På fredag drar fortsättningsserien av division 1 C igång. För Lindlövens del innebär det hemmamatch i Lindehov mot Skedvi/Säter. Under veckoinledningen har tränarparet Staffan Tholson och Tomas Östlund vässat taktiken, allt med siktet inställt på seriestarten.
I den gångna helgen återgick Lindlöven till matchandet, efter att ha varit spellediga sedan det att serien avslutades. Laget tog på lördagen emot Mariestad hemma i en träningsmatch. Tränaren Staffan Tholson satt i pressbåset och granskade matchen, som Lindlöven slutligen förlorade med 3-5. Inför måndagens träning satte han sig ned med sin parhäst Tomas Östlund för att analysera.
– Jag och ”Osten” sitter hemma hos honom och filar lite. Vi går igenom vad vi ska arbeta med, tittar på tekningsuppställningar och lite formationer, berättade Tholson igår eftermiddag.
Träningsmatchen var ur den synvinkeln extra viktig. Med hjälp av den kan ledarstaben nu stämma av vart laget står och även kartlägga bristerna.
För på fredag kväll är det bäst för Lindlövens del att man står redo. Då drar nämligen fortsättningsserien igång med hemmamöte mot Skedvi/Säter. Tholson medgav att den korta serien innebär att varje match är avgörande, inte minst premiären.
– Det är en viktig match. Det är bara 15 matcher, så det gäller att vara med från start. Men det blir en svår match. De har höjt sig rejält, spelar väldigt svängigt och är farliga.
Skedvi/Säter var en äkta slagpåse under höstserien och skrapade endast ihop sex poäng. Lagets enda trepoängare kom hemma mot just Lindlöven. Man kan därför ana att Tholsons lag är fullt av revanschlust inför fredagen.
– Ja det är vi. Vi var mycket, mycket bättre än dem under långa stunder i den matchen. Men det hänger på att göra mål. Det är det som jag tycker är charmen med den här sporten. Jag har varit med om det många gånger att vara helt överlägsen men ändå åka på stryk.
Uppladdningen för seriepremiären består av en intensiv träningsvecka. Laget tränade under måndagen, har uppehåll idag på nyårsafton och tränar sedan onsdag och torsdag. Det vill därmed till att spelarna håller igen med champagnen framåt småtimmarna inatt.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.