Lindlöven räddade poäng men föll på straffar

Underläge med tre mål och på väg mot storförlust i derbyt – då samlade sig Lindlöven och kom tillbaka. Med tre raka mål och en kvittering en minut från slutet pressade laget fram förlängning och straffar, där Kumla snodde åt sig bonuspoängen via 4-5.

Lindlöven gick för andra raka segern hemma på söndagen. Rivalen Kumla kom på besök, en match som Löven öppnade piggt och laget kopplade kommandot under de inledande minuterna. Chanserna dök öven upp för Lindlöven, som hade öppna skottlägen för både Niclas Eklöw och Johan ”Böna” Persson.

Efter den första periodens första halva skiftade dock matchbilden totalt. Kumla började att få fast spelet i långa anfall, Lövens backar slog bort uppspelen och hemmalaget trycktes tillbaka. Med en minut kvar till periodvilan kom även ledningsmålet för Kumla genom Simon Arrhén. Mittenakten började sedan i samma stil och två Kumlamål under de första fem minuterna gav ställningen 0-3, ett ras som tvingade Jussi Salo till timeout.

– Vi tappade fokuseringen och började att jobba alldeles för mycket en och en. Vi gjorde inte jobbet som ett lag, förklarar Lindlöventränaren.

Spelartruppens heta diskussioner under timeouten gav också effekt, för ganska snart lyckades Löven lyfta fram spelet. Under periodens andra halva tog Bergslagsgänget över alltmer och laget fick även in en reducering via Felix Lundqvist. Det gav Lindlöven viktig kontakt inför tredje, där dock en tung smäll skulle komma. För efter bara fyra minuter hittade Kumla 1-4 och underläget var återigen tre mål stort.

Något senare tände Max Lalander på nytt Lövens hopp med en fullträff som följdes upp av allt hårdare hemmatryck. Med fyra minuter kvar lämnade Charlie Torstensson sin målbur och med sex utespelare på isen kom upphämtningen. Lalander satte dit trean just tre minuter från slutet och med klockan på 18.39 tryckte Emil Rooth dit kvitteringen. I förlängningen hade sedan Lindlöven chansen i numerärt överläge, men utdelning kom aldrig och istället föll laget i straffläggningen.

”Efter 1-4 med 13 minuter kvar känns det som en vunnen poäng”

Kumla vann alltså derbyt med siffrorna 4-5. Det var lokalrivalens första seger i AllEttan, där ett av Kumlas två tidigare poäng hade kommit mot just Lindlöven. För Bergslagskillarna var förlusten mot tabelljumbon inte något som var väntat. Samtidigt reste sig Löven från dubbla tremålsunderlägen, kämpade sig ikapp och räddade en viktig poäng.

– Det känns bra att vi tog en poäng och att vi kunde komma tillbaka i slutet. Sen känns det inte så bra att det var både 0-3 och 1-4, det skulle aldrig få hända på det sättet. Men det är ändå starkt av oss att komma tillbaka och vi visade en stor moral i den tredje perioden, resonerar Jussi Salo.

– Efter att ha haft 1-4 med 13 minuter kvar känns det som en vunnen poäng. Men visst, man är alltid besviken när man förlorar. Lite sur är jag faktiskt.

Tränaren saknade återigen den skadade backen Filip Bergmark, som satt på läktaren iförd stöd för sitt knä. Jussi Salo bekräftar att backen är borta för stunden och en comeback lär dröja i fyra veckor.

Fram till dess spelar Lindlöven avgörande matcher i AllEttan Södra, som under helgen rev igång sin andra seriehalva. Löven är efter förlusten mot Kumla ny tabellåtta och ner till Borlänge på fel sida om playoffstrecket skiljer bara tre poäng. Tränare Salo blickar fram mot kommande uppgifter.

– Vi har en väldigt viktig vecka nu. Det är Skövde borta på onsdag och Vimmerby hemma på söndag. Två riktigt viktiga matcher när vi tänker på att vi ska stanna med i racet för att nå playoffspel.

Matchfakta Lindlöven-Kumla:
Resultat: 4-5 e.str. (0-1, 1-2, 3-1, 0-0, 0-1)
Publik: 431
Skott: 54-40
Mål Lindlöven: 1-3 Felix Lundqvist (Persson, Magnusson), 2-4 Max Lalander (Persson), 3-4 Max Lalander (Scharnke, Tano), 4-4 Emil Rooth (Persson, Berg)

Övriga resultat från AllEttan Södra:
Mariestad-Vimmerby 2-3 e.str.
Borlänge-Nybro 3-0
Kallinge/Ronneby-Kristianstad 2-1

Tabellen från Swehockey:
HockeyEttan tabell

Publicerad 29 januari 2017 klockan 18:25


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg i augusti. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.

20 juli 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.

11 juli 2026 klockan 18:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturn...

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan ...

Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.

23 juni 2026 klockan 15:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Femåriga Love to Know blev under midsommaren den första och hittills enda hästen att springa snabbare än 1.10,0 på Fornaboda. Foto: Anneli Lundegård

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.

22 juni 2026 klockan 08:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ...
5 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som ...
28 maj 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick ...
25 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.

21 maj 2026 klockan 11:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Glada vänner och tävlande under helgens judotävling. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.

18 maj 2026 klockan 12:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av ...

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under...

Ingrid Nilsson och Ida Eriksson tävlar på EM i helgen. Foto: Kostadin Andonov/EJU/Tamara Kulumbegashvili, IJF

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.

14 april 2026 klockan 14:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till...

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun ...

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det ...

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.

2 april 2026 klockan 21:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens ...
31 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets ...
30 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden ...
29 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-28

2026-03-25

2026-03-18

2026-03-16

2026-03-11

2026-03-03

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-01

2026-02-28

2026-02-26

2026-02-26

2026-02-25

2026-07-21 17:27