På fredag drar fortsättningsserien av division 1 C igång. För Lindlövens del innebär det hemmamatch i Lindehov mot Skedvi/Säter. Under veckoinledningen har tränarparet Staffan Tholson och Tomas Östlund vässat taktiken, allt med siktet inställt på seriestarten.
I den gångna helgen återgick Lindlöven till matchandet, efter att ha varit spellediga sedan det att serien avslutades. Laget tog på lördagen emot Mariestad hemma i en träningsmatch. Tränaren Staffan Tholson satt i pressbåset och granskade matchen, som Lindlöven slutligen förlorade med 3-5. Inför måndagens träning satte han sig ned med sin parhäst Tomas Östlund för att analysera.
– Jag och ”Osten” sitter hemma hos honom och filar lite. Vi går igenom vad vi ska arbeta med, tittar på tekningsuppställningar och lite formationer, berättade Tholson igår eftermiddag.
Träningsmatchen var ur den synvinkeln extra viktig. Med hjälp av den kan ledarstaben nu stämma av vart laget står och även kartlägga bristerna.
För på fredag kväll är det bäst för Lindlövens del att man står redo. Då drar nämligen fortsättningsserien igång med hemmamöte mot Skedvi/Säter. Tholson medgav att den korta serien innebär att varje match är avgörande, inte minst premiären.
– Det är en viktig match. Det är bara 15 matcher, så det gäller att vara med från start. Men det blir en svår match. De har höjt sig rejält, spelar väldigt svängigt och är farliga.
Skedvi/Säter var en äkta slagpåse under höstserien och skrapade endast ihop sex poäng. Lagets enda trepoängare kom hemma mot just Lindlöven. Man kan därför ana att Tholsons lag är fullt av revanschlust inför fredagen.
– Ja det är vi. Vi var mycket, mycket bättre än dem under långa stunder i den matchen. Men det hänger på att göra mål. Det är det som jag tycker är charmen med den här sporten. Jag har varit med om det många gånger att vara helt överlägsen men ändå åka på stryk.
Uppladdningen för seriepremiären består av en intensiv träningsvecka. Laget tränade under måndagen, har uppehåll idag på nyårsafton och tränar sedan onsdag och torsdag. Det vill därmed till att spelarna håller igen med champagnen framåt småtimmarna inatt.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.