Med två omgångar kvar att spela kan Lindlöven redan boka in ett playoffspel. ARKIVFOTO: Hannes Feldin

LINDLÖVEN TILL PLAYOFF: Tog femte raka vinsten

Lindlöven är klart för spel i playoff! Avancemanget säkrades via en 5-3-vinst borta mot Surahammar, samtidigt som Forshaga föll i sin match mot IFK Arboga. Resultaten innebär att Lindlöven kliver in till Allsvenskt playoff som seriesegrare.

– Det är jävligt skönt att ha det klart med två matcher kvar! Annars är det alltid jobbigt att ha kniven mot strupen, som man brukar ha i de här lägena på säsongen. Nu kan vi slappna av och tänka på vårat eget spel i de sista matcherna, slår Felix Scharnke fast efter avancemanget.

Centern och hans Lindlöven rullade till söndagens bortamöte med Surahammar med läget klart för sig. En vinst skulle garantera spel i playoff och det började även bra för Löven. Med fem minuter spelat öppnade Niclas Eklöw målskyttet, när han satte 0-1 för gästerna.

Uddamålsledningen stod sig sedan fram till mittenakten, där Henrik Warman tidigt utökade i spel fem mot tre. Surahammar reducerade kort därpå, men perioden dominerades av Lindlöven och laget fick även utdelning för det. Med två snabba mål tog Albin Gunnarsson och Alexander Selin upp laget till en tremålsledning inför tredje.

Där blev det dock dramatiskt, efter att Surahammar tidigt reducerat till 2-4. Ytterligare ett hemmamål med dryga två minuter kvar spetsade till läget ytterligare, men Löven återtog kontrollen över spelet. Max Lalander satte 3-5 i öppen målbur och därmed sköt han Lindlöven till playoffspel.

– Den här matchen är absolut inte den bästa som vi gjort. Vi släpper in tre mål mot Surahammar, som vi inte ska släppa till något mot. Men jag tror att det låg lite i bakhuvudet med att vi kunde säkra allting idag, analyserar Felix.

”Har ett grymt ”go” i laget”

Vinsten var Lövens femte i rad och laget har tagit 14 av 15 poäng sedan vårserien vände. Storformen imponerar extra mycket med tanke på lagets sjukstuga, som tvingade Jussi Salo att ställa in både torsdagens och fredagens träningar.

– När någon är borta så kliver någon annan fram! Det är en jävla lagmoral, alla kan vårat spel och kliver in för att göra jobbet. Vi har ett grymt ”go” i laget så det spelar ingen roll vem som är borta, förklarar Felix.

Nu väntar playoffspel för centern, ett playoff som Lindlöven kliver in till som serievinnare. För samtidigt som man själva besegrade Surahammar föll både tvåan Skövde och trean Forshaga i sina matcher. Resultaten svängde under söndagseftermiddagen, men Felix berättar att det var enkelt att hålla fokus på rätt ställe.

– Det spelade absolut ingen roll hur det gick i de andra matcherna. Det var vårat eget spel som gällde och vann vi skulle vi vara klara för playoff. Nu blev det ju så att vi hade lite tur med de andra resultaten också.

Två omgångar återstår nu av vårserien och därefter kliver Lindlöven in till playoffspelet. Matchserierna avgörs i bäst av tre och laget öppnar hemma torsdagen den 18:e februari. Felix delar med sig av känslorna inför playoffet.

– Man kommer in i hockeybubblan nu, där allting handlar om hockey. Det är bäst av tre matcher och allt kan hända. Oavsett vilka vi får möta ska vi kunna slå ut dem, pucken kan studsa rätt om vi gör allt för att vinna.

Matchfakta Surahammar-Lindlöven:
Resultat: 3-5 (0-1, 1-3, 2-1)
Publik: 213
Skott: 32-36
Mål Lindlöven: 0-1 Niclas Eklöw (Scharnke), 0-2 Henrik Warman (Lalander, Näslund), 1-3 Albin Gunnarsson (Lantosi, Stråle), 1-4 Alexander Selin (Warman, Eklöw), 3-5 Max Lalander (Näslund, Carlsson)

Övriga resultat från Hockey Västra vår:
Köping-Skövde 4-3 str
Forshaga-IFK Arboga 0-2

Tabellen från SweHockey:
HockeyEttan tabell

Publicerad 7 februari 2016 klockan 18:06


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.

28 september 2026 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

LIF Lindesberg rivstartar den nya säsongen i Division 1 och vinner direkt. Flera av LIF-lagets unga spelare visade vägen med hjälp av rutinerade Anton Floods sylvassa skottarm. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.

27 september 2026 klockan 20:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmä...

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom ...

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf...

Western Bunny gästar Fornaboda Travbana i samband med söndagens travtävlingar. Foto: Pressbild

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.

24 juli 2026 klockan 09:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg i augusti. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.

20 juli 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, ...
11 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det ...
2 juli 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna påg...
1 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SK bjuder upp till sommarfest i Råsshallen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.

24 juni 2026 klockan 09:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.

23 juni 2026 klockan 15:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Björn Nyberg blev den sextonde personen nägonsin inom svensk judo att få den hedersamma graden. Foto: Privat

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.

25 maj 2026 klockan 15:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. ...

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av ...

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under...

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare...

På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.

9 april 2026 klockan 16:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga ...
8 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på ...
6 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. ...
5 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-05

2026-04-04

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-25

2026-03-18

2026-03-16

2026-03-11

2026-03-03

2026-03-02

2026-03-02

2026-09-28 22:56