Inför över 800 åskådare visade Lindlöven favoritstatus i kvalet till division 1, när Lindelaget på tisdagskvällen krossade motståndet på hemmaplan. Gävlelaget Hille/Åbyggeby hade inte en chans att hålla ”Löven” tillbaka. Matchen slutade med betryggande 8-2 till Lindlöven.
Matchen avgjordes redan i första perioden när Dan Fredriksson, Marcus Sjöö, Henrik Stigell och Erik Svensson tillsammans gav en hemmaledning med 4-0. -Det var den absolut starkaste insats jag sett Lindlöven göra, laget var på topp, säger assisterande tränare Göran Sjöö.
Första målet kom efter bara fyra minuters spel, sedan hade inte motståndarna kraft att hänga med.
Andra perioden blev betydligt lugnare och slutade oavgjort 1-1. I tredje perioden visade Löven på nytt vem som var kvällens favorit. Perioden slutade 3-1 till Löven.
Redan klara för spel i division 1?
Lindlövens utgångsläge hade inte kunnat vara bättre. Efter två spelade matcher, och vinster, har laget dragit ifrån i tabellen rejält. Med anledning av lagets form finns egentligen inget som tyder på att Lindlöven missar chansen att kvala in till division 1.
-Det bästa vore att matchen nu på fredag mellan Hille/Åbyggeby – Malung slutar oavgjort. Då är vi redan klara. Det vi behöver för att säkra spelet är en enda poäng, eller att motståndet spelar oavgjort nu på fredag, säger Göran Sjöö.
Med tidigare resultat i åtanke känns det betryggande. När Lindlöven senast mötte Malung på bortaplan blev det vinst – trots en ganska blygsam insats.
-Vi spelade inte alls bra då, men det räckte ändå till en seger med 5-3. Vi kom bara upp i 75 procent av vår kapacitet då. Och nästa möte sker på hemmaplan. Det ser mycket bra ut, säger en påtagligt glad Göran Sjöö, assisterande tränare för Lindlövens IF.
Så såg matchen ut>>
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i augusti 2026. Som uppladdning inför världsmästerskapet arrangerar man även lag-SM redan i december, där Frövi judos damer har en imponerande vinstsvit på hela åtta år i rad.
– Nu ska vi toppa EM från i år, säger Johan Orrbo glatt.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare bestämt i Lindesberg. Sju nationer, med totalt 42 tävlande, gör upp om medaljerna i Lindesberg Arena under lördagen.
– Det är mycket jobb, men det ska bli skitkul att göra det här, säger Johan Orrbo från Frövi judo.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.