Lindlövens premiär i division 1 kanske inte blir riktigt lika hett som många hoppats på. Derbyn mot Kumla och Örebro kan utebli om uppgifterna stämmer. Sportchef Henry Nordlund ställer sig frågande till uppgifterna, men uppger att serieindelningen inte kommer att överklagas om den visar sig korrekt.
Enligt den preliminära serieindelningen kommer Lindlöven placeras i Division 1C, detta innebär att man inte får möta de lag som man trott – istället blir det i Stockholmsregionen kamperna kommer utspela sig, bland annat Arlanda, Enköping, Uppsala med flera. Det innebär att derbyna uteblir, något som skulle vara en kallsup för många supportrar som sett fram emot dessa möten. Uppgifterna bör dock tas med en nypa salt.
-När jag var på en sportkonferens för två veckor sedan så såg det inte ut på det här sättet, men det har visserligen hänt en del sedan dess. Bland annat att HC Örebro missade Allsvenskan och stannar i Division 1. Jag kommer troligtvis få svar på det här inom en veckas tid, förklarar Henry Nordlund.
Men även om uppgifterna om serieindelningen visar sig sanna, så kommer det inte att överklagas som det ser ut idag.
-Nej, det kommer vi inte. Det är en lite enklare serie och innebär inte längre resor. Det är bara tråkigt om vi missar derbyna, men annars ser jag inget problem med denna serieindelning, konstaterar Henry.
Den preliminära serieindelningen: Arlanda, Enköping, Hille, Linden, Lindlöven, Surahammar, Tierp, Uppsala, Valbo, Vallentuna.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.