Mitt uppe i brinnande AllEtta väljer Lindlöven att spetsa sin offensiv. Laget har lånat in Almtunas Emil Ripstrand, forward med 51 HockeyAllsvenska matcher under bältet. Samtidigt ser det ut som att Rasmus Fyrpihls fot inte håller för spel.
Stark bortaseger i onsdags och nu ett starkt nyförvärv in i truppen. Det blåser friska vindar kring Lindlöven, som på lördagen gjorde klart med Emil Ripstrand.
Den 22-åriga forwarden ansluter på lån och kommer närmast från spel med Wings Arlanda i HockeyEttan. Ripstrand är uppvuxen i Uppsala och har kommit fram genom Almtunas led, där det totalt blivit 51 matcher i HockeyAllsvenskan. Forwarden tillhör Almtuna och ses som ett nyttigt tillskott.
– Han har en bra storlek och är högerskytt. Jag hoppas att han hjälper oss att bli mer effektiva, säger Lindlövens tränare Jussi Salo som lärde känna nyförvärvet redan i somras.
– Vi var på en hockeycamp i Riga och då träffade jag Emil. Han tog kontakten med oss nyss och ville hit, han tyckte att det skulle vara en bra utmaning. Sen har vi bollat lite och nu blev det en bra tidpunkt för att ta in honom.
”Fyrpihls fot håller inte – Emil tar hans plats”
Målskyttet har av och till hackat för Lindlövens del under säsongen. Senast blev det fyra fullträffar borta mot Borlänge, men förra helgen gick laget mållösa i två raka matcher. Värvningen av Emil Ripstrand är därför tänkt att spetsa offensiven, även om 22-åringen kan mer än att bara göra mål.
– Jag vet inte om han är en typisk målskytt, men han är en hårt jobbande spelare. Nu när det ser ut som att Fyrpihls fot inte håller för matchbelastning så kommer Emil att ta den platsen som var tänkt för Rasmus, berättar Salo.
Tränaren bekräftar att Rasmus Fyrpihl, som skrev på för Löven så sent som i december, fått nya problem med sin tidigare skadade fot. Den tidigare Örebro Hockeyforwarden har stått över de fyra senaste matcherna och comebackförsöket har avbrutits.
– Han kan träna och även spela lite. Men just matchbelastning är för mycket just nu och han får ont direkt. Därför har han inte varit med oss den senaste tiden, som det ser ut ska inte spela med oss framöver, förklarar Salo.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.