Lindlöven startar gratis läxhjälp: ”Skapa förutsättningar för vara barn och unga”
Med start tisdagen den 29 augusti drar Lindlöven igång sin senaste satsning, som dock inte innefattar ishockey. Med hjälp av ett gäng engagerade pensionärer erbjuder föreningen gratis läxhjälp till alla barn och unga, tre eftermiddagar i veckan, där man även bjuder på mellanmål.
– Vi är taggade, det ska bli jättekul! säger klubbchef Filip Nyängen.
Lagom till att läxorna åter börjar trilla in efter skolstarten drar Lindlöven igång sin satsning med gratis läxhjälp till alla barn och unga, oavsett om man tillhör föreningen eller ej.
– Vi känner att vi är en samhällsaktör, jag personligen tycker att alla föreningar och företag som på ett eller annat sätt är aktiva i samhället har ett ansvar. Man kanske satsar på att bli hockey-, fotbolls- eller handbollsproffs och att man sätter för stort fokus på det, när vi istället behöver fokusera på skolan, för det är ju trots allt det viktigaste. Det är ju inte alla som blir proffs inom sin sport, det är ju knappt en promille av alla aktiva, berättar klubbchef Filip Nyängen.
Med start tisdagen den 29 augusti klockan 16:00 öppnar man upp kaféet i Lindehov, där barn och unga får möjligheten att göra sina läxor i lugn och ro.
Filip Nyängen är klubbchef i Lindlöven. Foto: Privat
– Vi vill erbjuda möjligheten att få ett par timmar innan man sticker iväg på träning, då man kan komma hit, få ett litet mellis och kunna sätta sig och göra läxorna, och om man behöver även kunna få viss hjälp, säger Filip.
Med hjälp av ett gäng pensionerade lärare kan barnen få både hjälp och stöttning i sitt skolarbete, något som även fyller en annan viktig funktion.
– Det handlar också om att bygga broar mellan generationer, att lärarna kan få möjlighet att fortsätta sin profession även efter pension. Sedan har vi även vår ”gubbgrupp”, ett gäng glada pensionärer som gör jättemycket för Lindlöven, de kommer också vara delaktiga i att ordna mellis till barnen och sådana saker, berättar Nyängen.
Både läxhjälpen och mellanmålet kommer vara helt kostnadsfritt för barnen, och man undersöker nu även möjligheter att kunna tillhandahålla en del skolmaterial som kan behövas.
– Vi har fått hjälp av RF/SISU som har gått in och öronmärkt pengar just för det här, så vi kan säkerställa att det finns mellis till barnen. Sedan har vi sökt bidrag från kommunen som vi hoppas att vi kan få, annars försöker vi finansiera från vår egen kassa. Vi skulle kanske behöva uppdatera med en skärm om man vill visa något på väggen, och även lite skolmaterial som linjaler till exempel, berättar Filip och avslutar:
– Vi måste skapa förutsättningar för vara barn och unga att klara skolan samtidigt som man fokuserar på sin träning, oavsett sport, det här ju öppet för alla. Vi hoppas att det kommer både handbollsspelare, gymnaster, fotbollsspelare – alla är välkomna!
Läxhjälpens tider är tisdagar, onsdagar och torsdagar, klockan 16:00-18:00, med start 29 augusti.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Jerry Ragnarsson är 82 år, och har varit verksam som guldsmed sedan han var 14 år gammal. Foto: Camilla Lagerman
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.
Anwar Ghoubari och Elin Olofsson välkomnar till Sommarboden. Om några få dagar kommer man resa ett 27 kvadratmeter stort tält på platsen. Foto: Jennie Einarsson
Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu hittat en tillfällig lösning över sommaren för att kunna fortsätta verksamheten. Ett lokalt företag har erbjudit sig att sponsra med ett större inhägnat tält, och därmed flyttar nu Sommarboden in i Elin Olofssons villaträdgård på Östermalmsvägen 1 i Lindesberg.
– Det här är ett socialt hus, och jag tänker att nu ska det verkligen användas, säger Elin entusiastiskt.
I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två decennier senare, är det dags för Mahmut Cakir att fira 20-årsjubilem, något han framförallt vill göra för att ge tillbaka till sina trogna kunder.
– Jag vill att folk ska veta att jag har varit här i 20 år, och jag är tacksam för mina kunder, jag är så glad att jag är här i Lindesberg, säger han till LindeNytt.
I morgon, lördag den 24 maj, håller Gåvoboden i Lindesberg öppet för sista gången i sin lokal på Kristinavägen 24. Anledningen är att en ny hyresgäst ska flytta in, och därför söker verksamheten nu med ljus och lykta efter en ny plats att fortsätta sin verksamhet på.
-Jag väljer att se detta som en möjlighet, det här kan bli en nystart. Vi har stora planer på hur vi kan utveckla verksamheten på olika sätt, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Tåg i Bergslagen meddelar att man ser en tydlig förbättring av trafiken jämfört mot i fjol, då inställda avgångar och minskad trafik påverkade resandet negativt. Under mars uppnådde man en avgångspunktlighet på 93,9 %, jämfört med 80,3 % i mars 2024.
– Trots att vi under februari och mars drabbades av flera utmaningar, som
exempelvis infrastrukturproblem, nedfallna träd och hårda vindar, ser vi en tydligt positiv trend. Utvecklingen över tid är glädjande, säger Yujin Zhang, trafikchef Tåg i Bergslagen i ett pressmeddelande.