Lindlöven åkte på söndagen på årets första förlust. Hemma i Lindehov föll laget mot Surahammar med 1-2, trots en mycket kraftig speldominans. Förlusten innebar att Surahammar passerade i tabelltoppen.
Segertåget fick ett slut för Lindlöven när Surahammar kom på besök. Matchen i Lindehov på söndagen fick en något avvaktande inledning av hemmalaget, som dock snabbt tog sin i det hela. Lindlöven kontrollerade som väntat spelet och skapade långa skevenser i anfallszonen.
I powerplay hade Joakim Olsson Fromell ett stolpskott och brodern Daniel ett par farliga avslut som räddades. Men något mål fick man inte in. Istället kunde Surahammar kontra i slutskedet av powerplayspelet, och en fri Fhurong kunde skicka in 0-1 bakom Philip Ödmark.
Den andra perioden var fartfylld och bjöd som tidigare på ett spelförande Lindlöven. Men sedan drog laget på sig en utvisning, något som dem att gå ner sig en aning. Fem minuter in i perioden kom även 0-2, efter Lindlöven tappat pucken i egen zon och Pikkarainen petat in ett lågt skott ståendes framför mål.
Det svaga spelet tvingade Lindlöven till time-out, något som fick laget att vaka till och få upp farten i spelet. Adam Björklund hade ett genombrott och Kovalonok en farlig retur. Slutligen forcerade man även in reduceringen med bara sekunder kvar av perioden, via ett skott från Henrik Resin. Ett mål som många trodde skulle ta Lindlöven tillbaka in i matchen.
– Vi kände likadant. Sen kom vi ut i första bytet i tredje och skapade så mycket lägen. Men så här är det ibland, man får inte in pucken, förklarade lagets assisterande tränare Tomas Östlund efter matchen.
För man fick aldrig in pucken i den sista perioden. Trots en kolossal speldominans stod Sura upp och höll emot. Bäst chans fick Anders Gunnarsson, som med femton sekunder kvar fick pucken studsande mot sig med halva målet öppet. Men skottet blev misslyckat och Surahammar tog hem alla tre poängen via 1-2.
– Det här är ju en match vi ska vinna. Det är ju inte klokt alltså. Vi var lite tröga i början, men i sista så drar Johan Persson målvakten, Adam är fri från röda och Anders har ett jätteläge på slutet, summerade tränaren Staffan Tholson chanskavalkaden.
Det var dock en sansad tränare som blickade tillbaka på matchen. Laget gav sitt yttersta och skapade chanser nog för att kunna vunna. Inställningen var det absolut inget fel på, menade vare sig Tholson eller Östlund. Istället lyfte Tholson fram det svårspelade motståndet som en faktor.
– De gjorde i stort sett bara en sak. Skydda målet och så drog de ut sina forwards på kanterna. Sen slog de sarg ut och sarg ut, de hade inte mycket spel.
Förlusten innebar att Lindlöven tappade sin serieledning i tabellen. Dessutom drog nu Surahammar ifrån i densamma med hela tre poäng och Falun närmade sig underifrån. Vårserien är väldigt tuff, där halva serien tvingas kvala för att hålla sig kvar.
Söndagens tunga förlust sved, men fick inte göra det alltför länge. Tholson påminde om att den kommande veckan innehåller tre mycket viktiga matcher.
– Det är surt, det är jävligt surt. För ser man till spelfördelningen ska det vara tre poäng. Vi får deppa idag, men sen är det tre matcher den här veckan.
Matchfakta Lindlöven-Surahammar:
Resultat: 1-2 (0-1, 1-1, 0-0)
Skott: 35-23
Mål Lindlöven: 1-2 Resin (Säfström, Hermansson)
Övriga resultat från Division 1 C:
Falu IF-Skedvi/Säter 6-2
Hedemora-Tierp (inställd)
Tabellen:
1 Surahammar 4 15-5 16
2 Lindlöven 4 23-6 13
3 Tierp 3 7-5 13
4 Falu IF 4 16-12 11
5 Hedemora 3 4-17 1
6 Skedvi/Säter 4 5-25 0
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.