I helgen fylldes Lindehov av fyndsugna loppisbesökare. Till vintern är det dags att fylla hallen med hockeytokiga Lindlöven-fans som hejar fram ett topplag. Klubben får nämligen knappast ett bättre läge till framgång än det som väntar kommande säsong.
I veckan som gick avslöjade ishockeyförbundet den preliminära serieindelningen för Hockeyettan inför säsongen 15/16. Det blev på flera sätt en riktig bingo för Lindlöven.
Som jag tidigare skrivit lutade mycket åt att det skulle bli derbytätt i den västra serien kommande säsong och så blev det också. Lindlöven kommer stöta på Arboga, Kumla och Köping i det direkta närområdet och ha Surahammar och Enköping på klart behagligt avstånd.
Kul med lite extra derbypuls som föreningarna förhoppningsvis kan dra nytta av och slå lite extra mynt av, men det är inte den enda bonusen för Lindlöven till kommande säsong.
Klubben hade förhoppningar om att kunna utmana om en plats i Allettan den gångna säsongen, men var om vi ska vara krassa aldrig ens nära. Det var inte derbykombattanten Kumla heller när vi summerar säsongen. Men till säsongen 15/16 slås dörren upp på vid gavel för de båda föreningarna.
Den nya serieindelningen innebär ju som ni har läst att både Västervik och Vimmerby flyttas till den södra serien. Det är två notoriska topplag som placerade sig framför Lindlöven i vintras och som de senaste säsongerna i allra högsta grad varit med i kampen om platserna i Allettan.
Lägg till det att både Skövde och Mariestad (två andra lag som alltid är bofasta i toppen) är tvungna att se till sina respektive plånböcker och kommer att ställa ganska billiga trupper med fokus på hemvävt på isen till höstens första nedsläpp och saken är ganska klar.
Lindlöven kommer knappast få ett bättre läge att ta sig vidare till Allettan än i vinter. Med ett någorlunda klokt lagbygge (jag tar för givet att klara lirare börjar presenteras vilken dag som helst) och en betydligt mer hanterlig konkurrens om topplaceringarna ser läget minst sagt gynnsamt ut.
Om man vill ta sig till Allettan, vill säga.
För nästa säsong är det ju nämligen så att den västra serien kommer att få spela Alletta mot den norra. Det innebär gigantiska resor för de lag som tar sig dit och jag är inte alls övertygad om att alla föreningar tycker att det låter så där värst lockande. Förmodligen sitter klubbens styre och räknar intensivt på det där.
Men tänk vilken säsong det kan bli. Mängder av derbyn, en plats i toppen och en häftig Alletta mot exotiskt motstånd som Kiruna, Piteå och Östersund.
Skulle inte det smaka mumma för alla Linde-fans?
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.