Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.

Det är tre lag som strider i HockeyEttans norra tabell om den sista av fyra platser till Play In: Surahammars IF, Piteå HC och Lindehovs gäster under onsdagen, Sollentuna HC. Två poäng skiljer Sollentuna från den nuvarande platshållaren, Surahammar, vilket gör att onsdagens gäster har mycket att spela om framöver.

För Lindlöven behövs enbart en ynka poäng för att garantera en plats i det kommande slutspelet. För att få det billigaste tänkbara motståndet till slutspelets kvartsfinal kräver det däremot att Lindlöven håller sig kvar på sin nuvarande andra plats i tabellen, vilket utmanas av tabelltrean Sundsvall. Med andra ord så är varje poäng viktig med sex matcher kvar på spelschemat.

Onsdagens möte började däremot tjurigt. Trots en mållös inledning av matchen så blev unga hemmaforwarden Vilmer Grundström tidigt utkastad från matchen, efter en tackling mot bortamålvakten Isac Grönhagen. Nyss nämnda Grönhagen fick hjälmen avskickad i krocken och blev liggandes på isen i lite över en minut.

Sollentunas målvakt blev liggandes på isen efter en krock med hemmaspelaren Vilmer Grundström. Foto: Hasse Persson

Målvakten tog sig till spelarbänken på egna ben men lämnade över resterande målvaktsjobb för kvällen till Sollentunas andremålvakt.

Även mittperioden blev tjurigt mellan lagen, där Lindlöven fick de bästa tjugo minuterna. Totalt sex mål gjordes under perioden med ställningen 5-1, varav tre av Lindlövens mål och Sollentunas enstaka mål gjordes i powerplay. Matchen avslutades med varsitt mål vilket ger Lindlöven tre nya poäng och en garantiplats i det kommande slutspelet.

– Det är väldigt skönt att vara klara för slutspelet. Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat. Nu vill vi bara komma så högt upp i tabellen som möjligt för att få så bra förutsättningar som möjligt inför slutspelet, säger Simon Nyhlén-Persson efter matchen.

Foto: Hasse Persson

Fysiskt men ibland tjurigt spel: ”Inte kul att folk ska riskera sina tänder”
Onsdagens möte mot Sollentuna kan nog bara beskrivas som tjurig. Sollentuna gästade utvisningsbåset vid tio tillfällen där ”high sticking” och ”roughing” var de vanligaste anmärkningarna i bortalaget. Nyligen återkommande Johannes Jämsén fick sig även en smäll på tänderna av en hög klubba som gav Sollentuna en utvisning. Även hemmalaget Lindlöven ska inte försvaras utan fick även de flera minuter i utvisningsbåset.

Hemmalaget fick främst en svår situation i matchens åttonde minut där Vilmer Grundström fick lämna matchen efter en rejäl krock med Sollentunas målvakt. Därefter försöker hemmalaget att hålla sig på det lugna medan Sollentuna spelar hårt och släpper vid tillfällen även sina klubbor för att lättare välta hemmaspelarna.

– Vi älskar fysiska matcher, vi vill spela en snabb hockey med mycket puckbehandling och idag blev det mycket fysiskt spel. Det är vi alltid beredda på. Däremot tycker jag att man kan sköta det lite snyggare än hur Sollentuna gjorde idag. De jagar en möjlighet för att komma till slutspelet och jag förstår att man vill göra allt för att vinna men när det blir såna här efterslängar så tycker jag att de spelar lite över gränsen. Det är inte kul att folk ska riskera sina tänder för att det andra laget tappar huvudet mitt i matchen.

Foto: Hasse Persson

Lindlöven får i övrigt en mycket lyckad andra period, där Sollentunas utvisningar ger resultat för hemmalaget. Hela fem mål görs i mittenperioden, varav tre av dessa i ett powerplayspel. Även om Sollentuna får lite marginaler med sig i ett eget powerplayspel och gör en reducering så blev det ett vinnande försprång som låste matchen tidigt.

– Det blir en väldigt hackig match med mycket utvisningar åt båda hållen. Det är därför viktigt i såna här matcher att göra mål i sina powerplay så vi gör det bra med tre powerplaymål i den andra perioden. Sedan har vi ett övertag i spelet medan Sollentuna bara kan skaffa sina lägen när de spelar i powerplay, säger Simon Nyhlén-Persson.

Resultat: Lindlöven-IF Sollentuna HC
Slutresultat
: 6-2 (0-0, 5-1, 1-1)
Skott: 43-19 (13-8, 15-8, 15-3)
Publik: 273 personer

Mål:
1-0 Isak Jonsson (Ass: Jesper Broeng, Emil Norberg)
2-0 Olle Hilmersson (Ass: Elias Holmberg, Simon Nyhlén-Persson)
3-0 Johannes Jämsén (Ass: Emil Norberg, Simon Nyhlén-Persson)
4-1 Isak Jonsson (Ass: Sebastian Falk, Oliver Arle Östergren)
5-1 Simon Nyhlén-Persson (Ass: Olle Hilmersson, Elias Holmberg)
6-2 Jesper Broeng (Ass: Oliver Arle Östergren, Sebastian Falk)

Nästa hemmamatch: DUBBELMATCH!!!
Lördagen 14:e februari vs Örnsköldsvik HF med nedsläpp kl. 17.00
Söndagen 15:e februari vs Clemensnäs HC med nedsläpp kl. 14.00

Publicerad 4 februari 2026 klockan 22:37

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026

Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.

13 april 2026 klockan 13:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice

Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.

11 april 2026 klockan 19:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa ...

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla

FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför...

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en å...

På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.

9 april 2026 klockan 16:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Vid Bottenån förbereder kommunen en minnesplats för veteraner. Foto: Lindesbergs kommun

Här ska minnessten för veteraner resas

Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.

9 april 2026 klockan 10:32 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från ...
8 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga ...
8 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören ...
7 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.

6 april 2026 klockan 23:49 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

WSK Lindesberg framför den stora hemmapubliken som stöttade laget till Division 1. Foto: Privat

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.

5 april 2026 klockan 19:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarså...

För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.

2 april 2026 klockan 21:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen

Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar ...

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg

Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i ...

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för ...

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg

Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i ...

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från ...

Polisen i Lindesberg utreder uppmärksammad ”äggjakt”

Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad "äggjakt". ...

Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.

29 mars 2026 klockan 22:14 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större ...
28 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Smash Into Pieces
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför ...
28 mars 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här överlämnar eleverna sin tavla till idolerna
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är ...
27 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-27

2026-03-26

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-24

2026-03-24

2026-03-23

2026-03-23

2026-03-20

2026-03-20

2026-03-20

2026-03-19

2026-04-14 06:31