Lindlöven startar gratis läxhjälp: ”Skapa förutsättningar för vara barn och unga”
Med start tisdagen den 29 augusti drar Lindlöven igång sin senaste satsning, som dock inte innefattar ishockey. Med hjälp av ett gäng engagerade pensionärer erbjuder föreningen gratis läxhjälp till alla barn och unga, tre eftermiddagar i veckan, där man även bjuder på mellanmål.
– Vi är taggade, det ska bli jättekul! säger klubbchef Filip Nyängen.
Lagom till att läxorna åter börjar trilla in efter skolstarten drar Lindlöven igång sin satsning med gratis läxhjälp till alla barn och unga, oavsett om man tillhör föreningen eller ej.
– Vi känner att vi är en samhällsaktör, jag personligen tycker att alla föreningar och företag som på ett eller annat sätt är aktiva i samhället har ett ansvar. Man kanske satsar på att bli hockey-, fotbolls- eller handbollsproffs och att man sätter för stort fokus på det, när vi istället behöver fokusera på skolan, för det är ju trots allt det viktigaste. Det är ju inte alla som blir proffs inom sin sport, det är ju knappt en promille av alla aktiva, berättar klubbchef Filip Nyängen.
Med start tisdagen den 29 augusti klockan 16:00 öppnar man upp kaféet i Lindehov, där barn och unga får möjligheten att göra sina läxor i lugn och ro.
Filip Nyängen är klubbchef i Lindlöven. Foto: Privat
– Vi vill erbjuda möjligheten att få ett par timmar innan man sticker iväg på träning, då man kan komma hit, få ett litet mellis och kunna sätta sig och göra läxorna, och om man behöver även kunna få viss hjälp, säger Filip.
Med hjälp av ett gäng pensionerade lärare kan barnen få både hjälp och stöttning i sitt skolarbete, något som även fyller en annan viktig funktion.
– Det handlar också om att bygga broar mellan generationer, att lärarna kan få möjlighet att fortsätta sin profession även efter pension. Sedan har vi även vår ”gubbgrupp”, ett gäng glada pensionärer som gör jättemycket för Lindlöven, de kommer också vara delaktiga i att ordna mellis till barnen och sådana saker, berättar Nyängen.
Både läxhjälpen och mellanmålet kommer vara helt kostnadsfritt för barnen, och man undersöker nu även möjligheter att kunna tillhandahålla en del skolmaterial som kan behövas.
– Vi har fått hjälp av RF/SISU som har gått in och öronmärkt pengar just för det här, så vi kan säkerställa att det finns mellis till barnen. Sedan har vi sökt bidrag från kommunen som vi hoppas att vi kan få, annars försöker vi finansiera från vår egen kassa. Vi skulle kanske behöva uppdatera med en skärm om man vill visa något på väggen, och även lite skolmaterial som linjaler till exempel, berättar Filip och avslutar:
– Vi måste skapa förutsättningar för vara barn och unga att klara skolan samtidigt som man fokuserar på sin träning, oavsett sport, det här ju öppet för alla. Vi hoppas att det kommer både handbollsspelare, gymnaster, fotbollsspelare – alla är välkomna!
Läxhjälpens tider är tisdagar, onsdagar och torsdagar, klockan 16:00-18:00, med start 29 augusti.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf är duon bakom Göransonska. Foto: Camilla Lagerman
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.