Efter tre raka segrar tog Lindlövens svit slut, när laget slogs tillbaka med 6-4 borta mot Tierp. Efter en inledande period där man spelat fantastiskt och kopplat greppet om matchen föll laget ihop i inledningen av den andra. Inom loppet av tio minuter förvandlades en 1-3-ledning till ett 5-3-underläge, ett underläge man aldrig hämtade sig ifrån.
Lindlöven åkte under söndagen till Tierp för att spela säsongens tionde match. Med tre raka segrar hade man vind i seglen, en vind man seglade vidare på i matchinledningen.
För det började väldigt bra för Lindlöven. Mindre än minuten var spelad när laget tog ledningen, en ledning som man emellertid tappade blott två minuter senare. Men med två snabba mål gick man ifrån till en solid 3-1-ledning. Männen bakom ledningen var Daniel och Johan Olsson Fromell, som med tre mål och tre assist visade klass.
– Vi gör en helt fantastisk första period. Det hade lika gärna kunnat stå 5-1 som 3-1. Men sen tappar vi allting i den andra när vi drar på oss många utvisningar, en 5-minutersutvisning bland annat, berättar tränaren Staffan Tholson efter matchen.
Det är en kluven tränare, som är stolt över det till stora delar fina spelet men som är besviken över vad som skedde tidigt i den andra perioden. För inom en tiominutersperiod kollapsade allt för Lindlöven. Den solida 1-3-ledningen förvandlades hastigt och mindre lustigt till 5-3, något man inte reste sig ifrån.
Att det var under ett så pass kort moment som matchen förlorades svider extra. För trots en reducering av Simon Jellvert med nio minuter kvar att spela räckte det inte till någon poäng. Staffan Tholson ger sin syn på kvitteringsjakten:
– Vi kommer tillbaka bra i tredje och ligger på. Efter reduceringen är vi även nära flera gånger om, med ett friläge bland annat. Men tyvärr räckte det inte.
För varken friläget eller någon av de andra målchanserna mynnade ut i någon kvittering. Istället kunde Tierp avgöra till 6-4 via Viktor Ehn med fyra minuter kvar att spela.
Efter matchen vädrade man åsikterna i omklädningsrummet. Staffan berättar att spelarna på eget initiativ valde att sätta sig och diskutera förlusten och hur den gick till. Nu handlar det om att ladda om för den kommande veckan.
– Vi tränar på som vanligt, det är bara att fortsätta. Snart är det match, slår Staffan fast med lättnad i rösten.
Säsongen är lång, matcherna är många och en förlust kan snabbt ersättas med en seger. Redan på onsdag kväll kan nästa seger komma, då väntar Hedemora hemma i Lindesberg.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.