Borlänge borta söndagen den 18:e september blir Lindlövens första uppgift för nästa säsong. Detta står klart sedan HockeyEttan släppt sitt spelschema för samtliga fyra höstserier. Löven ingår precis som tidigare år i den Västra serien, som utgörs av tolv lag och 22 omgångar.
Profilspelarna har förlängt, lagbygget är färdigt och försäsongen igång. Nu har även spelschemat presenterats för Lindlöven inför nästkommande säsong i HockeyEttan Västra. Laget inleder där den 18:e september med bortamatch mot Borlänge, som i våras kvalade mot HockeyAllsvenskan.
– Det är bra med en tuff bortamatch direkt. Då får vi tidigt se vad laget går för, kommenterar Löven-tränaren Jussi Salo.
Höstserien består som tidigare av tolv lag som gör upp i dubbla möten, något som ger 22 omgångar. Spelschemat är tight och matcherna är koncentrerade till onsdagar och söndagar, med vissa undantag. Lindlöven kommer under hösten att spela två lördagsmatcher, båda mot Mariestad.
Men först ut väntar alltså Borlänge, som sedan följs upp av Enköping hemma i Lindehov den 21:a september. De inledande omgångarna bjuder på flera tuffa fighter för Löven och det är en start som Jussi trivs med.
– Att vi får svåra matcher i början ger möjligheten att utvärdera det egna spelet mycket bättre. Då får vi också mer tid till att utveckla det som inte fungerar än om vi hade upptäckt det mitt under serien. Jag ser det som positivt.
Fem lokala lag: ”Många roliga derbyn”
Lindlövens ledarstab har under försommaren hållit uppsikt över sina seriemotståndare och följt respektive lagbygge. Jussi pekar redan nu ut Mariestad och Borlänge som givna topplag, samtidigt som Kumla och Skövde väntas utmana. Upptakten på höstserien bjuder för Lövens del även på matcher mot flera av dessa lag och mycket kan avgöras redan där.
– Visst är det roligt om vi kan vinna mot Borlänge direkt och ta några segrar i början. Varje poäng är ju viktig, speciellt i en så kort serie. Men det viktigaste blir hur vi gör det spelmässigt och hur bra vi står oss, förklarar Jussi lugnande.
Enda nya lag i HockeyEttan Västra är Åker/Strängnäs, som ersatt Tranås. Det innebär att Köping, IFK Arboga, Surahammar och Kumla samtliga spelar kvar i Lindlövens serie kommande höst. Fyra lag som alla ligger inom lokalt avstånd från Lindesberg och som Jussi menar garanterar härliga matcher.
– Det blir många jämna matcher igen för oss och många roliga derbyn. Det kommer att bli en spännande säsong.
Lindlövens samtliga matcher i höstserien:
18/9 16.00 Borlänge-Lindlöven
21/9 19.00 Lindlöven-Enköping
25/9 16.00 Köping-Lindlöven
1/10 16.00 Lindlöven-Mariestad
5/10 19.00 Forshaga-Lindlöven
9/10 16.00 Lindlöven-Skövde
12/10 19.00 Åker/Strängnäs-Lindlöven
16/10 16.00 Lindlöven-IFK Arboga
19/10 19.00 Grästorp-Lindlöven
23/10 16.00 Surahammar-Lindlöven
26/10 19.00 Lindlöven-Kumla
30/10 16.00 Lindlöven-Borlänge
2/11 19.00 Enköping-Lindlöven
6/11 16.00 Lindlöven-Köping
12/11 16.00 Mariestad-Lindlöven
16/11 19.00 Lindlöven-Forshaga
20/11 16.00 Skövde-Lindlöven
23/11 19.00 Lindlöven-Åker/Strängnäs
27/11 16.00 IFK Arboga-Lindlöven
7/12 19.00 Lindlöven-Grästorp
11/12 16.00 Lindlöven-Surahammar
14/12 19.00 Kumla-Lindlöven
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.