På onsdag avslutas grundserien och redan Allettan-klara Lindlöven har egentligen inte så mycket mer att spela för än att behålla sin fina segersvit intakt. Men man har också lokalrivalen Kumlas öde i sina händer.
Det vore väl synd att säga att Lindlöven slagit av på takten bara för att Allettan-platsen blev säkrad innan uppehållet. Laget har fortsatt att ånga på, plockat fem av sex möjliga poäng på de två senaste matcherna och kan stoltsera med åtta raka segrar. Vilket är den längsta levande segersviten i västserien för tillfället (sedan Borlänge som stod på elva inför gårdagens omgång förlorat mot Skövde).
Det får förmodligen Kumla att darra.
För det är nämligen så intrikat att lokalrivalens öde ligger delvis i Lindlövens händer inför seriens sista omgång.
Medan Lindlöven har ångat på har Kumla svalnat betänkligt under senare tid och det som såg ut att bli en behaglig resa mot Allettan slutar nu med en nervig streckstrid i sista omgången.
Förutsättningarna är ganska enkla. Kumla har tre poäng och fyra plusmål till godo på Grästorp i tabellen och tar emot Lindlöven i grundseriens sista match. Detta medan Grästorp möter det Surahammar som Lindlöven fullkomligen demolerade med 10-1 under söndagen i sin sista match.
Det är rimligt att tänka sig att Grästorp kommer vinna sin match och att man också kommer att hänga dit en och annan extra kasse.
Det innebär att Kumla måste ta minst en poäng av Lindlöven för att inte bli omkörda och bomma Allettan. Vilket vore en stor missräkning. Vi kan nog räkna med att det är ett ganska nervöst hemmalag som kliver ut till matchen på onsdag.
Men att Lindlöven spelar en så stor roll i sin lokalrivals öde öppnar upp för spekulation.
Det är naturligtvis roligt att som neutral åskådare från sidan leka med frågeställningen om Jussi Salo och hans mannar vill ha med sig Kumla till Allettan eller inte. Det finns för- och nackdelar med detta. Vilket också blev ganska tydligt när Johan Persson pratade med Lindenytt efter segern igår och konstaterade att det vore jättekul att få med Kumla till Allettan samtidigt som det vore härligt att sätta käppar i rivalernas hjul.
På fördelskontot sorterar vi naturligtvis in en enkel och behaglig bortaresa i Allettan som annars väntar med ett flertal riktigt långa resor. Det skulle vara behagligare att kunna blanda upp bussturer till Kristianstad och Ljungby med en kort tripp till Kumla istället för Grästorp. Kumla är dessutom ett lag som jag inbillar mig att Lindlöven har lite lättare för än svårspelade Grästorp.
Men å andra sidan, segerns sötma skulle naturligtvis smaka ännu mer om den innebär att peta bort en rival från finrummet. Det skulle vara en oerhörd fjäder i hatten för Lindlöven som därmed skulle kunna stoltsera som lokalområdets i särklass bästa lag då Kumla, Köping och Arboga samtliga blir kvar i fortsättningsserien.
Någonstans tror jag ändå att Linde-krigarna vill avsluta snyggt och det bör som sagt få Kumla att bli riktigt knäsvaga inför slutomgången.
Om Lindlöven tar sin nionde raka viktoria på onsdag innebär det med stor sannolikhet att Kumla bommar Allettan. Det kallar jag synnerligen raffinerat.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.