I helgen fylldes Lindehov av fyndsugna loppisbesökare. Till vintern är det dags att fylla hallen med hockeytokiga Lindlöven-fans som hejar fram ett topplag. Klubben får nämligen knappast ett bättre läge till framgång än det som väntar kommande säsong.
I veckan som gick avslöjade ishockeyförbundet den preliminära serieindelningen för Hockeyettan inför säsongen 15/16. Det blev på flera sätt en riktig bingo för Lindlöven.
Som jag tidigare skrivit lutade mycket åt att det skulle bli derbytätt i den västra serien kommande säsong och så blev det också. Lindlöven kommer stöta på Arboga, Kumla och Köping i det direkta närområdet och ha Surahammar och Enköping på klart behagligt avstånd.
Kul med lite extra derbypuls som föreningarna förhoppningsvis kan dra nytta av och slå lite extra mynt av, men det är inte den enda bonusen för Lindlöven till kommande säsong.
Klubben hade förhoppningar om att kunna utmana om en plats i Allettan den gångna säsongen, men var om vi ska vara krassa aldrig ens nära. Det var inte derbykombattanten Kumla heller när vi summerar säsongen. Men till säsongen 15/16 slås dörren upp på vid gavel för de båda föreningarna.
Den nya serieindelningen innebär ju som ni har läst att både Västervik och Vimmerby flyttas till den södra serien. Det är två notoriska topplag som placerade sig framför Lindlöven i vintras och som de senaste säsongerna i allra högsta grad varit med i kampen om platserna i Allettan.
Lägg till det att både Skövde och Mariestad (två andra lag som alltid är bofasta i toppen) är tvungna att se till sina respektive plånböcker och kommer att ställa ganska billiga trupper med fokus på hemvävt på isen till höstens första nedsläpp och saken är ganska klar.
Lindlöven kommer knappast få ett bättre läge att ta sig vidare till Allettan än i vinter. Med ett någorlunda klokt lagbygge (jag tar för givet att klara lirare börjar presenteras vilken dag som helst) och en betydligt mer hanterlig konkurrens om topplaceringarna ser läget minst sagt gynnsamt ut.
Om man vill ta sig till Allettan, vill säga.
För nästa säsong är det ju nämligen så att den västra serien kommer att få spela Alletta mot den norra. Det innebär gigantiska resor för de lag som tar sig dit och jag är inte alls övertygad om att alla föreningar tycker att det låter så där värst lockande. Förmodligen sitter klubbens styre och räknar intensivt på det där.
Men tänk vilken säsong det kan bli. Mängder av derbyn, en plats i toppen och en häftig Alletta mot exotiskt motstånd som Kiruna, Piteå och Östersund.
Skulle inte det smaka mumma för alla Linde-fans?
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.