Söndagens derby borta mot Kumla avgjordes på straffar. FOTO: Hannes Feldin

Lindlöven plockade poäng i derbyt

Det blev en poäng i derbyt mot Kumla för Lindlöven. Med varsitt mål såg Max Lalander och Patrik Säfström till att ta matchen till förlängning. I slutändan var det sedan Kumla som hade bäst lycka, då man avgjorde i straffläggningen till seger 3-2.

Annons

Lindlöven kom till spel borta mot Kumla med stor revanschlusta. Efter att flera matcher i rad ha kommit snett in i matchinledningen hade laget nu bestämt sig för att det fick vara nog. Med lite mer än minuten spelad fick man även en drömstart då Max Lalander gav Lindlöven ledningen med 0-1. Ett mål föranleddes av en brytning i defensiv zon.

– Sen går jag framåt och får med mig ”Jocke” i ett två mot en-läge och jag väljer avslut som jag sätter i bortre. Det var redan i första bytet så det var riktigt skönt faktiskt, berättar målskytten själv.

Utöver målet var dock inledningen trevande. Daniel Eriksson förklarar att Lindlöven hade problem med Kumlas spel, som gick ut mycket på att dumpa puck och ha hög fart. Efterhand fick man bättre kontroll och tränaren säger att laget blev smartare ju längre matchen led. Periodens slut fick dock en bitter eftersmak, efter att Rasmus Rundgren fått en ful armbågstackling från Oskar Holmstedt. Rundgren lämnade isen med stödkrage samtidigt som Holmstedt fick matchstraff.

I mittperioden ökade sedan Lindlöven på de offensiva motorerna. Det var något som ledde till en rad skapade målchanser, dock utan någon utdelning. Istället började utvisningarna att falla tätt över gästerna, som räddades av ett mycket tryggt boxplayspel.

Heta derbykänslor gav mycket utvisningar

Tack vare det behöll Lindlöven sin 0-1-ledning in i den tredje perioden. Men väl där dröjde det bara arton sekunder innan kvitteringen kom, efter att Kumla pressat in 1-1 i powerplay. Just den spelformen blev en vanlig syn i den tredje period där utvisningarna duggade tätt.

– Ja det var lite derbykänslor precis som det ska vara. Sen tycker jag personligen att domaren kanske inte håller den bästa nivån, men man ska inte skylla på det heller. Vi hade innan pratat om att vi skulle hålla oss ifrån utvisningsbåset. Men likt förbannat hamnar vi där, de gör ett mål och då får vi skylla oss själva, konstaterar Max.

När sedan perioden hunnit nio minuter in kom även ledningsmålet för Kumla. Ett tungt bakslag kan tyckas, men Lindlöven vek inte ned sig. Istället klev Patrik Säfström fram med en fin soloprestation och satte 2-2-pucken tjugo sekunder senare.

Det målet tog matchen vidare till förlängning och sedermera straffar. Men chanser till ett avgörande saknades verkligen inte för Lindlöven. ”Jocke” Olsson Fromell hade bland annat ett stolpskott och laget fick i förlängningen även chansen i spel fyra mot tre. Men istället för två poäng slutade söndagen med ett, efter att David Lindgren gjort det enda målet i straffläggningen.

– Vi gör en tillräckligt bra bortamatch för att vinna. Sen så måste vi göra mål på våra målchanser, för vi skapar riktigt mycket idag. Sätter vi bara chanserna så vinner vi såna här matcher, summerar Daniel Eriksson matchen.

”Ett jättestort steg framåt”

Tränaren ser positivt på lagets prestation, där samtliga spelare tog ett stort jobb matchen igenom. Ett tråkigare minne var Rasmus Rundgrens befarade hjärnskakning som han ådrog sig i samband med den fula tacklingen i första perioden. Bortsett från den fanns många ljusglimtar i Lindlöven och Eriksson är nöjd med den intjänade poängen.

– Ett jättestort steg framåt. Vi tar oss verkligen i kragen och krigar i 60 minuter idag. Då visar vi även att vi är riktigt bra.

Även från spelarhåll hörs beröm till den fina laginsatsen.

– Nu är vi i alla fall med i tre perioder och håller uppe spelet i början. Det här är absolut ett fall framåt, menar Max.

Derbyt var extra speciellt för forwarden, som firade återkomsten med sin gamla klubb som målskytt. Härnäst för Max och Lindlöven väntar match på onsdag hemma mot Västerviks IK. Till mötet med serieledaren tar Daniel Eriksson med sig många saker.

– Puckarna studsar lite emot oss nu. Men fortsätter vi att jobba så här hårt så kommer vi att börja ta poäng. När man är inne i en negativ period som nu så får man ingenting gratis, men det gäller att jobba vidare.

Matchfakta Kumla-Lindlöven:
Resultat: 3-2 str (0-1, 0-0, 2-1, 0-0, 1-0)
Publik: 257
Skott: 37-30
Mål Lindlöven: 0-1 Max Lalander, 2-2 Patrik Säfström (Hägg, Persson)

Övriga resultat från HockeyEttan Västra:
Tranås-Surahammar 5-2
Borlänge-Grästorp 8-4
IFK Arboga-Mariestad 3-1
Västerviks IK-Forshaga 10-0
Skövde IK-Vimmerby HC 6-1

Tabellen från Swehockey:

Publicerad 12 oktober 2014 klockan 18:33

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Det var derbyfeber i arenan med ett högt tempo i sextio minuter. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”

Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.

25 oktober 2026 klockan 20:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Foto: IJF

Ida och Ingrid bästa svenskar på VM

Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.

9 oktober 2026 klockan 13:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två t...

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens ...

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för s...

Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.

30 september 2026 klockan 11:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.

28 september 2026 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-må...
27 september 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Frövi Judo laddar för intensiv helg
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, ...
25 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnö...
25 september 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

16 år och nybliven världsmästare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.

7 augusti 2026 klockan 15:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Western Bunny gästar Fornaboda Travbana i samband med söndagens travtävlingar. Foto: Pressbild

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.

24 juli 2026 klockan 09:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i ...

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturn...

Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.

1 juli 2026 klockan 15:50 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan ...

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.

21 maj 2026 klockan 11:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal ...
18 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass ...
1 maj 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens stö...
27 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-18

2026-04-14

2026-04-09

2026-04-08

2026-04-06

2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-25

2026-10-27 17:29