Med kniven farligt nära strupen på Lindlövenspelarna blåste konduktören i zebrarandig kostym för avgång för ett av de sista tågen i Allettan. Många poäng kvar att spela om men nästan nödvändigt med en poäng idag. Tyvärr så lyckas inte Lindlöven få igång den fina lagmaskinen man hade under hösten och Hudiksvall vann lite för enkelt med 4-7 efter periodsiffrorna (0-1, 0-3, 4-3)
Lövenspelarna såg avslappnade men sammanbitna ut när de gick ut på isen i första perioden och tog snabbt tag i taktpinnen. Än en gång med tyvärr ganska omvaskade kedjor på grund av ett ganska stort manfall. Tvillingarnas kedja kommer direkt ner i sitt första byte och sätter press på Hudiksvall, anger tonen som ska hålla i sig ett bra tag. Första utvisningen till glada Hudik efter genombrytning av Nooni,men Lindlöven lyckas inte skapa någon riktigt het chans. På grund av två Lövenutvisningar strax efter varandra gör att Hudik kommer upp i banan och får initiativet. Precis efter Löven klarat den andra utvisningen kommer kallduschen, Palmberg får relativt enkelt peta in 0-1 från nära håll. En riktigt bra period från båda lagen med högt tempo.
Skotten: 11-12
Utvisning i slutsekunderna gör att Löven får börja andra perioden med en man mer. Tyvärr verkar Löven stannat kvar i omklädningsrummet, man spelar håglöst och slarvigt och Hudiksvall skapar ett par halvchanser, Löven ingen. Strax därefter kommer raset. Jonasén åker på en tvåa och snackar orutinerat till sig en tia. Sekunderna efter åker Ottosson ut på en ytterst larvig slashing. Ödmark i målet gör flera fina räddningar men till slut orkar han inte stå emot. 0-2 Pettersson 2:30 in i perioden. 0-3 Astner efter 5:16 och 0-4 Nilsson 9:01 och dagen var förstörd. Återigen ett ras på tre mål under drygt sex minuter och tyvärr så såg det lite för enkelt och tamt ut. Resten av perioden ser lite krampaktig ut, det är bara en kedja som skapar någonting framåt och det är tvillingarna Olsson Fromell tillsammans med Niklas Sjöström.
Skotten i andra: 11-16
Tredje perioden börjar tyvärr tveksamt från Löven och glada Hudik blir ännu lite gladare efter både 0-5 och 0-6 men plötsligt händer något. Tvillingarna och Sjöström gör ett två minuters byte nere i anfallszon som kröns med ett tröstmål av Daniel Olsson Fromell. Det var starten på en galen målexplosion. 1-6 efter 6.25, 2-6 efter 6.52 och 3-6 efter 7.53. Som om detta inte var nog så kommer 4-6 efter 9.06 och entrepengen var räddad och spänning i matchen. Utvisning på det och hård press av Löven men dock inget mål. Tyvärr så dödades den vackra drömmen om ett mirakel några minuter senare när Magnus Nilsson gör sitt andra mål för kvällen fram till 4-7 och sista minutrarna av perioden spelades av.
Bäst på plan i kväll redan nämnda Niklas Sjöström tillsammans med Joakim och Daniel Olsson Fromell.
Slutresultat: 4-7 (0-1, 0-3, 4-3)
Skotten totalt: 35-39 (11-12, 11-16, 13-11)
Målskyttar:
14:35 0-1 Markus Palmberg
22:30 0-2 Nicklas Pettersson
25:16 0-3 Tomas Astner
29:01 0-4 Magnus Nilsson
41:06 0-5 Niklas Svensson
45:04 0-6 Jonas Lönn
46:25 1-6 Daniel Olsson Fromell
46:52 2-6 Patrik Säfström
47:53 3-6 Marcus Jonasén
49:06 4-6 Mattias Morén
54:42 4-7 Magnus Nilsson
Övriga matcher idag:
Åker/Strängnäs HC – Nyköpings HK 5-3
Huddinge IK – Falu IF 6-4
Enköpings SK – Visby/Roma 5-7
Tabell från everysport.com
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.