Lindlöven drillar spelarna – igång med försäsongen

Rubrikerna handlar om nyförvärv och ett lagbygge som tar form. Men vid sidan om det pågår Lindlövens försäsong för fullt. LindeNytt gjorde ett besök hos A-truppen, där David Berg berättar om den tyngsta och viktigaste perioden på året.

Förra veckan gjorde Lindlöven klart med ytterligare ett namn till nästa säsong. Forwarden Jonatan Augustsson blev den 17:e spelaren in i truppen, men de första att skriva på gjorde det redan under säsongen som gick. För i december valde både David Berg och Max Lalander att förlänga med Lindlöven. Duon hade varit tongivande i laget och beslutet att bli kvar i Bergslagen var också enkelt att ta.

– Vi spelar en jävligt bra hockey och har haft ett  bra ”go” i truppen. Det var verkligen givet, det var inga tankar på att flytta någonstans än möjligen en högre serie, berättar David Berg.

Backen är inne på sin andra sejour i klubben. Efter att ha varit på flykt en säsong kom David tillbaka sommaren 2015, det i samma veva som Jussi Salo tog över som tränare. Under finländaren har Lindlöven gått in i en ny era, med två starka säsonger i följd med spel i först playoff och sedan AllEttan. David förklarar vad som är framgångsreceptet.

– Jussi är allt i Lindlöven, han driver på så att hela föreningen utvecklas. Truppen är samtidigt yngre och alla vill framåt. Det är ett jäkla driv på träning och matcher och en bra stämning i truppen.

Till hösten gör den offensivt lagde backen sin tredje raka säsong i Lindlöven. Försäsongsträningen är igång sedan några veckor tillbaka och under våren har ledarstaben genomfört styrke- och löptester. Allt läggs upp av fystränaren Mattias Mattsson, som hjälpt Löven att öka kvaliteten på fysträningarna. Och någon chock är det inte när spelarna drar igång sommarträningen efter vilan.

– Nej, det skulle jag inte säga. Det är mer skönt att komma igång, man känner sig som en flodhäst när man inte tränat. Men det känns samtidigt som att det är långt till säsongen när man springer de här fyraminutersintervallerna, erkänner David och pekar ut lagets fysiska fenomen.

– Jag tror att (André) Rydberg är bra på allt, stark och bra på att springa. (Felix) Lundqvist är smal men stark. Jag är en riktig medel-Svensson, okej på det mesta även om jag tidigare varit grymt bra på att springa.

Matcher mot VIK och derbyn mot Kumla: ”Vi ska vara storebror”

Just den här dagen står David Berg över träningspasset. En lättare sjukdom håller honom borta från spåret på Loppholmarna, där lagkamraterna gör varv efter varv med allt mer härjade ansiktsuttryck. Totalt har alltså Lindlöven 17 klara spelare, varav sju står som nyförvärv och lagbygget börjar att ta form.

– Spontant känns det bra. (Daniel) Marmenlind är svinbra, jag har mött honom och han var med oss en match också förra året. Sen har vi tappat några, ”Runken” (Rasmus Rundgren” och (Henrik) Warman är bra killar både på och utanför isen. Men vi har får in (Dick) Ahlström och flera till och det känns bra, analyserar David och berättar vad han helst ser att ledningen plockar in.

– Ännu mera spets. Om det skulle trilla in någon från HockeyAllsvenskan skulle det ju inte skada. Men det är svårt, det kostar pengar med sådana spelare. Annars är det bara fortsätta hämta in unga hungriga spelare som vill framåt.

Just talangfulla spelare har blivit något av Lindlövens melodi. Under vinterns säsong i HockeyEttan var Johan ”Böna” Persson lagets klart äldsta spelare, men även David tillhörde den mer rutinerade gruppen. För varje år som går känner han hur omgivningen föryngras och 24-åringen får också ett större ansvar.

– Jag försökte att vara ganska drivande förra året också. Jag tycker det är kul och vill utmana mig själv, för man spelar bättre under självförtroende. Så jag försöker peppa i alla lägen som jag kan.

Det kommer att dröja innan David och övriga Lövenspelare står på isen igen. Träningsmatcherna är redan nu inbokade och totalt kommer Lindlöven att genomgå åtta testmatcher, med första nedsläpp den 12:e augusti. Seriepremiären i HockeyEttan dröjer sedan till mitten av september och då börjar allvaret. Till den nya säsongen får Löven även sällskap i den västra serien av en riktig tungviktare – nedflyttade VIK Västerås.

– Verkligen roliga matcher, men dem vill jag ha i HockeyAllsvenskan. Jag tycker att VIK är ett Allsvenskt lag. Men det ska bli kul att åka och slå dem på näsan i ABB Arena också, ler David som ser fram emot alla derbyn.

– Ja, det är det grymt kul och att möta Kumla är det allra bästa. Där känner man ju många killar och vi ska vara storebror. Så är det bara.

Lindlövens samtliga träningsmatcher:
Lördag 12/8 Lindlöven-Borlänge
Söndag 13/8 Borlänge-Lindlöven
Onsdag 16/8 Lindlöven-IFK Arboga
Onsdag 30/8 Lindlöven-Sollentuna
Söndag 3/9 Lindlöven-Vallentuna
Tisdag 5/9 IFK Arboga-Lindlöven
Fredag 8/9 Vallentuna-Lindlöven
Söndag 10/9 Sollentuna-Lindlöven

Publicerad 26 maj 2017 klockan 10:00


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Tillsammans med sina samarbetspartners och åskådare så fick LIF Lindesberg ihop en fin summa som gick till Cancerfondens Rosa Bandet-kampanj. På handbollsplanen blev det även seger för damerna och LIF Blå som tog med sig två poäng vardera. Foto: Hasse Persson

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning

Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.

23 oktober 2025 klockan 11:25 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Tamara Kulumbegashvili, IJF

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima

Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.

13 oktober 2025 klockan 15:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher

Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den ...

Första helgmatchen slutar med solklar seger

Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat...

bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”

Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lö...

Karl Zetterlund är tillbaka i LIF Lindesberg med besked. Till söndagens hemmapremiär gjorde han ett tungt jobb och hjälpte sin moderklubb till två poäng. Foto: Hasse Persson

bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär

Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.

5 oktober 2025 klockan 20:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Benjamins minne är en hyllning till Benjamin Hejub, som gick bort i cancer 10 år gammal. Foto: Privat

Benjamins minne spelas för fjärde året

På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.

2 oktober 2025 klockan 16:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges ...
2 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom ...
1 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den...
30 september 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Linde Judo Open lockade hundratals tävlande: ”Fantastiskt roligt”

Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.

30 september 2025 klockan 14:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Jesper Johansson och Eddy Fransson står bakom nya Main Event som inom kort öppnar i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.

16 september 2025 klockan 15:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar ...

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM

Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i ...

Silver i Nordiska Mästerskapen för Amanda och Elin

I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från b...

Åke Lindblom var först med att segra i Fornaboda Grand Prix redan 2006 med Ryan Trot. Nästan 20 år senare så tar stallet sin tredje seger i tvååringsloppet. Foto: Fornaboda Travbana

Lindblom tar sin tredje seger i Fornaboda Grand Prix

Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett bra skick som gjorde att man kunde ta del av riktigt travgodis. Chamberi galopperade i starten men visade sig ändå bäst i gänget samtidigt som Åke Lindblom blev svaret i årets upplaga av Fornaboda Grand Prix.

22 augusti 2025 klockan 17:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

19-åriga Isabella är klar för Svenskt Kallblodsderby

Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell ...

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan

Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena ...

Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgörs i Lindesberg

För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare ...

Tvärnit för SHRA – Bergslagens Snabbaste ställs in

Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde ...

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken...

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens ...

Politiker och tjänsteman närvarade när kommunens nya vision presenterades. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.

20 maj 2025 klockan 16:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande...
19 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av...
19 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin ...
13 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-05-12

2025-05-07

2025-04-17

2025-04-11

2025-04-10

2025-04-09

2025-03-13

2025-03-12

2025-03-09

2025-03-08

2025-03-08

2025-03-07

2025-03-03

2025-03-03

2025-10-25 02:50