Lindlöven fick på onsdagen återigen se sig besegrade av Mariestad. Gästerna från Linde stod dock upp väl mot topplaget, som kunde avgöra först i slutperioden. Men trots 40 skott och en tung press från Lindlöven var det Mariestad som tog hem segern via slutresultatet 4-1.
– Det var verkligen en jättetungt förlust. Vi kan lika gärna vinna den här matchen, summerar Daniel Eriksson nederlaget.
Tränaren fick se sitt Lindlöven inleda bortamötet med Mariestad aggressivt och piggt. Gästerna visade stor beslutsamhet och stod upp väl, trots det mäktiga motståndet. Även hemmalaget var snabba att bjuda till och målchanserna var många i en första period som trots allt slutade mållöst.
Till den andra akten fortsatte Lindlöven att driva på. Laget skapade många heta möjligheter, men trots det kom det aldrig någon utdelning. Istället visades Fabian Ilestedt ut och i det efterföljande powerplayspelet kunde Mariestad spräcka nollan med sex minuter på klockan.
”Ineffektiviteten ett stort problem”
Inför slutperioden gick sedan Lindlöven ut med en fortsatt bra känsla i laget. Men på nytt skulle man bli straffade av sina utvisningar, då Mariestad utnyttja ett powerplay till att sätta 2-0. Fyra minuter senare kom även trean och uppförsbacken var då stor för gästerna.
Men Lindlöven gav sig inte utan kunde med nio minuter spelat pressa in en reducering, signerad Alexander Kovalonok. 3-1-målet gav Lindlöven ny energi och laget forcerade under matchens slutskede. Men det här var inte gästernas kväll.
För trots en hård press, trots mängder med målchanser och trots sexton skott på mål kom det aldrig någon mer reducering. Istället kunde Mariestad avgöra till 4-1 i slutminuten och precis som i det tidigare mötet i Lindehov säkra segern. För Eriksson är de 40 Lindlöven-skottet ett kvitto på lagets problem.
– Ineffektiviteten är ett stort problem som vi har just nu. Nu har vi skjutit 77 skott på de två senaste matcherna och gjort två mål. Det kan ju vem som helst räkna ut inte räcker för att vinna några hockeymatcher.
Laddar om för fredagens derby
Förklaringarna till att det kärvar med målskyttet är enligt tränaren två.
– Det bottnar dels i att vi inte är tillräckligt heta på andrapuckarna. Det gäller att vilja ta skitjobbet, att offra det som krävs framför mål. Vi måste bli mycket hungriga runt mål för att målskyttet ska vända, menar Eriksson och fortsätter.
– Sen så måste vårat powerplay bli bättre, vi måste börja göra mycket mera mål där. Där är två punkter som jag känner att vi har utvecklingspotential i.
Lindlöven får dock en snabb chans till att revanschera sig från förlusten mot Mariestad. Redan på fredag väntar nästa drabbning i HockeyEttan Västra, då ett derby står på menyn. IFK Arboga gästar Lindehov i vad som Eriksson hoppas blir en vändpunkt.
– Det är skönt att det är en ny match så pass tätt inpå. Det gäller att vi fortsätter tro på det vi gör och får in ett flyt i målskyttet. Gör vi det så kommer vi att börja vinna matcher.
Matchfakta Mariestad-Lindlöven:
Resultat 4-1 (0-0, 1-0, 3-1)
Skott: 41-40
Publik: 836
Mål Lindlöven: 3-1 Alexander Kovalonok (Hägg, Warman)
Övriga resultat från HockeyEttan Västra:
IFK Arboga-Västerviks IK 5-4
Borlänge-Kumla 2-0
Grästorp-Vimmerby HC 2-3 str
Surahammar-Forshaga 4-1
Tranås-Skövde IK 5-3
Tabellen från SweHockey:

Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.