Lindlöven reste på söndagen till Tranås för match i Hockeyettans femte omgång. Tranås kunde relativt enkelt gå ifrån till en 4-0 ledning innan Lindlöven vaknade rejält i andra perioden för att ta över matchen helt. Vändningen kom tyvärr för sent och Tranås vinner matchen med 4-2 (2-0,2-2,0-0).
Lindlöven startade matchen på ett bra sätt och inledningen var ett ställningskrig med flera bra målchanser för bägge lagen. Lindlöven drar tyvärr på sig en utvisning när Daniel Olsson Fromell blir utvisad för slashing efter 11.43. Tranås etablerar ett långvarigt tryck och lyckas genom ett diagonalpass friställa Filip Pettersson vid bortre stolpen som gör 1-0 bakom en chanslös Henrik Hjerpe i Lindlöven målet.
Efter Tranås ledningsmål tar Lindlöven bitvis tag i spelet igen men när Lucas Frey drar på sig lagets andra utvisning kan Tranås återigen etablera tryck i Lindlövens försvarzon. En fristående Andreas Sandell kan prickskjuta in 2-0 efter 14.21 av den första perioden.
Tack vare de två utvisningarna äger Tranås den första perioden och vinner skotten med klara 19-5.
Dåligt byte fällde löven
I den andra periodens inledning gör Lindlöven ett dåligt byte och Tranås kan kontra, Henrik Hjerpe räddar första och andra skottet men Andreas Sandell kan slå in nästa retur och göra sitt andra mål i matchen.
Oturen grinar Lindlöven rätt i ansiktet när man spelar en passning i mittzon och domaren åker i vägen och pucken går via domarens skridskor till en fristående Patric Kristiansson som säkert sätter 4-0 till Tranås efter endast 3.39 av den andra perioden. Lindlöven byter här målvakt och Dayn Belfour ersätter Henrik Hjerpe.
Bra forcering i halva matchen
Efter Tranåsmålet vaknar Lindlöven och från 5-6 minuter in i andra perioden för Lindlöven spelet. Det dröjer till 7.36 när Max Lalander reducerar till 4-1 på passning av Daniel Olsson Fromell.
Lindlöven fortsätter efter detta att trycka tillbaka Tranås som drar på sig en utvisning och Johan Persson reducerar till 4-2 i spel i numerärt överläge på passning från Henrik Warman och Patrik Nyman.
Spelövertaget för Lindlöven fortsätter under slutet av den andra perioden och tas med även i den tredje och avslutande perioden. Tranås fredar dock sitt mål på ett förtjänstfullt sätt och håller undan matchen ut.
Sammanfattningsvis så hade Lindlöven vunnit i Tranås denna söndagskväll om man varit med från start och inte dragit på sig utvisningarna i första perioden. Tranås skall ha beröm för att man är effektiva utnyttjar de lägen som bjuds. För Lindlöven blir detta en nyttig läxa, det gäller att vara med från start. Laget är definitivt inte sämre än något lag i denna serie, kan lugnet behållas så kommer segrarna börja trilla in, förhoppningsvis redan på onsdag då Skövde gästar Lindehov.
Övriga resultat från Hockeyettan Västra:
Tranås AIF IF – Lindlövens IF 4 – 2 (2-0, 2-2, 0-0)
IFK Arboga IK – Surahammars IF 5 – 3 (0-0, 2-2, 3-1)
Skövde IK – Västerviks IK 4 – 3 (1-1, 1-1, 1-1, 1-0)
Mariestad BoIS HC – Grästorps IK 4 – 2 (1-0, 1-2, 2-0)
Kumla HC Black Bulls – Forshaga IF 6 – 5 (1-1, 2-4, 2-0, 1-0)
Borlänge HF – Vimmerby HC 6 – 7 (4-3, 2-2, 0-1, 0-0, 0-1)
Tabell från Swehockey.se

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.