Lindlöven stod för en praktskräll när man på onsdagskvällen vann över Åker/Strängnäs med 5-3. Grunden till den imponerande bortasegern lades via en enorm laginsats, där man stängde ytorna skickligt. Det var en märkbart tagen och lycklig Staffan Tholson som pustade ut efter segern.
Det var en praktfull skräll som Lindlöven stod för ikväll. Borta mot seriesuveränen Åker/Strängnäs vann man med 3-5, trots ett tidigt baklängesmål. Men Lindlöven kom tillbaka via en kvittering signerad Adam Björklund, bara för att se Åker återta ledningen kort därpå.
Patrik Säfström och inlånade Philip Larson vände sedan matchen i mittenperioden, och därefter höll Lindlöven fast vid ledningen. Man kostade till och med på sig två missade frilägen vid ställningen 2-3. Slutligen kunde så Joakim Olsson-Fromell sätta 2-4, innan Alexander Kovalonok definitivt avgjorde i öppen bur.
– De har mycket mer skott än oss, men vi spelar på det sättet. Vi trycker ut dem och de tar skott ur dåliga vinklar. Jag hade kunnat tagit 100 såna skott ikväll, skrockar vinnartränaren Staffan Tholson efter matchen.
– Det är försvarsspelet som vinner matchen åt oss. Vi spelar väldigt uppoffrande, täcker mycket skott och ”Salle” är fantastisk i målet. Men det är en laginsats, det är ingen spelare som faller ur ramen. Vi vinner helt rättvist, det sa deras tränare också efter matchen, utvecklar Tholson.
Kvällens match var den första efter det tio dagar långa uppehållet, där spelarna sett pigga och fräscha ut menar Tholson. Laget har haft en mycket fin träningsvecka, där många av de tidigare skadade spelarna återvänt. Att nu få en så pass fin start direkt efter uppehållet ger laget självförtroende inför fortsättningen. Men alltför länge får man inte fira, för snart väntar nästa utmaning.
– Jag är jättenöjd med killarna. Nu får vi njuta ikväll, sen är det träning imorgon. På fredag har vi Sura som blir en otroligt viktig match, vi ligger ju och tampas med dem, förklarar Tholson.
Efter en tung höst var kvällens prestation och tre poäng mycket viktiga för Lindlöven. I och med segern tar man sig nu in i kampen om Allettan-platserna igen. Men i nuläget fokuserar man inte på placeringar menar Tholson, just nu handlar det om att börja vinna matcher.
– Vi tar en match i taget nu, jag vet att det är en klyscha. Men vi talar inte om det där. Vi går in till varje match för att vinna.
Matchfakta Åker/Strängnäs-Lindlöven:
Resultat: 3-5 (2-1, 0-2, 1-2)
Skott: 36-19
Mål Lindlöven: 1-1 Björklund (J Olsson-Fromell, D Olsson-Fromell), 2-2 Säfström (D Olsson-Fromell, J Olsson-Fromell), 2-3 Larsson, 2-4 J Olsson Fromell (Berg, Hermansson), 2-5 Kovalonok
Övriga resultat från division 1 C:
Borlänge-Hedemora 6-5
Hudivsvall-Enköping 7-2
Skedvi/Säter-Falu IF 1-11
Surahammar-Tierp 3-1
Tabellen:
1 Åker/Strängnäs 15 83-42 36
2 Hudiksvall 15 75-39 34
3 Enköping 15 54-45 27
4 Tierp 15 42-40 26
5 Borlänge 15 55-50 25
6 Surahammar 15 45-47 23
7 Lindlöven 15 47-52 18
8 Hedemora 15 43-68 18
9 Falu IF 15 60-63 15
10
Skedvi/Säter 15 30-88 3
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.