley beskedet om att lagets stora poänggörare, Liza Morozova, lämnar truppen. Inför lördagens hemmamatch mot det...
4 januari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Utanför Storå vårdcentral lämnades på fredagen den 19 april protestlistor, med 2 300 namnunderskrifter mot nedmonteringen av Storå vårdcentral, över till Jenny Steen, vice ordf. i Hälso- och sjukvårdsnämnden. På plats var även Behcet Barsom (KD), ordf. i Hälso- och sjukvårdsnämnden. Foto: Jennie Einarsson

bildspel 2024 i bilder – en tillbakablick på året

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2024 som präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Hot om nedläggning av gymnasieprogram, skolor och vårdcentraler samt ett massivt missnöje från invånarna. Men det har givetvis funnits en hel del ljusglimtar också. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.

Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!

31 december 2024 klockan 13:11 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Svärtinge SK firar sin cupseger i Lindesberg Arena efter att tagit sig genom ett väldigt jämnt slutspel. Med 1-0 mot Södertälje så tar truppen hem Klubbteamet Cup. Foto: Timmy Lundegård

bildspel Futsal i Lindesberg Arena blev en publikdragare

Ervalla SK tjuvfirade sitt 90-årsjubileum under lördagen med en futsalcup i Lindesberg Arena, vilket blev uppskattad på flera håll. Det bjöds på många glada tillfällen för de 28 deltagande lagen och först efter nära elva timmar med intensivt spel i arenan, så fick man fram en cupsegrare i respektive klass.
– Det har varit superkul med en trevlig arena och mycket publik, säger Svärtinge SKs lagkapten Selma Nyström.

29 december 2024 klockan 14:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Stor futsalcup fyller arenan i mellandagarna: ”Publikfest”

Nästa år firar Ervalla SK 90 år som idrottsförening. Detta tjuvfiras redan i ...

Frövi judos damer tar historiskt åttonde SM-guld

Under lördagen av gjordes årets lag-SM i judo, som i år gick av stapeln i Kungsbacka sporthall. Frövi judo...

bildspel Linde Volley föll mot den förstärkta tabelljumbon

Det blev en rysare som avslutade årets hemmamatcher i elitserien. Göteborg gjorde sitt fjärde elitseriem...

Det blev ett rejält jubel från både hemmaspelare och supportrar när Guldsmedshytte SK vände matchen från 1-2 till 3-2 i den tredje perioden. Två lyckade powerplayspel blev nyckeln för truppen som kan vara tillbaka till formen som fanns i oktober. Foto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK är tillbaka i segertåget: ”Formkurvan pekar uppåt”

Det såg tungt ut för Guldsmedshytte SK som låg under med 1-2 inför den tredje perioden mot Avesta under luciamatchen i Råsshallen. Hemmatruppen jobbade däremot effektivt under den tredje perioden och fick dubbla chanser på mål efter att det gästande Avesta tagit på sig boxplay. Två boxplay för gästerna slutade med lika många mål för hemmalaget som avgjorde matchen efter en rejäl vändning.
– Sett till poängen så var det var en extremt viktig match, säger Anton Toolanen.

13 december 2024 klockan 23:49 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel LIF Lindesberg förlorar toppmötet

Det blev en målsnål match i toppmötet mellan två potentiella lag inför nästa säsongs Allsvenska. LIF Lindesberg stod ...

bildspel Viktig hemmaseger för Linde Volley

Det var blandade känslor hos Linde Volley som både hämtat en bortaseger och en hemmaförlust under de senaste veckorna. P...

Hemmalaget upprepade förra årets succé – dubbla guld och ett silver i judo-RM

Det blev en gedigen medaljskörd för hemmadistriktet Värmland-Örebro ...

bildspel LIF Lindesberg vinner stort mot Sannadals SK

För två månader sedan så blev det en snöplig bortaförlust mot HK Cliff. Efter femmålsförlusten har LIF ...

Linde Volley faller hårt i det andra setet mot Sollentuna

Linde Volley som nyligen kommer från bortaseger mot Göteborg fick under söndagen ta emot Sollentuna...

Årets gymnasiemässa blev välbesökt. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Gymnasiemässan gav högstadiets elever en inblick i framtiden

Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de ska söka in till. För skolan var årets mässa kanske viktigare än någonsin, efter ett år med hot om nedläggningar och besparingar.

21 november 2024 klockan 16:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Halv revansch för Guldsmedshytte SK som knep en poäng
Guldsmedshytte SK har haft det tufft mot seriens topplag med bara en hämtad poäng efter de tre toppmötena. Kumla har bevisligen varit svårast att ...
15 november 2024 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Stort derbyfall för Linde Volley
Trots att Linde Volley kunde inleda säsongen med 3-0 mot Gislaved, så har segerantalet inte ökat. Till onsdagen var det dessutom dags för det fö...
13 november 2024 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Motorklubbens förhoppning: Race igen nästa sommar
Om planen går i lås vankas det återigen vrålande motorer på Linde Raceway. Datumet är satt till den 19 juli, då tävlingen Bergslagens ...
12 november 2024 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2024-11-11

2024-11-11

2024-11-03

2024-10-28

2024-10-22

2024-10-21

2024-10-15

2024-10-13

2024-10-11

2024-10-08

2024-10-07

2024-10-06

2024-10-05

2024-10-05

2025-02-15 07:30