För första gången i klubbens historia har Lindlöven lyckats nå Allettan. Nu blir det många högoktaniga hockeyfester som alla Lindesbergare har att se fram mot. Lindlöven kommer bland annat få tampas med den klassiska plantskolan Huddinge i sin kamp för att nå Play Off och kval till HockeyAllsvenskan. Det är riktigt stort det Lindlöven har lyckats med.
Ett kraftigt decimerat Lindlöven föll i dag mot ett Borlänge som stod för en stark insats. Hela fem ordinarie spelare saknades i Lindlöven, bland dem några av de mer tongivande. Löven gick runt på tre formationer mot normala fyra, vilket inte räckte till mot Borlänge som trampade runt på fyra matchen igenom och vann med 3-4. Men vad gör det en sån här kväll när Lindlöven, tack vare Tierps förlust mot Hedemora är helt klara för Allettan.
Lindlöven började matchen rätt bra och tog ledningen med 1-0 genom Joakim Olsson Fromell, dock så vände Borlänge på steken genom två mål. När sen Niklas Ottosson gör kvällens snyggaste mål till 2-2 efter klapp/klapp-spel, a´la ryskt 70-tal, trodde jag att Lindlöven var på gång. Ett tidigt power play-mål i tredje och ledningen till Borlänge förändrade kvällen. Borlänge spelade duktigt på resultatet och kunde även öka till 2-4 innan Lindlöven snyggade till siffrorna till 3-4.
Slutresultat: 3-4 (1-0, 2-1, 1-2)
Lindlövens målskyttar: Joakim Olsson Fromell, Niklas Ottosson, Patrik Larshans.
Skottstatistik:35-48 (8-14, 8-22, 19-12)
Publik: 335
Se tabell här
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.