Söndagens derby borta mot Kumla avgjordes på straffar. FOTO: Hannes Feldin

Lindlöven plockade poäng i derbyt

Det blev en poäng i derbyt mot Kumla för Lindlöven. Med varsitt mål såg Max Lalander och Patrik Säfström till att ta matchen till förlängning. I slutändan var det sedan Kumla som hade bäst lycka, då man avgjorde i straffläggningen till seger 3-2.

Lindlöven kom till spel borta mot Kumla med stor revanschlusta. Efter att flera matcher i rad ha kommit snett in i matchinledningen hade laget nu bestämt sig för att det fick vara nog. Med lite mer än minuten spelad fick man även en drömstart då Max Lalander gav Lindlöven ledningen med 0-1. Ett mål föranleddes av en brytning i defensiv zon.

– Sen går jag framåt och får med mig ”Jocke” i ett två mot en-läge och jag väljer avslut som jag sätter i bortre. Det var redan i första bytet så det var riktigt skönt faktiskt, berättar målskytten själv.

Utöver målet var dock inledningen trevande. Daniel Eriksson förklarar att Lindlöven hade problem med Kumlas spel, som gick ut mycket på att dumpa puck och ha hög fart. Efterhand fick man bättre kontroll och tränaren säger att laget blev smartare ju längre matchen led. Periodens slut fick dock en bitter eftersmak, efter att Rasmus Rundgren fått en ful armbågstackling från Oskar Holmstedt. Rundgren lämnade isen med stödkrage samtidigt som Holmstedt fick matchstraff.

I mittperioden ökade sedan Lindlöven på de offensiva motorerna. Det var något som ledde till en rad skapade målchanser, dock utan någon utdelning. Istället började utvisningarna att falla tätt över gästerna, som räddades av ett mycket tryggt boxplayspel.

Heta derbykänslor gav mycket utvisningar

Tack vare det behöll Lindlöven sin 0-1-ledning in i den tredje perioden. Men väl där dröjde det bara arton sekunder innan kvitteringen kom, efter att Kumla pressat in 1-1 i powerplay. Just den spelformen blev en vanlig syn i den tredje period där utvisningarna duggade tätt.

– Ja det var lite derbykänslor precis som det ska vara. Sen tycker jag personligen att domaren kanske inte håller den bästa nivån, men man ska inte skylla på det heller. Vi hade innan pratat om att vi skulle hålla oss ifrån utvisningsbåset. Men likt förbannat hamnar vi där, de gör ett mål och då får vi skylla oss själva, konstaterar Max.

När sedan perioden hunnit nio minuter in kom även ledningsmålet för Kumla. Ett tungt bakslag kan tyckas, men Lindlöven vek inte ned sig. Istället klev Patrik Säfström fram med en fin soloprestation och satte 2-2-pucken tjugo sekunder senare.

Det målet tog matchen vidare till förlängning och sedermera straffar. Men chanser till ett avgörande saknades verkligen inte för Lindlöven. ”Jocke” Olsson Fromell hade bland annat ett stolpskott och laget fick i förlängningen även chansen i spel fyra mot tre. Men istället för två poäng slutade söndagen med ett, efter att David Lindgren gjort det enda målet i straffläggningen.

– Vi gör en tillräckligt bra bortamatch för att vinna. Sen så måste vi göra mål på våra målchanser, för vi skapar riktigt mycket idag. Sätter vi bara chanserna så vinner vi såna här matcher, summerar Daniel Eriksson matchen.

”Ett jättestort steg framåt”

Tränaren ser positivt på lagets prestation, där samtliga spelare tog ett stort jobb matchen igenom. Ett tråkigare minne var Rasmus Rundgrens befarade hjärnskakning som han ådrog sig i samband med den fula tacklingen i första perioden. Bortsett från den fanns många ljusglimtar i Lindlöven och Eriksson är nöjd med den intjänade poängen.

– Ett jättestort steg framåt. Vi tar oss verkligen i kragen och krigar i 60 minuter idag. Då visar vi även att vi är riktigt bra.

Även från spelarhåll hörs beröm till den fina laginsatsen.

– Nu är vi i alla fall med i tre perioder och håller uppe spelet i början. Det här är absolut ett fall framåt, menar Max.

Derbyt var extra speciellt för forwarden, som firade återkomsten med sin gamla klubb som målskytt. Härnäst för Max och Lindlöven väntar match på onsdag hemma mot Västerviks IK. Till mötet med serieledaren tar Daniel Eriksson med sig många saker.

– Puckarna studsar lite emot oss nu. Men fortsätter vi att jobba så här hårt så kommer vi att börja ta poäng. När man är inne i en negativ period som nu så får man ingenting gratis, men det gäller att jobba vidare.

Matchfakta Kumla-Lindlöven:
Resultat: 3-2 str (0-1, 0-0, 2-1, 0-0, 1-0)
Publik: 257
Skott: 37-30
Mål Lindlöven: 0-1 Max Lalander, 2-2 Patrik Säfström (Hägg, Persson)

Övriga resultat från HockeyEttan Västra:
Tranås-Surahammar 5-2
Borlänge-Grästorp 8-4
IFK Arboga-Mariestad 3-1
Västerviks IK-Forshaga 10-0
Skövde IK-Vimmerby HC 6-1

Tabellen från Swehockey:

Publicerad 12 oktober 2014 klockan 18:33

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Det blev ett kramkalas på hemmaisen efter att Carl Johan Sälle blev säsongens första målgörare inom HockeyEttan i Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.

2 oktober 2026 klockan 23:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.

30 september 2026 klockan 11:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde ...

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och ...

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmä...

Elias Andersson kommer denna säsong att få bära passet som A-tränare för LIF Lindesberg. Arkivfoto: Hasse Persson

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.

25 september 2026 klockan 11:27 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

16 år och nybliven världsmästare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.

7 augusti 2026 klockan 15:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens...
24 juli 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ...
20 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, ...
11 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.

2 juli 2026 klockan 09:15 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.

1 juli 2026 klockan 15:50 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan ...

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

Lindenytt gästade Fritidsbyn under torsdagen när IFK Lindesbergs damer gjorde sitt första träningspass efter att laget har accepterat ett deltagande inom futsalens högsta liga till den kommande vintern. Foto: Timmy Lundegård

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.

5 juni 2026 klockan 20:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. ...

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av ...

Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.

18 april 2026 klockan 18:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska ...
14 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden s...
9 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga ...
8 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-06

2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-25

2026-03-18

2026-03-16

2026-03-11

2026-03-03

2026-10-03 12:53