Inför över 800 åskådare visade Lindlöven favoritstatus i kvalet till division 1, när Lindelaget på tisdagskvällen krossade motståndet på hemmaplan. Gävlelaget Hille/Åbyggeby hade inte en chans att hålla ”Löven” tillbaka. Matchen slutade med betryggande 8-2 till Lindlöven.
Matchen avgjordes redan i första perioden när Dan Fredriksson, Marcus Sjöö, Henrik Stigell och Erik Svensson tillsammans gav en hemmaledning med 4-0. -Det var den absolut starkaste insats jag sett Lindlöven göra, laget var på topp, säger assisterande tränare Göran Sjöö.
Första målet kom efter bara fyra minuters spel, sedan hade inte motståndarna kraft att hänga med.
Andra perioden blev betydligt lugnare och slutade oavgjort 1-1. I tredje perioden visade Löven på nytt vem som var kvällens favorit. Perioden slutade 3-1 till Löven.
Redan klara för spel i division 1?
Lindlövens utgångsläge hade inte kunnat vara bättre. Efter två spelade matcher, och vinster, har laget dragit ifrån i tabellen rejält. Med anledning av lagets form finns egentligen inget som tyder på att Lindlöven missar chansen att kvala in till division 1.
-Det bästa vore att matchen nu på fredag mellan Hille/Åbyggeby – Malung slutar oavgjort. Då är vi redan klara. Det vi behöver för att säkra spelet är en enda poäng, eller att motståndet spelar oavgjort nu på fredag, säger Göran Sjöö.
Med tidigare resultat i åtanke känns det betryggande. När Lindlöven senast mötte Malung på bortaplan blev det vinst – trots en ganska blygsam insats.
-Vi spelade inte alls bra då, men det räckte ändå till en seger med 5-3. Vi kom bara upp i 75 procent av vår kapacitet då. Och nästa möte sker på hemmaplan. Det ser mycket bra ut, säger en påtagligt glad Göran Sjöö, assisterande tränare för Lindlövens IF.
Så såg matchen ut>>
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.