I helgen fylldes Lindehov av fyndsugna loppisbesökare. Till vintern är det dags att fylla hallen med hockeytokiga Lindlöven-fans som hejar fram ett topplag. Klubben får nämligen knappast ett bättre läge till framgång än det som väntar kommande säsong.
I veckan som gick avslöjade ishockeyförbundet den preliminära serieindelningen för Hockeyettan inför säsongen 15/16. Det blev på flera sätt en riktig bingo för Lindlöven.
Som jag tidigare skrivit lutade mycket åt att det skulle bli derbytätt i den västra serien kommande säsong och så blev det också. Lindlöven kommer stöta på Arboga, Kumla och Köping i det direkta närområdet och ha Surahammar och Enköping på klart behagligt avstånd.
Kul med lite extra derbypuls som föreningarna förhoppningsvis kan dra nytta av och slå lite extra mynt av, men det är inte den enda bonusen för Lindlöven till kommande säsong.
Klubben hade förhoppningar om att kunna utmana om en plats i Allettan den gångna säsongen, men var om vi ska vara krassa aldrig ens nära. Det var inte derbykombattanten Kumla heller när vi summerar säsongen. Men till säsongen 15/16 slås dörren upp på vid gavel för de båda föreningarna.
Den nya serieindelningen innebär ju som ni har läst att både Västervik och Vimmerby flyttas till den södra serien. Det är två notoriska topplag som placerade sig framför Lindlöven i vintras och som de senaste säsongerna i allra högsta grad varit med i kampen om platserna i Allettan.
Lägg till det att både Skövde och Mariestad (två andra lag som alltid är bofasta i toppen) är tvungna att se till sina respektive plånböcker och kommer att ställa ganska billiga trupper med fokus på hemvävt på isen till höstens första nedsläpp och saken är ganska klar.
Lindlöven kommer knappast få ett bättre läge att ta sig vidare till Allettan än i vinter. Med ett någorlunda klokt lagbygge (jag tar för givet att klara lirare börjar presenteras vilken dag som helst) och en betydligt mer hanterlig konkurrens om topplaceringarna ser läget minst sagt gynnsamt ut.
Om man vill ta sig till Allettan, vill säga.
För nästa säsong är det ju nämligen så att den västra serien kommer att få spela Alletta mot den norra. Det innebär gigantiska resor för de lag som tar sig dit och jag är inte alls övertygad om att alla föreningar tycker att det låter så där värst lockande. Förmodligen sitter klubbens styre och räknar intensivt på det där.
Men tänk vilken säsong det kan bli. Mängder av derbyn, en plats i toppen och en häftig Alletta mot exotiskt motstånd som Kiruna, Piteå och Östersund.
Skulle inte det smaka mumma för alla Linde-fans?
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.