På fredag drar fortsättningsserien av division 1 C igång. För Lindlövens del innebär det hemmamatch i Lindehov mot Skedvi/Säter. Under veckoinledningen har tränarparet Staffan Tholson och Tomas Östlund vässat taktiken, allt med siktet inställt på seriestarten.
I den gångna helgen återgick Lindlöven till matchandet, efter att ha varit spellediga sedan det att serien avslutades. Laget tog på lördagen emot Mariestad hemma i en träningsmatch. Tränaren Staffan Tholson satt i pressbåset och granskade matchen, som Lindlöven slutligen förlorade med 3-5. Inför måndagens träning satte han sig ned med sin parhäst Tomas Östlund för att analysera.
– Jag och ”Osten” sitter hemma hos honom och filar lite. Vi går igenom vad vi ska arbeta med, tittar på tekningsuppställningar och lite formationer, berättade Tholson igår eftermiddag.
Träningsmatchen var ur den synvinkeln extra viktig. Med hjälp av den kan ledarstaben nu stämma av vart laget står och även kartlägga bristerna.
För på fredag kväll är det bäst för Lindlövens del att man står redo. Då drar nämligen fortsättningsserien igång med hemmamöte mot Skedvi/Säter. Tholson medgav att den korta serien innebär att varje match är avgörande, inte minst premiären.
– Det är en viktig match. Det är bara 15 matcher, så det gäller att vara med från start. Men det blir en svår match. De har höjt sig rejält, spelar väldigt svängigt och är farliga.
Skedvi/Säter var en äkta slagpåse under höstserien och skrapade endast ihop sex poäng. Lagets enda trepoängare kom hemma mot just Lindlöven. Man kan därför ana att Tholsons lag är fullt av revanschlust inför fredagen.
– Ja det är vi. Vi var mycket, mycket bättre än dem under långa stunder i den matchen. Men det hänger på att göra mål. Det är det som jag tycker är charmen med den här sporten. Jag har varit med om det många gånger att vara helt överlägsen men ändå åka på stryk.
Uppladdningen för seriepremiären består av en intensiv träningsvecka. Laget tränade under måndagen, har uppehåll idag på nyårsafton och tränar sedan onsdag och torsdag. Det vill därmed till att spelarna håller igen med champagnen framåt småtimmarna inatt.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.